Már 14 országban támadtak meg banki hálózatokat és csapoltak le ATM-eket.

Mindenki látott már olyan filmet, ahol az ügyeskezű hackerek megcsapolják a bankautomatákat – a való életben ez azért közel sem olyan könnyű feladat (bár nem lehetetlen), mint amilyennek azt Hollywood ábrázolja. Vagy legalább is eddig nem volt az; egy hackercsapat rájött, hogyan lehet szinte bármelyik ATM-et viszonylag egyszerűen megcsapolni.

Eszközök a deep webről

A Group IB nevű, IT-biztonsággal foglalkozó vállalat beszámolója szerint Európa szerte egyre nagyobb gondot okoz a jelenség. "Az ATM-ek ellen irányuló támadások a bankokat fenyegető legnagyobb veszélyek egyikévé küzdötték fel magukat; lehetővé teszik, hogy távolról, a világ bármely pontjáról behatolhassanak az ATM hálózatba. Ráadásul anélkül tehették meg ezt eddig, hogy a biztonsági ellenőrzések célkeresztjébe kerültek volna" – mondta Dmitrij Volkov, a vállalat kínálta Bot-Trek Intelligence szolgáltatás vezetője.

Ami igazán aggasztó, hogy Volkov szerint a támadás nem igényel csúcsszintű képességeket, sem fejlett szoftverek létrehozását. A szakértő rávilágított, hogy a deep weben elérhető – és egyébként meglepően széles körben alkalmazott – illegális eszközök összerakásával viszonylag egyszerűen összehozható egy sikeres, bankautomaták, illetve a hálózat ellen irányuló támadás.

A BBC beszámolója szerint a hackerek koordinált pénzesőt képesek zúdítani az ATM-ekből, melynek eredményét természetesen nem saját maguk gyűjtik be, hanem az "öszvérek". Olyan emberek, akik közvetlenül nem kötődnek a bankautomatákat megtámadókhoz, hogy ha lebuknának, akkor ne jussanak el a hatóságok a támadást kitervelőkig.

A Group IB közölte, hogy már számos országban felbukkant a fenyegetés, többek között az Egyesült Királyságban, Oroszországban, Malajziában és Hollandiában is találkoztak már ilyen módon kifosztott bankautomatával. A „touchless jackpotting” névre keresztelt technika egyáltalán nem igényli az ATM-ek fizikai módosítását – ragasztószalag, ál-bankkártya fogadó nyílás stb. bevetését –, árulta el a Group IB; az IT-biztonsággal foglalkozó cég Cobalt névre keresztelte a hackercsapathoz köthető támadást.

Gyorsan sokat

"Legalább 14 országban vittek már végbe sikeres támadást a hackerek. A legrövidebb idő, ami egy banki hálózat feletti ellenőrzés átvételéhez kellett, mindössze 10 percig tartott" – ismertette a szomorú tényt a Group IB.  Elmondásuk szerint a legnagyobb bevétel, amire egy támadásból szert tettek, több mint 300 ezer font volt. Ez szó szerint azt jelenti, hogy az ATM pénzt hányt ki magából.

Biztonság

Ördögi körbe kerülhettek az MI-fejlesztők

Az MI-robbanás üzletileg egyre inkább fenntarthatatlannak tűnik, és a kritikusok szerint szükségszerű összeomláshoz vezet, mert a technológia eredményei nem támasztják majd alá az elkerülhetetlen áremeléseket.
 
A kompromittált rendszerek, a dark weben felbukkanó ügyféladatok vagy a zsarolóvírus-kampányok következményei már a vezérigazgatói és pénzügyi igazgatói irodában csapódnak le – jogi, reputációs és üzleti szinten is. Lehet és kell is védekezni ellene.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2025 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.