Bombasztikus nagyságrendjéhez képest rendkívül szűkszavú közleményben tudatta tegnap az OpenAI, hogy 40 milliárd dollár értékben kapott friss tőkét. A technológia szektorban történelmi léptékűnek tekinthető üzlet ráadásul 300 milliárd dollárra húzta fel a cég becsült értékét. (Legutóbb tavaly ősszel kapott 6,6 milliárd dollárt a startup, ami megközelítőleg 150 milliárdra lőtte be az akkori értékét.)
A hivatalos tájékoztatás szerint ez a nem kevés erőforrás lehetővé teszi majd a ChatGPT fejlesztőjének, hogy "kitolja a mesterséges intelligencia kutatásának határait", illetve kibővítse az algoritmusok kiszolgálását végző infrastruktúráját. A néhány mondatból még az is kiderül, hogy heti szinten már 500 millió ember veszi igénybe a cég generatív chatbotját.
Az viszont a hivatalos tájékoztatásból nem olvasható ki pontosan, hogy kik és milyen arányban dobták össze ezt a 40 milliárdot, hiszen a közlemény csak a SoftBank csoportot említi támogató partnerként. Más forrásokból azonban tisztázódott, hogy ennek tetemes részét, 30 milliárdot maga a japán óriásvállalat teremt elő, míg a maradék több kisebb kontribúcióból jön össze, amit a fő befektető Microsoft mellett a Coatue, az Altimeter és a Thrive biztosít.
Apróbetűs kitételek
A CNBC értesülései szerint a pénz közel felét, mintegy 18 milliárd dollárt az év elején bejelentett, az amerikai kormányzat infrastruktúra-fejlesztési törekvéseit megtestesítő Stargate projektre fordítanak. Kezdetben ugyanakkor "csak" 10 milliárdot kap az OpenAI, a többi az év folyamán érkezik majd a céghez a SoftBanktól.
De hogy ez a bizonyos "többi" konkrétan 30 vagy 20 milliárd lesz, az attól függ, hogy az OpenAI képes lesz-e év végéig ledobni magáról az alapításakor felvállalt, majd idővel részben módosított nonprofit modellt. A japán befektető ugyanis a tisztán nyereségorientált szervezeti működéshez kötötte a teljes támogatás kiutalását. (Mindeközben Elon Musk ennek pont az ellenkezőjét igyekszik elérni. Egyelőre kevés sikerrel.)
Fontos megjegyezni, hogy a nyereségorientált működés még nem jelent profittermelést, bár a cégbe fektető csoport nyilván ezt szeretné mihamarabb elérni. Az OpenAI mindenesetre egyelőre nagyon távol van a nyereséges működéstől, hiszen még a 200 dolláros prémium előfizetési csomagokon is veszít.
CIO KUTATÁS
AZ IRÁNYÍTÁS VISSZASZERZÉSE
Valóban egyre nagyobb lehet az IT és az IT-vezető súlya a vállalatokon belül? A nemzetközi mérések szerint igen, de mi a helyzet Magyarországon?
Segítsen megtalálni a választ! Töltse ki a Budapesti Corvinus Egyetem és a Bitport anonim kutatását, és kérje meg erre üzleti oldalon dolgozó vezetőtársait is!
Az eredményeket május 8-9-én ismertetjük a 16. CIO Hungary konferencián.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak