Idén is meghirdette a Hello Tomorrow a deep tech startupoknak szóló versenyét, melyre magyar csapatok is jelentkezhetnek szeptember közepéig. A francia kutatók által 2011-ben alapított nemzetközi nonprofit szervezetet célja, hogy összekapcsolja a vállalkozó szellemű innovátorokat az állami döntéshozókkal, inkubátorokkal, nagyvállalatokkal, befektetőkkel.
A Hello Tomorrow az ún. deep tech startupokra koncentrál. Ezek olyan kezdő vállalkozások, amelyek hosszabb tudományos kutatást, mérnöki innovációt igénylő termékeket vagy szolgáltatásokat kívánnak megvalósítani. Éppen ezért jóval komolyabb – és kockázatosabb – a finanszírozásuk, mint a már meglévő technológiák újszerű használatára koncentráló kezdő vállalkozásoké.
Ennek ellenére az utóbbi években egyre nagyobb az érdeklődés a deep techek iránt. A Hello Tomorrow adatai szerint 2015-ben globálisan még mindössze 9,9 milliárd dollár tőkét vonzottak az ilyen típusú startupok. Viszont tavaly a magánbefektetések összértéke már megközelítette 17,9 milliárdot.
Mivel érdemes pályázni?
Az idei versenyen 14 tudományos kategóriát hirdettek meg a szervezők: mesterséges intelligencia, légiipar, kiberbiztonság és kommunikáció, egészségipar és orvosi eszközök, gyógyszerkutatás, energia, környezet, élelmiszer és mezőgazdaság, ipar 4.0, ipari biotechnológia, orvosi biotechnológia, mobilitás, okos városok és űrkutatás.
Ezekben a témákban a csapatok egyaránt pályázhatnak új technológiával, tudományos felfedezéssel, komplex mérnöki folyamattal, emellett a szervezők várják kora szakaszban lévő startupok (legfeljebb seed befektetéssel) jelentkezését, valamint lehet pályázni valamilyen ipari, társadalmi vagy környezetvédelmi probléma megoldását célzó projekttel is.
A jelentkezési határidő szeptember 13. A döntőre jövő tavasszal kerül sor Páizsban. A döntőbe kerülő projekteket két körben választják ki: november 5-én hirdetik ki az elődöntőbe kerülőket. Január 11-én teszik közzé azoknak a pályázatoknak a listáját, melyek rész vehetnek a párizsi döntőn.
Tavaly 4500 pályázó volt, és közülük két magyar vállalkozás, az AerinX és a Turbine.AI is bejutott kategóriájában a hat legjobb startup közé a párizsi fináléban. Az AerinX egy olyan kiterjesztett valóság (augmented reality) rendszert fejleszt, amivel felgyorsítható a repülőgépek külső felületi átvizsgálása, így azok karbantartása precízebbé tehető. A Turbine.AI biotechnológiai cég pedig egy szoftveren dolgozik, ami a sejtek működésének modellezésével gyorsítja a rákbetegségek kezelését segítő gyógyszerek kutatását.
A nonprofit szervezet idén is hasonló számú pályázóra számít. Mint a Hello Tomorrow Hungary vezetője, Csatári István elmondta, világszerte 200 neves egyetemi és inkubátor partnerük bevonásával közel 5000 tudományos projektet szeretnének toborzni a versenyre.
Felhőbe vezető út hazai szakértelemmel
Robusztus műszaki háttér, korszerű technológia és a felhasználóbarát kezelhetőség. A Flex Cloudhoz nem kell nagy IT-csapat, csak egy elhatározás és pár kattintás.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak