Rekord olcsón kínálják a PocketCHIP-et 1 GHZ-es ARM processzorral, 512 MB RAM-mal, 4 GB tárhellyel, Wi-Fivel és Bluetooth 4.0-gyel.

A Raspberry Pi alapítvány 2012 óta dolgozik a mini számítógépen, ami mindössze 35 dollárba kerül. A mini PC-n változataiból eddig már közel 10 milliót adtak el, és habár ez a sikerszéria minden bizonnyal nem fog megszakadni egyik napról a másikra, komoly konkurens kapott a kis eszköz a PocketCHIP személyében.

A kaliforniai Next Thinghez köthető minigépet a „világ első 9 dolláros számítógépeként” hirdetik. A Linuxot futtató kis masina ezért a pénzért meglepően acélos hardveres képességekkel rendelkezik. 1 GHz-es ARM Cortex-R8 processzor adja az egész lelkét, melyet 512 MB RAM szolgál ki. 4 GB háttértár tartozik hozzá, Wi-Fi, Bluetooth 4.0 támogatás mellett. Ezen kívül kompozit videokimenet – VGA és HDMI irányába való egyszerű bővítés lehetőségével – teszi teljessé a képet.

60 dollárral többért viszont nem csak a csupasz belsőt kaphatjuk meg, hanem tokozással és egy 480x272 pixeles felbontású háttérvilágítást tartalmazó érintőképernyővel valamint egy közel teljes QWERTY billentyűvel együtt érkezik a PocketCHIP. Noha a masina a PICO-8 játékkészítő eszközt is tartalmazza, egy általános célokra használható eszközről van szó.

Tapasztalatok

Az első megrendelők ugyan elégedettek a termékkel, de azért közel sem tökéletes a kis gép. A forrasztással és hőre lágyuló ragasztóval összerakott PocketCHIP fehér-rózsaszín külseje nem fog terméktervezési díjat nyerni, de a célnak megfelel.

Sajnos az érintőképernyő fejnehézzé teszi a készüléket, ezért hosszú távon nem kényelmes kézben tartani, állítják azok, akik már beszereztek egyet. A gombok is elég közel vannak ahhoz, hogy huzamosabb időn keresztül kellően kényelmetlen legyen nyomkodni őket. Cserébe viszont könnyű bővíteni funkcionalitását, például hangszórókat szerelni rá.

Teljesítmény szempontjából – figyelembe véve árát – nem lehet panasz. Amint az az alábbi képen látszik, olyan programok is futtathatók rajta, mint a Wolfeinstein 3D. Ügyes kezek még a Quake-et is ráhegesztették, igaz, ezt mindössze 2 képkocka per másodperc tempóval bírta futtatni a PocketCHIP.

Mire számítsunk?

Egy ilyen, elképesztő olcsón elérhető számítógép esetében nem várható el komoly terméktámogatás – és nem is kapunk ilyet a fejlesztőtől. Ezeket a projekteket a közösség tartja (vagy nem tartja) életben, és szerencsére a PocketCHIP esetében úgy tűnik, egyre inkább életképes kommuna kezd kialakulni. Míg a Raspberry Pi rajongóinál számos irányba szétválik a fókusz, a PocketCHIP-nél eddig főleg a „nem odavaló” játékok behackelése viszi a prímet.

Az adott hardver korlátjainak feszegetése pedig meglepő eredményeket hozhat. Nemrég például sikeresen telepítettek egy Mac OS 8-at a 9 dolláros eszközre, és mi ez, ha nem elismerésre méltó eredmény?

Konzumer tech

Hadat üzennek a Wikipedia szerkesztői az MI-szennyezésnek

Programot indítottak a Wikipédia védelmében a félrevezető, mesterséges intelligenciával generált információval szemben, ami általában is egyre nagyobb mértékben károsítja az online információs teret.
 
Hirdetés

A japán bölcsesség ereje: emberség a technológiai megoldások mögött

A globális válság súlyosan érintette az office piacot, ami a GLOBAL-UNION Kft. tevékenységét is veszélybe sodorta. A 100 százalékos magyar tulajdonban álló vállalat azonban a nehézségek közepette is megőrizte optimizmusát, és következetesen a legjobb döntéseket hozta.

A probléma szorosan összefügg a felhő miatt egyre népszerűbb mikroszerviz architektúrák és webalkalmazások, pontosabban a használatukhoz szükséges API-k terjedésével.

a melléklet támogatója a Clico Hungary

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.