A Raspberry Pi alapítvány 2012 óta dolgozik a mini számítógépen, ami mindössze 35 dollárba kerül. A mini PC-n változataiból eddig már közel 10 milliót adtak el, és habár ez a sikerszéria minden bizonnyal nem fog megszakadni egyik napról a másikra, komoly konkurens kapott a kis eszköz a PocketCHIP személyében.
A kaliforniai Next Thinghez köthető minigépet a „világ első 9 dolláros számítógépeként” hirdetik. A Linuxot futtató kis masina ezért a pénzért meglepően acélos hardveres képességekkel rendelkezik. 1 GHz-es ARM Cortex-R8 processzor adja az egész lelkét, melyet 512 MB RAM szolgál ki. 4 GB háttértár tartozik hozzá, Wi-Fi, Bluetooth 4.0 támogatás mellett. Ezen kívül kompozit videokimenet – VGA és HDMI irányába való egyszerű bővítés lehetőségével – teszi teljessé a képet.
60 dollárral többért viszont nem csak a csupasz belsőt kaphatjuk meg, hanem tokozással és egy 480x272 pixeles felbontású háttérvilágítást tartalmazó érintőképernyővel valamint egy közel teljes QWERTY billentyűvel együtt érkezik a PocketCHIP. Noha a masina a PICO-8 játékkészítő eszközt is tartalmazza, egy általános célokra használható eszközről van szó.
Tapasztalatok
Az első megrendelők ugyan elégedettek a termékkel, de azért közel sem tökéletes a kis gép. A forrasztással és hőre lágyuló ragasztóval összerakott PocketCHIP fehér-rózsaszín külseje nem fog terméktervezési díjat nyerni, de a célnak megfelel.
Sajnos az érintőképernyő fejnehézzé teszi a készüléket, ezért hosszú távon nem kényelmes kézben tartani, állítják azok, akik már beszereztek egyet. A gombok is elég közel vannak ahhoz, hogy huzamosabb időn keresztül kellően kényelmetlen legyen nyomkodni őket. Cserébe viszont könnyű bővíteni funkcionalitását, például hangszórókat szerelni rá.
Teljesítmény szempontjából – figyelembe véve árát – nem lehet panasz. Amint az az alábbi képen látszik, olyan programok is futtathatók rajta, mint a Wolfeinstein 3D. Ügyes kezek még a Quake-et is ráhegesztették, igaz, ezt mindössze 2 képkocka per másodperc tempóval bírta futtatni a PocketCHIP.
Mire számítsunk?
Egy ilyen, elképesztő olcsón elérhető számítógép esetében nem várható el komoly terméktámogatás – és nem is kapunk ilyet a fejlesztőtől. Ezeket a projekteket a közösség tartja (vagy nem tartja) életben, és szerencsére a PocketCHIP esetében úgy tűnik, egyre inkább életképes kommuna kezd kialakulni. Míg a Raspberry Pi rajongóinál számos irányba szétválik a fókusz, a PocketCHIP-nél eddig főleg a „nem odavaló” játékok behackelése viszi a prímet.
Az adott hardver korlátjainak feszegetése pedig meglepő eredményeket hozhat. Nemrég például sikeresen telepítettek egy Mac OS 8-at a 9 dolláros eszközre, és mi ez, ha nem elismerésre méltó eredmény?
A japán bölcsesség ereje: emberség a technológiai megoldások mögött
A globális válság súlyosan érintette az office piacot, ami a GLOBAL-UNION Kft. tevékenységét is veszélybe sodorta. A 100 százalékos magyar tulajdonban álló vállalat azonban a nehézségek közepette is megőrizte optimizmusát, és következetesen a legjobb döntéseket hozta.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak