A technológiai fejlődésnek köszönhetően az elmúlt években a drónok katonai különlegességből mindennapos használati eszközökké váltak, legyen szó üzleti felhasználásról, vagy akár hobbiszerű reptetésről. A kisebb-nagyobb pilóta nélkül szerkezetek azonban ezzel párhuzamosan újfajta fenyegetésként is megjelentek, amelyekre modern védelmi rendszerekkel kell választ találni.
Mindennel lőnének rájuk
Az amerikai hadseregnél természetesen tisztában vannak a fentiekkel, és ennek megfelelően párhuzamosan több megoldás tesztelése is zajlik. A hagyományos lőfegyverek felhasználása mellett például a hálóvetés is felmerült lehetséges opcióként, de a nagyenergiájú lézernyalábokban rejlő lehetőségeket is kutatják.
Most februárban került sor egy újabb alternatíva tesztelésére, amely mikrohullámok kibocsátásával tenné működésképtelenné a fenyegető közelségbe érő drónokat. A légierő szakemberei által fejlesztett rendszer a THOR nevet kapta. Az angol Tactical High Power Operational Responder kifejezésből összeállított mozaikszó nyilvánvaló utalás az északi mitológia egyik legfontosabb istenére, a villámok és mennydörgés urára. Azonban a modern névrokon egyik ígéretes tulajdonsága, hogy abszolút csendben végzi a dolgát, ugyanakkor hatékonysága valóban felér azzal, mint amikor villám csap egy drónba.
A THOR egyik legfontosabb tulajdonsága, hogy ellentétben a direkt célzásra és megsemmisítésre koncentráló egyéb megoldásokkal, ez egyszerre akár egy egész rajnyi támadó drónt képes kiiktatni azzal, hogy kibocsátott mikrohullámaival használhatatlanná teszi azok elektronikai rendszerét.
A fegyverrendszer elfér egy 6 méter hosszú hagyományos konténerben, ami miatt egyszerűen és (reptetés esetén) gyorsan lehet a bevetési területre szállítani. Összeszereléséhez pedig elegendő mindössze két ember.
A hadsereg magas rangú vezetői előtt februárban már egy bemutatót is tartottak, de ez nem azt jelenti, hogy a védelmi megoldás rövidesen munkába is áll. Ehhez még további fejlesztésekre, finomításra és tesztekre lesz szükség.
Kisebb is kell, más is kell
A jelenlegi tervek szerint a THOR folyamatos fejlesztése mellett a hadsereg egy kisebb mikrohullámos megoldást is szeretne kapni. Az egészen kis katonai egységek által is szállítható verziót nagyjából három éven belül tervezik elkészíteni. A például katonai létesítmények védelmét biztosító fix telepítésű megoldások között pedig egy 300 kilowattos lézernyalábbal "dolgozó" rendszer fejlesztése zajlik, ám ezzel a projekttel valószínűleg csak 2026-ra végeznek.
Exkluzív szakmai nap a felhők fölött: KYOCERA Roadshow a MOL Toronyban
A jövő irodája már nem a jövő – hanem a jelen. A digitális transzformáció új korszakába lépünk, és ebben a KYOCERA nemcsak követi, hanem formálja is az irányt. Most itt a lehetőség, hogy első kézből ismerje meg a legújabb hardveres és szoftveres fejlesztéseket, amelyekkel a KYOCERA új szintre emeli a dokumentumkezelést és az üzleti hatékonyságot.
CIO KUTATÁS
AZ IRÁNYÍTÁS VISSZASZERZÉSE
Valóban egyre nagyobb lehet az IT és az IT-vezető súlya a vállalatokon belül? A nemzetközi mérések szerint igen, de mi a helyzet Magyarországon?
Segítsen megtalálni a választ! Töltse ki a Budapesti Corvinus Egyetem és a Bitport anonim kutatását, és kérje meg erre üzleti oldalon dolgozó vezetőtársait is!
Az eredményeket május 8-9-én ismertetjük a 16. CIO Hungary konferencián.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak