A Microsoft szerint a legalább egymillió fertőzött eszközt használó rendszer a nemzetközi pénzügyi szolgáltatók támadásán túl az amerikai választások megzavarására is alkalmas lett volna.

A Microsoft hétfőn jelentette be, hogy összehangolt jogi és technológiai lépések megtételével sikerült összeomlasztania a világ egyik legveszélyesebb botnetét. A Trickbot nevű hálózat elleni fellépést egy amerikai bírósági határozat tette lehetővé, amelynek nyomán lelőtték a megfelelő IP címeket, elérhetetlenné tették a vezérlőszervereket, és nem csak a botnet irányítói által igénybevett szolgáltatásokat függesztették fel, de azt is sikeresen megakadályozták, hogy a bűnözők újabb kapacitásokat vásároljanak vagy béreljenek.

A közlemény szerint olyan összehangolt akcióról volt szó, amelyben a Microsoft mellett a Symantec, az ESET, a Lumen (Black Lotus Labs), a Broadcom vagy az NTT megfelelő részlegei is szerepet vállaltak, nem beszélve a globális akcióba bevont internetszolgáltatókról és incidenskezelő központokról (CERT). A Microsoft kiberbűnözés elleni szervezete (DCU) állítólag most alkalmazta először azt a megközelítést, hogy a társaság szoftverkódjainak rosszhiszemű felhasználását szerzői jogi alapon is megtámadta, ami polgári jogi eszközöket biztosított a határokon átnyúló fellépésre.

Maga a Trickbot a Microsoft becslése szerint több mint egymillió fertőzött eszközhöz fért hozzá világszerte. A 2016 óta működő hálózat üzemeltetőit egyelőre nem sikerült azonosítani, bár a közlemény szerint állami megrendelőket és bűnözői csoportokat is kiszolgáltak. A Microsoft az elmúlt időszakban több mint 60 ezer mintát elemzett a Trickbot malware-fertőzéseiből, és ezek alapján a program folyamatosan változó, moduláris képességeit találta igazán veszélyesnek.

Célpontok a választási rendszertől a banki oldalakig

Ezáltal ugyanis minddig az operátorok igányeinek megfelelően használták fel a célpontokat, egyfajta "malware-as-a-service" szolgáltatásként működtetve a botnetet. A bűnözők úgy biztosítottak hozzáférést megrendelőiknek a korrumpált gépekhez, hogy eszközöket is biztosítottak számukra sokféle kártékony program, így zsarolóprogramok céla juttatásához is. A személyi számítógépeken túl ráadásul IoT eszközöket, útválasztókat is megfertőztek, lényegesen kiterjesztve a Trickbot hozzáféréseit az otthoni vagy szervezeti rendszerekre.

A botnet működésének részleteivel kapcsolatban érdemes végigfutni a Microsoft közleményét, amelyből az is kiderül, hogy egy ilyen méretű és ilyen beágyazottsággal rendelkező botnet a küszöbön álló amerikai elnökválasztás informatikai környezetére is nagyon komoly veszélyt jelentett volna. Ugyanakkor a Microsoft szerint – ebben az esetben legalábbis – sikerült levágni a hálózat működtetéséhez szükséges infrastruktúrát, vagyis a Trickbot már sem az újabb gépeket nem tudja megfertőzni, sem az eddig telepített rosszindulatú kódokat, így a ransomware állományokat sem tudja aktiválni.

A Trickbot a választási infrastruktúra mellett a pénzügyi szolgáltatókra, kormányügynökségekre, egészségügyi intézményekre, üzleti és oktatási szervezetekre nézve is hasonló fenyegetést hordozott, tekintettel arra, hogy milyen sokféle malware telepítésére nyújtott lehetőségeket. A Microsoft szerint a botnet célpontjai között ugyanúgy ott voltak a nemzetközi bankok és fizetési szolgáltatók, mint a regionális hitelintézetekig, így az amerikai Financial Services Information Sharing and Analysis Center (FS-ISAC) együttműködése kritikus fontosságúnak bizonyult a mostani bíróségi keresetek sikerében is.

Legutóbb idén tavasszal számoltunk be róla, hogy a Microsoft sikeresen lekapcsolta az egyik legdurvább botnetet. A Necurs néven hivatkozott hálózat legalább nyolc éven keresztül működött, és már több mint 9 millió fertőzött számítógépet használt világszerte. A 2012-ben felfedezett botnet kiiktatása nyolcéves munka eredménye volt, és a Microsoft szerint a mögötte álló, feltehetően orosz bűnözők a későbbiekben sem lesznek már képesek felhasználni az infrastruktúra legfontosabb elemeit újabb kibertámadásokhoz.

Biztonság

Kínában már tudnak valamit az Apple MI-s szervercsipjéről

A pletyka forrása egy Weibo-felhasználó, aki korábban is bizonyította: jó helyekről informálódik Apple-ügyekben.
 
Hirdetés

Adathelyreállítás pillanatok alatt

A vírus- és végpontvédelmet hatékonyan kiegészítő Zerto, a Hewlett Packard Enterprise Company platformfüggetlen, könnyen használható adatmentési és katasztrófaelhárítási megoldása.

A válasz egyszerű: arról függ, hogy hol, hogyan és milyen szabályozásoknak és üzleti elvárásoknak megfelelően tároljuk az információt. A lényeg azonban a részletekben rejlik.

a melléklet támogatója az EURO ONE Számítástechnikai Zrt.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.