A dotkomlufihoz hasonló mesterségesintelligencia-buborék kipukkadása évek óta téma a szakértők között, a vállalatok pedig a belátható jövőben sem lassítanak az egyre energiaigényesebb MI-modelleket kiszolgáló adatközpontok kiépítésében. Azt természetesen senki sem garantálhatja, hogy kifizetődnek-e majd a tíz- és százmilliárd dolláros befektetések, mint ahogy arról is csak véleménye lehet bárkinek, hogy összeomláshoz vezet-e a legújabb kori ipari forradalomként hivatkozott MI-őrület. Ezzel együtt feltűnő, hogy az utóbbi időben már a technológiai vezetők között is vannak, akik aggódnak a hatalmas kiadások megtérülése miatt.
A kereslet ugyanis nem igazán követi a gyorsan növekvő kínálatot, a technológia pedig a folyamatos ígérgetés ellenére sem működik olyan megbízhatóan, hogy alapjául szolgálhasson az elképzelt növekedésnek. Legutóbb pedig már a kínai technológiai óriás, az Alibaba elnöke, Joe Tsai is arra figyelmeztetett, hogy a mesterségesintelligencia-adatközpontok építésében egy potenciális buborék kezd kialakulni. Bár az Alibaba is elkötelezte magát, hogy a következő három évben több mint 52 milliárd dollár értékű fejlesztést hajt végre ezen a területen, Tsai szerint a projektek nagy része úgy zajlik, hogy figyelmen kívül hagyja magukat az ügyfeleket.
Nem világos, hogy kinek építkeznek
Az Alibaba elnöke kedden egy hongkongi rendezvényen fogalmazta meg a fenntartásait, melynek nyomán még saját vállalatának részvényei is néhány százalékkal gyengültek. Tsai ugyanis a Bloomberg tudósítása szerint aggasztónak nevezte, hogy az emberek "spekulációs alapon építenek adatközpontokat", azt pedig megdöbbentőnek tartja, hogy az Egyesült Államokban milyen számok röpködnek az MI-befektetésről: szükségtelennek nevezte a száz- vagy akár ötszázmilliárd dolláros terveket, mivel azokat a jelenlegi kereslet egyáltalán nem indokolja, csakis a jövőre vetített (és nem feltétlenül megalapozott), felfokozott várakozások.
A Business Insider a nyilatkozat kapcsán arra is felhívja a figyelmet, hogy ezeket a fenntartásokat lassan-lassan az amerikai befektetők is kezdik osztani: míg a korábbi években kedvező jelnek tartották az ottani big tech vállalatok költekezését, az utóbbi időben egyre több kritikával illetik az elképesztő méretű beruházásokat. A kiábránduláshoz hozzájárult azoknak a kínai mesterségesintelligencia-modelleknek a megjelenése, amelyek a jelek szerint sokkal olcsóbban képesek hasonló teljesítményre, a csökkenő lelkesedés pedig még az MI-őrület legnagyobb nyertesei, köztük az Nvidia csipgyártó árfolyamát is egyre lejjebb nyomja.
CIO KUTATÁS
AZ IRÁNYÍTÁS VISSZASZERZÉSE
Valóban egyre nagyobb lehet az IT és az IT-vezető súlya a vállalatokon belül? A nemzetközi mérések szerint igen, de mi a helyzet Magyarországon?
Segítsen megtalálni a választ! Töltse ki a Budapesti Corvinus Egyetem és a Bitport anonim kutatását, és kérje meg erre üzleti oldalon dolgozó vezetőtársait is!
Az eredményeket május 8-9-én ismertetjük a 16. CIO Hungary konferencián.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak