Az egyik jelölt azzal kampányol a Wyoming állam fővárosában tartott választások előtt, hogy győzelme esetére az általa tanítgatott MI döntéseinek 100 százalékos végrehajtását ígéri.

Egy Virtually Integrated Citizen (VIC) nevű MI-chatbotot is megpróbálnak feltenni az idén esedékes polgármester-választásra az amerikai Wyoming állam fővárosában, Cheyenne-ben – olvasható a Wired szerdán közölt riportjában. Az OpenAI GPT-4-re épülő robotot egy helyi könyvtári dolgozó, Victor Miller hozta létre és képezte a városi tanács ülésein keletkezett sok ezernyi dokumentumon, a lapnak nyilatkozva pedig elmondta, hogy tervei szerint ő maga szerepelne a mesterséges intelligencia "élő bábjaként", közvetítve a program döntéseit az önkormányzat irányításában.

Miller kampányígérete alapján a VIC azért lenne jó polgármester, mert úgy szavazna az egyes kérdésekben, hogy gond nélkül feldolgozza azokat a nagy, vastag anyagokat, amelyeket úgysem szokott soha senki végigolvasni. Ezt természetesen nem mindenki látja ugyanígy, és a jelenlegi kormányzat részéről is megkérdőjelezték a jelölés legitimációját, sőt ügyészségi vizsgálat is zajlik vele kapcsolatban. Ez utóbbit július első hetére kellene lezárni, ugyanis akkor hozzák majd nyilvánosságra az érvényes jelöltek listáját. A dolognak ráadásul nem csak ez lehet az egyetlen akadálya.

Máshogy kiszámíthatatlan, mint a politikusok

Ahogy a cikkben felhívják rá a figyelmet, maga az OpenAI is keresztbe tehet a mesterséges intelligencia és az élő báb politikai karrierjének, amennyiben érvényesíti a felhasználási szabályaiban szereplő, politikai kampáynokban való részvételt korlátozó passzusokat. Miller erről elmondta, hogy szükség esetén áthelyezi a VIC-et a Meta nyílt forrású Llama 3 modelljére, bár ezzel tulajdonképpen új személyiséget adna ugyanannak a jelöltnek. A birkózás egyébként éppen azon megy, hogy ebben a felállásban tényleg az MI-t indítják-e a választáson, ami önmagában nyilván lehetetlen volna.

Ahogy a Futurism beszámolójából kiderül, hasonló esetekre már volt példa a világon, hozzánk legközelebb talán éppen Dániában, bár ennyire sehol sem mentek el a falig a mesterséges intelligencia döntési helyzetbe juttatásáért. Az adatvezérelt döntéshozatal persze izgalmas dolog, de ilyen formában egy nagy csomó etikai és gyakorlati kérdést vet fel, kezdve a politikai elszámoltathatóság problémáitól egészen odáig, hogy az MI-modellek általában váratlanul és emberi ésszel nehezen magyarázható módon szoktak hibázni, amit sokszor még a saját fejlesztőik sem értenek.

Közösség & HR

A vámtárgyalások miatt csúszhat az amerikai cégek EU-s büntetése

Az Európai Bizottságnak elvileg a héten kellett volna bejelentenie a Meta és az Apple ellen tavaly indított vizsgálatok eredményét, ám sajtóértesülések szerint Brüsszel az USA-val folytatott kereskedelmi tárgyalások miatt jegeli az ügyeket.
 
Hirdetés

Exkluzív szakmai nap a felhők fölött: KYOCERA Roadshow a MOL Toronyban

A jövő irodája már nem a jövő – hanem a jelen. A digitális transzformáció új korszakába lépünk, és ebben a KYOCERA nemcsak követi, hanem formálja is az irányt. Most itt a lehetőség, hogy első kézből ismerje meg a legújabb hardveres és szoftveres fejlesztéseket, amelyekkel a KYOCERA új szintre emeli a dokumentumkezelést és az üzleti hatékonyságot.

A mesterséges intelligencia új korszakába léptünk. A generatív MI nem csupán kísérleti technológia. Sok cég stratégiai eszköznek tekinti, amely segít a versenyképesség megőrzésében, javításában.

a melléklet támogatója a One Solutions

CIO KUTATÁS

AZ IRÁNYÍTÁS VISSZASZERZÉSE

Valóban egyre nagyobb lehet az IT és az IT-vezető súlya a vállalatokon belül? A nemzetközi mérések szerint igen, de mi a helyzet Magyarországon?

Segítsen megtalálni a választ! Töltse ki a Budapesti Corvinus Egyetem és a Bitport anonim kutatását, és kérje meg erre üzleti oldalon dolgozó vezetőtársait is!

Az eredményeket május 8-9-én ismertetjük a 16. CIO Hungary konferencián.

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2025 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.