Állítólag folyamatos kapcsolatban vannak az amerikai gyógyszerfelügyelettel, és az év vége előtt sor kerülhet az emberi agy és a számítógép közvetlen összekapcsolására.

A 2016 óta működő Neuralink bizonyos tekintetben sokkal ambiciózusabb vállalkozás, mint a világ újdonsült leggazdagabb emberének egyéb projektjei. Bár a PayPal, a Tesla vagy a SpaceX felfuttatása külön-külön is elegendő lenne hozzá, hogy Elon Musk helyet béreljen magának a legsikeresebb technológiai innovátorok között, a San Franciscó-i Neuralink elsődleges feladata egy olyan interfész kifejlesztése lenne, ami az emberi agyat közvetlenül kapcsolná össze a számítógépekkel.

Ez egyrészt az emberi kommunikáció teljesen új szintre emelését eredményezné, kiiktatva azt a veszteséges tömörítési eljárást, amit a gondolatok szöveggé alakítása, majd annak a fogadó oldalon való kicsomagolása jelent, és az integráción keresztül segítene lépést tartani a gyorsan fejlődő MI technológiákkal. Ennél is fontosabb, hogy a BMI (brain-machine interface) az agyi elváltozások vagy sérülések (pl. stroke) esetében is óriási segítséget jelenthetne a betegeknek.

Már a hatósági engedélyeket gyűjtik

A Neuralink eddigi működését sokan tartják ellentmondásosnak, legyen szó a képtelennek tűnő bejelentésekről, a prototípus tavaly augusztusi bemutatójának langyos szakmai fogadtatásáról vagy akár az olyan jelenségekről, mint hogy a cég indulásakor szerepet vállaló tudósok nagyobbik része ma már nem dolgozik a Neuralinknél. Ettől függetlenül mindenki azt figyeli, hogy az állatkísérletek után mikor valósulhat meg az első implantátumok emberek fejébe való beültetése.

Ezzel kapcsolatban Musk többször is belengette a humán kísérletek küszöbön álló beindulását. 2020 tavaszán például arról beszélt a Joe Rogan Experience-ben, hogy a Neuralink egy éven belül képes lesz beültetéseket végezni az emberi agyakba. Most egy újabb Twitter-üzenetben számolt be róla, hogy erre még az év vége előtt tényleg sor kerülhet, sőt már folyamatos kapcsolatban vannak az új orvosi eszközök engedélyezését végző amerikai élelmiszer- és gyógyszerfelügyelettel (FDA) is.
 


Az nem teljesen világos, hogy ebben az esetben miből áll a szabályozási folyamat, de arra mindenki nagyon kíváncsi, hogy a Neuralink végül milyen termékkel áll majd elő. Nem sokkal ezelőtt Musk azt is közölte, hogy a cég vezeték nélküli agyi implantátumának segítségével képessé tettek egy majmot egy videójáték irányítására, ami egyébként sokkal megalapozottabb dolognak tűnik, mint az eddigi fantasztikus bejelentések jelentős része.

Piaci hírek

A vámtárgyalások miatt csúszhat az amerikai cégek EU-s büntetése

Az Európai Bizottságnak elvileg a héten kellett volna bejelentenie a Meta és az Apple ellen tavaly indított vizsgálatok eredményét, ám sajtóértesülések szerint Brüsszel az USA-val folytatott kereskedelmi tárgyalások miatt jegeli az ügyeket.
 
Hirdetés

Exkluzív szakmai nap a felhők fölött: KYOCERA Roadshow a MOL Toronyban

A jövő irodája már nem a jövő – hanem a jelen. A digitális transzformáció új korszakába lépünk, és ebben a KYOCERA nemcsak követi, hanem formálja is az irányt. Most itt a lehetőség, hogy első kézből ismerje meg a legújabb hardveres és szoftveres fejlesztéseket, amelyekkel a KYOCERA új szintre emeli a dokumentumkezelést és az üzleti hatékonyságot.

A mesterséges intelligencia új korszakába léptünk. A generatív MI nem csupán kísérleti technológia. Sok cég stratégiai eszköznek tekinti, amely segít a versenyképesség megőrzésében, javításában.

a melléklet támogatója a One Solutions

CIO KUTATÁS

AZ IRÁNYÍTÁS VISSZASZERZÉSE

Valóban egyre nagyobb lehet az IT és az IT-vezető súlya a vállalatokon belül? A nemzetközi mérések szerint igen, de mi a helyzet Magyarországon?

Segítsen megtalálni a választ! Töltse ki a Budapesti Corvinus Egyetem és a Bitport anonim kutatását, és kérje meg erre üzleti oldalon dolgozó vezetőtársait is!

Az eredményeket május 8-9-én ismertetjük a 16. CIO Hungary konferencián.

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2025 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.