Win-win megoldás lehet az űrhulladék és a jelenlegi hajtóművek kihívásaira is, bár a megvalósításhoz vezető útnak egyelőre csak az elején járnak.

Az űr egyre zsúfoltabb a Föld környékén: az űrkorszak kezdete pályára állított több mint 20 ezer műhold nagyobbik része még mindig odafent van, közülük pedig minden ötödik inaktív, vagyis lényegében űrszemétként kering a bolygó körül – kezdi beszámolóját a CNN a brit Magdrive nagyratörő fejlesztéséről. Az elmúlt évtizedek során pedig több száz ilyen műhold ütközött össze egymással több millió darab repesszel szórva tele a környékét, ami egyre nagyobb kockázatot jelent az aktív műholdak és a Nemzetközi Űrállomás számára. Már most is több ezer nagyobb objektumot figyelnek folyamatosan, hogy szükség esetén elkerülő manővereket végezzenek, de az óránként akár 35 ezer kilométeres sebességgel száguldozó törmelékdarabok mindegyike veszélyes lehet az űreszközökre és az űrhajósokra.

A Magdrive Warlock nevű meghajtórendszere azonban, ami fémet használ üzemanyagforrásként, a startup szerint egy napon akár az űrszemét eltakarítására is felhasználható lenne a halott műholdak "elfogyasztásával". Ráadásul a CNN cikke alapján a Warlock, ami a jelenleg használt elektromos hajtóművekkel szemben nem gázt, hanem szilárd fémet ionizál, a hatékonyság és a teljesítmény kiegyensúlyozásában is előrelépést ígér a kiváló hatásfokkal, de nagyon alacsony tolóerővel dolgozó elektromos meghajtórendszerekkel, illetve a nagy tolóerőt biztosító, ám a megtett út arányában pazarlóan működő kémiai meghajtással szemben.

A mérnökök mellett jogászokra is szükség lesz

A megoldás további előnye nyilván az lenne, hogy jelentősen csökkenthető lenne az űrbe juttatandó tömeg, mivel a rendszernek nem kell még a saját hajtóanyagát is szállítania: a Magdrive szerint a szilárdfém-alapú meghajtás használatával a műholdak tízszer jobban manőverezők lennének, miközben az erre fordított tömegük is a tizedére csökkenhet. A cég már idén júniusban be is mutatná a Warlock első prototípusát, amit még ők sem tartanak tökéletes megoldásnk: a felületi szennyeződés lehetősége és a fémek kristályszerkezetének változása miatt például gyorsan romolhat a rendszer általános teljesítménye.

A koncepció ilyen értelemben még távol van a gyakorlati megvalósítástól, de a Magdrive olyan szabványosított hardvert akar felépíteni, ami bármilyen műholdon alkalmazható lenne, tehát szinte bárki alkalmazhatná a teljes űriparban és számos különböző alkalmazásban a Föld megfigyelésétől a műholdas szolgáltatásokon át a kommunikációig. Ami azonban az űrszemét üzemanyagként való felhasználását illeti, a jelentős technikai kihívások mellett még a szabályozási problémákat is át kellene hozzá hidalni: bár az űrhulladék ingyenes erőforrásnak tűnhet, az ENSZ űrtevékenységet szabályozó alapelvszerződése kimondja, hogy az oda juttatott tárgyak tulajdonjoga akkor is változatlan marad, ha törmelékké válnak. A műholdak újrahasznosításához így engedélyre van szükség, és figyelembe véve, hogy egyes űreszközök érzékeny adatokat vagy védett technológiát tartalmaznak, a jóváhagyást nem lehet készpénznek venni. A CNN riportja alapján ráadásul további jogi útvesztőnek tűnik, hogy elvileg a felbocsátó ország felelős az újrahasznosított műhold okozta eseményekért is.

Piaci hírek

Idén 3 milliárd közelébe érhet az 5G

Az Ericsson legfrissebb mobilitási jelentése év végére 2,9 milliárdra becsüli az 5G-s előfizetések számát, miközben a szolgáltatóknak kezd kifizetődővé válni az otthoni mobilnet technológia.
 
Hirdetés

Így újult meg Magyarország leggyorsabb mobilhálózata

Közel 100 milliárd forintos beruházással, a rádiós és maghálózat teljes modernizációjával zárult le a Yettel történetének egyik legnagyobb műszaki fejlesztése.

A kompromittált rendszerek, a dark weben felbukkanó ügyféladatok vagy a zsarolóvírus-kampányok következményei már a vezérigazgatói és pénzügyi igazgatói irodában csapódnak le – jogi, reputációs és üzleti szinten is. Lehet és kell is védekezni ellene.

a melléklet támogatója a One Solutions

Hirdetés

Cyber Threat Intelligence: üzleti előny a sötét adatokból

Egyetlen kompromittált jelszó. Egy belépési pont, amit már nem használnak. Egy korábbi alkalmazott adatszivárgása. Ezek ma már nem csupán technikai hibák, hanem valós üzleti fenyegetések, amelyek a digitális alvilág piacán előbb bukkannak fel, mint ahogy a cég egyáltalán észrevenné.

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2025 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.