A szoftveraudit-tanácsadó cég terjeszkedéshez a Kárpát-medencei Vállalkozásfejlesztési Kockázati Tőkealap biztosít közel félmilliárd forintnyi forrást.

A Széchenyi Tőkealap-kezelő Zrt. által kezelt Kárpát-medencei Vállalkozásfejlesztési Kockázati Tőkealap 465 millió forinttal szállt be a magyar tulajdonú IPR-Insights CEE Kft.-be – jelentette be közös sajtótájékoztatóján az állami tőkealap és a vállalat. A speciális feltételek mellett létrejött tőkebefektetésből finanszírozzák az IPR-Insights romániai piacra lépését. Három éven belül ez a második nagy befektetési kör, amit a vállalat kapott. 2015-ben a lengyel piacra lépéshez a Bonitás Kockázati Tőkealap-kezelő Zrt. biztosított 430 millió forint forrást. Az újabb terjeszkedést a társaság részben arra alapozza, hogy előrejelzések szerint szerint a globális szoftvergazdálkodási piac a következő években átlagosan évi 14-15 százalékkal bővül.

A mostani 465 millió forintot négy ütemben kapja meg a vállalat: az első részlethez még ebben a hónapban, az utolsóhoz pedig – a feltételek teljesülése esetén – 2020 harmadik negyedévében jutnak hozzá.

Varsó után Bukarestben is lesz saját iroda

Az IPR-Insights International Zrt. vezérigazgatója, Zsoldos Sándor (a fenti képen) elmondta: az új piacon a lengyelországi tapasztalatok alapján helyi szakemberekkel dolgoznak. A szakértői hátteret azonban – akárcsak a varsói irodának – Magyarországról biztosítják. Nem csak a szakértői csapat lesz anyanyelvű, az IPR-Insights SAM-szoftvereit (SAM – Software Asset Management) is honosítani fogják a gyorsabb piacszerzés érdekében, mert úgy látják, a régióban fontos az ügyfeleknek. Emellett dolgoznak a felhőalapú termékek bevezetésén is.

Első körben háromfős lesz a bukaresti cég, az ügyvezető egyben kereskedelmi feladatokat is ellát, munkáját egy licenctanácsadó és egy technológiai tanácsadó segíti. A cég és a befektetők is azzal számolnak, hogy a bukaresti cég három év alatt éri el a nullszaldót, 2024-re pedig elérheti a magyar leányvállalat jelenlegi bevételi szintjét.

A befektetés kapcsán a cégstruktúra is változik – mondta a vezérigazgató. A cégcsoportot az IPR-Insights International Zrt. fogja össze, melyben a Bonitas a 2015-ös befektetésekor szerzett 45 százalék részesedést. Alatta négy önálló kft. működik. Az IPR-Insights Hungary Kft. szolgálja ki a magyar piacot, az IPR-Insights Poland felel a lengyel piacért, a szoftverek szellemi jogait pedig a SAM-Insights Kft. kezeli. Ehhez jön most negyedik cégként az IPR-Insights CEE Kft., amelynek 40,79 százalékát szerezte meg a Kárpát-medencei Vállalkozásfejlesztési Kockázati Tőkealap a befektetésével. Ez a kft. a tulajdonosa az új romániai leányvállalatnak.

Az IPR-Insights cégstruktúrája


 

Végre beindult a lengyel piacon a növekedés

Az IPR-Insights a magyar szofveraudit-tanácsadási piac 90 százalékát tudhatja magáénak – állítja a cég. Zsoldos Sándor elmondta, bár végleges adatok még nincsenek, a magyarországi cég 2018-ban előreláthatólag 470 millió forint bevételt realizál – ez 22 százalékos növekedés az előző évhez képest –, míg a lengyel leányvállalat várható árbevétele 2 millió zloty (mintegy 140 millió forint, közel duplája a 2017-es eredménynek) lesz.

A lengyel cég mindazonáltal még minimális veszteséggel zárja a tavalyi évet, idén azonban már a nullás eredmény a cél. (Lengyelországban olyan fontos piaci szereplőket tudhatnak az ügyfelek között, mint például az Energa Csoportot, a harmadik legnagyobb lengyel villamosenergia szolgáltató, vagy a legnagyobb lengyel pénzintézet, a PKO Bank Polski.) A teljes cégcsoport idénre 700 millió fölötti árbevételt tervez.

A távlati tervekkel, illetve a befektetés megtérülésével kapcsolatban Csuhaj V. Imre, a Széchenyi Tőkealap-kezelő Zrt. elnök-vezérigazgatója azt mondta, hogy az 5-7 évre tervezett befektetéstől nagyságrendileg 15-20 százalékos megtérülést várnak el. Mint mondta, utána a megállapodás szerint exit során akár külső tulajdonosnak is értékesíthető a tulajdonrészük.

A befektetés kapcsán felmerült a cég jelenlegi értéke is. A Bonitas befektetési igazgatója, Kiss Gábor szerint ezt elég nehéz meghatározni, számukra például a 2015-ös befektetésnél inkább a cégben rejlő növekedési potenciál volt érdekes. Csuhaj ennél konkrétabban fogalmazott, szerinte 2024-ig legalább a 10 millió eurós értéket kell elérnie az IPR-Insightsnak csoportszinten.

Piaci hírek

Visszavonulót fújt Európában a TikTok

Az Európai Bizottságnak nagyon nem tetszett a kínai közösségi alkalmazás ösztönzőporgramja, amit olyan addiktívnak és károsnak jellemeztek, mint a dohányzást.
 
Hirdetés

Adathelyreállítás pillanatok alatt

A vírus- és végpontvédelmet hatékonyan kiegészítő Zerto, a Hewlett Packard Enterprise Company platformfüggetlen, könnyen használható adatmentési és katasztrófaelhárítási megoldása.

A válasz egyszerű: arról függ, hogy hol, hogyan és milyen szabályozásoknak és üzleti elvárásoknak megfelelően tároljuk az információt. A lényeg azonban a részletekben rejlik.

a melléklet támogatója az EURO ONE Számítástechnikai Zrt.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.