A legújabb befektetői körben rekordmennyiségű tőke, 40 milliárd dollár áramlik a ChatGPT fejlesztőjéhez. A teljes összeg átutatlása azonban egy fontos feltételhez van kötve.

Bombasztikus nagyságrendjéhez képest rendkívül szűkszavú közleményben tudatta tegnap az OpenAI, hogy 40 milliárd dollár értékben kapott friss tőkét. A technológia szektorban történelmi léptékűnek tekinthető üzlet ráadásul 300 milliárd dollárra húzta fel a cég becsült értékét. (Legutóbb tavaly ősszel kapott 6,6 milliárd dollárt a startup, ami megközelítőleg 150 milliárdra lőtte be az akkori értékét.)

A hivatalos tájékoztatás szerint ez a nem kevés erőforrás lehetővé teszi majd a ChatGPT fejlesztőjének, hogy "kitolja a mesterséges intelligencia kutatásának határait", illetve kibővítse az algoritmusok kiszolgálását végző infrastruktúráját. A néhány mondatból még az is kiderül, hogy heti szinten már 500 millió ember veszi igénybe a cég generatív chatbotját.

Az viszont a hivatalos tájékoztatásból nem olvasható ki pontosan, hogy kik és milyen arányban dobták össze ezt a 40 milliárdot, hiszen a közlemény csak a SoftBank csoportot említi támogató partnerként. Más forrásokból azonban tisztázódott, hogy ennek tetemes részét, 30 milliárdot maga a japán óriásvállalat teremt elő, míg a maradék több kisebb kontribúcióból jön össze, amit a fő befektető Microsoft mellett a Coatue, az Altimeter és a Thrive biztosít.

Apróbetűs kitételek

A CNBC értesülései szerint a pénz közel felét, mintegy 18 milliárd dollárt az év elején bejelentett, az amerikai kormányzat infrastruktúra-fejlesztési törekvéseit megtestesítő Stargate projektre fordítanak. Kezdetben ugyanakkor "csak" 10 milliárdot kap az OpenAI, a többi az év folyamán érkezik majd a céghez a SoftBanktól.

De hogy ez a bizonyos "többi" konkrétan 30 vagy 20 milliárd lesz, az attól függ, hogy az OpenAI képes lesz-e év végéig ledobni magáról az alapításakor felvállalt, majd idővel részben módosított nonprofit modellt. A japán befektető ugyanis a tisztán nyereségorientált szervezeti működéshez kötötte a teljes támogatás kiutalását. (Mindeközben Elon Musk ennek pont az ellenkezőjét igyekszik elérni. Egyelőre kevés sikerrel.)

Fontos megjegyezni, hogy a nyereségorientált működés még nem jelent profittermelést, bár a cégbe fektető csoport nyilván ezt szeretné mihamarabb elérni. Az OpenAI mindenesetre egyelőre nagyon távol van a nyereséges működéstől, hiszen még a 200 dolláros prémium előfizetési csomagokon is veszít.

Piaci hírek

Jót tett a csiptervező cégeknek a nagyhatalmak közötti enyhülés

Washington a héten több olyan exportkorlátozást is felfüggesztett, amelyeket korábban a Pekinggel zajló kereskedelmi csatározás miatt vezetett be.
 
Hirdetés

Így újult meg Magyarország leggyorsabb mobilhálózata

Közel 100 milliárd forintos beruházással, a rádiós és maghálózat teljes modernizációjával zárult le a Yettel történetének egyik legnagyobb műszaki fejlesztése.

A kompromittált rendszerek, a dark weben felbukkanó ügyféladatok vagy a zsarolóvírus-kampányok következményei már a vezérigazgatói és pénzügyi igazgatói irodában csapódnak le – jogi, reputációs és üzleti szinten is. Lehet és kell is védekezni ellene.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2025 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.