Legkorábban péntek éjjel, de legkésőbb szombat délutánig visszatér a légtérbe a Masat-1 műhold, melyet a Budapesti Műszaki Egyetemen fejlesztettek. A műhold a légtérbe érve mintegy 15 perc alatt megsemmisül. Azt még a fejlesztők sem tudják, ki lesz az a szerencsés, aki veheti az első magyar műhold utolsó jeleit.
Ki veszi az utolsó jeleket?
Az utolsó percekben sugárzott adatok is nagyon fontosak a fejlesztőknek, hiszen a továbblépéshez számos információval szolgálhatnak. A fejlesztői közösség az adatok rögzítéséhez várja azoknak a rádióamatőröknek a segítségét, akik eddig is kapcsolatban álltak a műholddal. Létrehoztak egy weboldalt is, ahol a téma iránt érdeklődők egy interaktív internetes rádió segítségével hallgathatják meg a Masat-1 hangját, amikor éppen Magyarország fölött halad át.
Magyarország első műholdja, amely öt évnyi fejlesztés eredménye, egy 10 cm élhosszúságú, 1 kilogramm össztömegű kocka. A "kisműholdat" magyar idő szerint 2012. február 13-án indították útjára a Francia Guyana-i Kourou űrközpontból. Az eszköz azóta tízezerszer kerülte meg a Földet, és közben több száz megabájtnyi adatmennyiséget gyűjtött és továbbított a fejlesztőknek. Ez első hallásra talán kevésnek tűnhet, de tekintetbe kell venni, hogy a kapcsolattartás adatátviteli sebessége 700 kbit/s alatt volt – hangzott el a mai tájékoztatón.
A program elsősorban az űrtechnológiában használható fedélzeti számítógépek, a kommunikáció és tápellátó rendszer fejlesztéséhez szolgált információkkal.
Kétirányú jövőkép
A BME Villamosmérnöki és Informatikai Karán folyó fejlesztés a jövőben is folytatódik, mondta el Kovács Kálmán, a kar keretén belül működő Egyesült Innovációs és Tudásközpont igazgatója, aki korábbi informatikai és hírközlési miniszter is volt. Az igazgató elmondta, hogy a jelenlegi és a további fejlesztéseket két irányba viszok tovább. Az egyik a már bevált technológiákat hasznosító iparági alkalmazás- és piacorientáltabb irány, a másik pedig egy újdonság kereső, oktatásorientáltabb irány. Az előbbi lehet a Masat-2, amelynek a mérete nagyobb lehet, mint az első változaté: 10×10×30 cm-es hasábban gondolkodnak, hogy minél több alkalmazás befogadására legyen alkalmas. Ezzel már jóval több adatot lehet majd a földre továbbítani, mint a Masat-1-gyel.
Az oktatásorinetált tervezésű műhold viszont a világ egyik legkisebbje lehet: egy 5 cm élhosszúságú kocka, amelynek munkaneve SMOG-1 néven. A SMOG-1-gyel töbek között egy új magyar fejlesztésű hőszigetelő-anyag űrbéli alkalmazhatóságát kívánják tesztelni. A mini műholddal egyébként az ember keltette elektromágneses szennyezésről (innen ered a műhold neve is) szeretnének adatokat gyűjteni a Föld körüli térségben.
(Fotó: Czifra Dávid, CubeSat)
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak