Ahogy arról januárban mi is beszámoltunk, a Google-nél elérkezettnek látták az időt arra, hogy megszabaduljanak a múlt egyik költséges koloncától: a G Suite szolgáltatás bizonyos csoportok számára még meglévő ingyenességétől. Ennek értelmében azok a csoportok, szervezetek, amelyek továbbra is a cégtől szeretnének irodai alkalmazásokat és levelezést kapni, májusban kénytelenek lesznek áttérni a Google Workspace-re. Utóbbi a G Suite-ből alakult át több fejlesztéssel és némi arculatváltással egybekötve még 2020 őszén.
Van azonban egy másik lehetősége is a döntéshelyzetbe hozottak számára, mégpedig egy alternatív megoldás keresése. Erre az első számú célpont természetesen a szektorban ismeretlen szereplőnek távolról sem nevezhető Redmond. Az Office 365 után immár egy ideje Microsoft 365 néven futó cloudos ajánlata pedig, merő véletlenségből épp most lett jelentősen leakciózva.
A "lecápázási hadművelet" keretében a vörös szőnyeggel várt egykori G Suite-ügyfeleknek 60 százalékkal kevesebbet kell fizetni az első évben a Business Basic, Business Standard és Business Premium csomagokért. A döntést megkönnyítendő, az augusztus elejéig tartó akció keretében a Microsoft maximális segítséget ígér az adatok és állományok migrálásával kapcsolatban. Ebben a kifejezetten kisvállalatok támogatására felállított Business Assist szakértői lesznek a segítségükre, természetesen ingyen. Igaz, ez csak az egyesült államokbeli ügyfelekre vonatkozik.
Ahogy a januári cikkükben írtuk: a Gmail mellett többek között a Meet, a Drive, a Docs (Dokumentumok), a Sheets (Táblázatok), a Slides (Diák) és a Tasks szolgáltatásokat is magában foglaló Workspace legolcsóbb csomagja jelenleg akciósan 4,68 euróba kerül felhasználónként, ami 12 hónap után megemelkedik a rendes, 5,2 eurós árra. Míg a hasonló funkcionalitást biztosító nagy rivális Microsoft 365 éves előfizetés esetén 4,2 euróért kínálja legalapvetőbb irodai alkalmazáscsomagját.
Kérdés persze, hogy a fentiekre mit lép a Google, amely egyébként már január óta is több új információt jelentetett meg a váltással foglalkozó oldalán. Ezek egyike volt az a felismerés, hogy sokan nem üzleti célból használták a G Suite funkcióit (hanem mondjuk csak azért, hogy egyedi végződésű e-mail-címük legyen). Úgy tűnik, nekik egy külön kérdőív kitöltésével nyújt menekülő utat a keresőóriás.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak