Sok szatellitből még az alapvető biztonsági megoldásokat is kispórolták, hogy ne vegyék el az energiát a fő funkcióktól.
Hirdetés
 

Tízezer dollárból tökéletes műholdhekkelő rendszer építhető. A módszerrel a bochumi Ruhr Egyetem egy PhD-ösztöndíjasa, Johannes Willbold szórakoztatta Las Vegasban az idei Black Hat közönségét. (Az előadás absztraktja itt olvasható.) A kutató csapatával három orbitális pályán mozgó műholdat vizsgált meg. Kiderítették: a legalapvetőbb biztonsági rendszerek sincsenek meg rajtuk, emiatt meglepően egyszerű távolról átvenni fölöttük az irányítást. Az eredményeket összegző tanulmány PDF-ben innen tölthető le.

Védte őket a hit, hogy biztonságosak

Willbold szerint a műhold-üzemeltetőknek eddig egyszerűen szerencséjük volt: rendszereiket – a műholdakat és a földi állomásokat – az a közvélekedés védte meg a támadásoktól, hogy mégis csak nagyon drága eszközök, tehát valószínűleg feltörésük is megfizethetetlenül drága lenne. Ám mindez csak mítosz, derült ki az előadásból.

A műholdakkal történő kommunikációhoz például mindössze egy hitelkártya kell, ugyanis az Amazon AWS-nek és a Microsoft Azure-nak is van már földi állomás szolgáltatása (arról, hogy ez mit takar, az AWS Ground Station elindulása kapcsán írtunk). A firmware-ek technikai részleteinek megismerése sem akadály: az iparág megnyílt, és ezek a szoftverek kereskedelmi termékké váltak, azok többségét bárki beszerezheti tanulmányozás céljából. Összességében 10 ezer dollárból összehozható egy hekkelésre alkalmas földi állomás, véli Willbold.

A kutatók megkeresték a műhold-üzemeltetőket, és tőlük kérték be a szükséges információkat. Végül két CubeSat szabványú  (ilyen a BME-n épített MASAT-1 és 2 is) műholdról kaptak a kutatáshoz elegendő adatot: a 2013-ban pályára állított első észt műholdról, az ESTCube-1-ről, valamint az Európai Űrügynökség 2019 végén pályára állított OPS-SAT-járól, amely orbitális kutatási platformként üzemel. A harmadik vizsgált műhold a Stuttgarti Egyetem Űrrendszerek Intézetének Flying Laptopja volt, amelyet 2017-ben állítottak pályára.

Sem hitelesítés, sem titkosítás

Az eredmények igencsak meglepték Willboldékat: a két CubeSat mindenféle hitelesítési protokollok használata és titkosítás nélkül kommunikált a Földdel. Így egyszerűen átvehették volna a műholdak alapvető vezérlési funkcióit, és kizárhatták volna a rendszerből a tulajdonosokat. Mint a The Register konferenciabeszámolójában olvasható, ezt Willbold a helyszínen egy szimulációval be is mutatta. A Flying Laptopnál legalább az alapvető biztonsági rendszerek megvannak, még ha meglehetősen könnyen, szabványos technikákkal törhetők is.

A kutatók felvették a kapcsolatot műholdas rendszereken dolgozó fejlesztőkkel is, hogy visszaellenőrizzék az adatokat, és képet kapjanak: milyen hangsúlyt kapnak a fejlesztések során a biztonsági kérdések. Négy hónap alatt kilenc fejlesztőtől kaptak választ, akik összesen 132 műhold fejlesztésében vettek részt. Az ő válaszaikból is kitűnt: a biztonsági rendszerek alacsony prioritásúak a műholdak tervezésénél. A kilenc fejlesztőből mindössze ketten vetették alá rendszereiket bármilyen penetrációs tesztnek. A kapott válaszok alapján Willboldnak úgy tűnt, a fejlesztők többségénél hiányoztak is a biztonságos fejlesztéshez szükséges skillek.

A kutatók szerint minél nagyobb a műhold (tehát drágább az építése és pályára állítása), annál sebezhetőbb. A nagyobb műholdakhoz gyakrabban használnak kereskedelmi forgalomban kapható komponenseket, melyek kódbázisa nyilvánosan elérhető, míg a kisebb CubeSat-okhoz sokszor használtak egyéni kódot – tesztelés nélkül.

Mit csináljunk egy ellopott műholddal?

Agatha Christie óta tudjuk, egy bűntényhez indíték is kell. Miért térítene el valaki egy szatellitet? Willbold szerint a műholdak alkalmasak lehetnének káros információk vagy akár kódok továbbítására a földi célpontokhoz, vagy megzavarhatják más műhold-rendszerek kommunikációját, sőt egyfajta kamikaze-műholdként neki lehetne irányítani őket más Föld körül keringő objektumoknak.

Willbold szerint nem reális elképzelés, hogy a műholdak utólagosan kapjanak biztonsági kiegészítőket. Technikailag megoldható lenne, de ezek nagyon kihegyezett rendszerek, amikben milliwattra ki van számítva minden funkció. Így csak a core feladatok rovására lehetne biztosítani a titkosítás vagy hitelesítés energiaigényét.

Biztonság

Trump a nem létező robothadseregnek is keresztbe tett

Eddig sem volt könnyen hihető, hogy az egyre nagyobb bajban lévő Tesla már az idén ezerszám gyártja majd a humanoid robotokat, de a kínai kereskedelmi korlátozásokkal alapanyag sem feltétlenül lesz a gyártásukhoz.
 
Hirdetés

Digitalizáció a mindennapokban: hogyan lesz a stratégiai célból napi működés?

A digitális transzformáció sok vállalatnál már nem cél, hanem elvárás – mégis gyakran megreked a tervezőasztalon. A vezetői szinten megfogalmazott ambiciózus tervek nehezen fordulnak át napi működéssé, ha hiányzik a technológiai rugalmasság vagy a belső kohézió.

Azok a vállalatok, amelyek gyorsabban, intelligensebben és empatikusabban tudnak reagálni ügyfeleik kérdéseire, összességében értékesebb, hosszabb távú kapcsolatokat építhetnek ki.

a melléklet támogatója a One Solutions

CIO KUTATÁS

AZ IRÁNYÍTÁS VISSZASZERZÉSE

Valóban egyre nagyobb lehet az IT és az IT-vezető súlya a vállalatokon belül? A nemzetközi mérések szerint igen, de mi a helyzet Magyarországon?

Segítsen megtalálni a választ! Töltse ki a Budapesti Corvinus Egyetem és a Bitport anonim kutatását, és kérje meg erre üzleti oldalon dolgozó vezetőtársait is!

Az eredményeket május 8-9-én ismertetjük a 16. CIO Hungary konferencián.

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2025 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.