Majdnem pontosan három évvel ezelőtt számoltunk be a brit közszolgálati műsorszolgáltató tervéről, amelynek értelmében 2015 őszétől minden hétéves diákot ellátott volna egy programozható eszközzel, fejlesztve a következő nemzedékek számítástechnikai készségeit. A BBC összesen 29 partner bevonásával építette meg a projektben vázolt kisméretű, programozható mikroszámítógépet, amelynek segítségével a gyerekek nem csak a programozás alapjait sajátíthatják el játékos formában, de beépített szenzorai segítségével mérések elvégzését is lehetővé teszi más tantárgyakhoz kapcsolódóan, sőt egyszerűbb, zenével kisért animációk megjelenítésére is alkalmas.
A Micro Bit (stilizált formában micro:bit) nevű eszköz tulajdonképpen egy apró, 43×52 milliméteres lapka, ami körülbelül egy szabványos bankkártya méretének a felét teszi ki. A szerkentyű egy ARM Cortex-M0 processzorra épül, 5×5-ös programozható LED-mátrix kijelzővel és két darab programozható gombbal rendelkezik. Képes Bluetooth alapú vezeték nélküli kommunikációra, az USB mellett 25 "pin" kimenet található a külső csatlakozóján, mindezeken felül pedig iránytűvel, gyorsulásmérővel, fény- és hőmérséklet-érzékelővel is ellátták. Az apró készülék USB mellett külső akkumulátorról is üzemeltethető.
forrás: bbc.co.uk
Az eszköz nyilván spártainak tűnik abban a környezetben, amikor a gyerekek jelentős része már érintőképernyős mobilokon lövöldözi a zombikat, de az eddigi tapasztalatok alapján a mikroszámítógép pontosan alkalmas mindarra, amire tervezték. A BBC saját felmérése szerint a bevezetés utáni első év végén a felhasználó diákok 90 százaléka szerint a Micro Bit mutatta meg nekik, hogy bárki tud kódolni; 86 százalékuk szerint a Micro Bit érdekesebbé tette az informatikát; a korábbiakhoz képest 70 százalékkal több lány mondta, hogy szívesen választanák az informatikát mint iskolai tárgyat; a tanároknak pedig 85 százaléka látta úgy, hogy az eszköz érdekesebbé teszi az nformatika oktatását.
Már nálunk is 220 darab Micro Bit botorkál
Az ELTE Informatikai Kar Média- és Oktatásinformatikai Tanszékén belül létrehozott T@T Labor az élmény alapú tanulási környezetek meghonosításán dolgozik. Tevékenységében a friss technológiák alkalmazására koncentrál: célja az olyan tanulási installációk felállítása, amelyek egyrészt a formális tanulás eszközei lehetnek, másrészt viszont alkalmasak a más környezetekben (például múzeumokban) való alkalmazásra is. A T@T Labor idehaza az elsők között kezdett el foglalkozni a Micro Bit oktatási célú felhasználásával, tavaly októberben indított programjának keretei között átmeneti használatra juttatja el az eszközöket az érdeklődő iskolákba.
A kezdeményezéshez az ARM Hungary is csatlakozott. Legújabb felajánlásában 20 Micro Bit készletet (vagyis 20×10 darab Micro Bitet) bocsátott a T@T Labor által létrehozott T@T Kuckó rendelkezésére, ezzel összességében már 22 készlet vándorolhat majd iskoláról iskolára a mostani és a következő tanévekben. Az Egyesült Királyság budapesti nagykövetségének támogatásával az is lehetővé vált, hogy a hazai tanárok számára március 9-én egy elismert brit oktatási szakértő tartson műhelyfoglalkozást – az eseményről szóló közlemény sajnos hozzánk is csak tegnap, március 8-án délután jutott el, így a regisztrációt már nem igazán volt lehetőségünk népszerűsíteni.
A Micro Bittel kapcsolatban érdemes megjegyezni, hogy a magyarországi viszonteladó árai alapján egy osztályt egy alsó kategóriás laptop árából fel lehet szerelni az eszközökkel. A pozitív visszajelzések mellett nyilván ennek is köszönhető, hogy az eszközt Finnországtól Szingapúron át az Egyesült Államokig egyre több helyen használják nem csak az informatika oktatásában, de a tudományos tantárgyak mellett akár a művészeti vagy zenei órákon. Az érdeklődő hazai intézmények a micro:bit botorkálás oldalon jelentkezhetnek a 10 darab Micro Bitet tartalmazó készletek 2 hetes kipróbálásra.
Rendszerek és emberek: a CIO választásai egy új magyar felmérés tükrében
"Nehéz informatikusnak lenni egy olyan cégben, ahol sok az IT-s" – jegyezte meg egy egészségügyi technológiákat fejlesztő cég informatikai vezetője, amikor megkérdeztük, milyennek látja házon belül az IT és a többi osztály közötti kommunikációt.
Így lehet sok önálló kiberbiztonsági eszközéből egy erősebbet csinálni
A kulcsszó a platform. Ha egy cég jó platformot választ, akkor az egyes eszközök előnyei nem kioltják, hanem erősítik egymást, és még az üzemeltetés is olcsóbb lesz.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak