A felhasználók agyának rózsaszín köddel borításában profik a szolgáltatók. Meglehet, túl bonyolult is a technológia.

Legfeljebb távoli kalaplengetős viszonyban van az 5G valósága és a szolgáltatók reklámjaiban sugallt kép az USA-ban, derül ki a Reuters összefoglalójából. Emiatt már a fogyasztóvédelmi szervezetek is háborognak. A hírügynökség összevetette az OpenSignal által mért adatokat azzal, amit az operátorok szeretnének magukról sugallni. De miből adódik az eltérés? Túl bonyolult a technológia?

Rózsaszínűre festett térképek

Az 5G-s hálózatoknak elméletileg jóval nagyobb sávszélessége és alacsonyabb a késleltetése, mint a 4G-nek. Az 5G elméleti határa valahol 10-15 milliszekundum körül van szemben a 4G biztosította 25-30 milliszekundummal. Másik nagyon fontos tulajdonsága a megbízhatóság: öt-kilences (99,999 százalékos) valószínűséggel jutnak célba az adatcsomagok egy 5G-s hálózatban. Mindez előfeltétele volt annak, hogy az 5G alternatívája lehessen a vezetékes technológiáknak például a gyártóiparban vagy az önvezető autók esetében.

Csakhogy ez a technológia durva leegyszerűsítése. Az sem mindegy ugyanis, hogy milyen sávszélességen használjuk az 5G-t. Egy alacsony sávszélességen működő hálózatnál (700-900 MHz) az 5G lassabb, ellenben nagyobb a hatótávolsága, magasabb sávszélességekben (pl. 3,6 GHz) sokkal gyorsabb, ellenben rövidebb a hatótávolsága. Mindez alapvetően befolyásolja az 5G összképét a felhasználói élmény szempontjából.

Az USA-ban egyelőre a 4G-hez képest alig mutat sebességnyereséget az 5G (lásd a Reuters grafikonját, amely az OpenSignal adatai alapján készült). Míg 4G-ben az amerikai operátorok nagyjából hozzák a világátlagot, addig 5G-ben alig kúsznak az 50 Mbit/s-os letöltési sebesség fölé. Ezzel szemben a világ éllovasa, Dél-Korea 350 Mbit/s fölött hasít.

Abból a szempontból valamivel jobb az összkép, hogy a felhasználók aktív mobilhasználatuk mekkora arányát töltik 5G-s hálózaton. Az OpenSignal méréseiben legjobban szereplő amerikai T-Mobile ügyfelei például átlagosan az aktív használat 34,7 százalékában jutnak 5G-hez, amivel a szolgáltató a világ élvonalát képviseli. Ezzel szemben a Verizon-előfizetőknek meg kell elégedniük 9,7 százalékkal.
 

A leggyorsabb 5G-s hálózattal rendelkező országok

(Forrás: Reuters)


A T-Mobile egyébként egy olyan térképen hirdeti magát mint Amerika legnagyobb, leggyorsabb és legmegbízhatóbb 5G hálózatát kínáló szolgáltatója, amelyen szinte az egész országot befedi – legalábbis a magenta színnel. Azt persze már nem árnyalják, hogy az ügyfél hol milyen 5G-hez jut. Ahhoz pedig, hogy az előfizetőben legalább felmerüljön a gyanú, hogy a legtöbb helyen jó esetben a legalacsonyabb teljesítményű 5G-t kapja, és hogy csúcsteljesítményű hálózatok egyelőre csak a nagyobb városokban érhetők el, el kell jutnia az apróbetűs részekig.

Az AT&T is hasonló képet sugall magáról, miközben az apróbetűs részekből kiderül, eleve csak 20 szövetségi állam bizonyos területein érhető el az 5G-s hálózata. Mindezzel együtt például a T-Mobile hálózatfejlesztésért felelős alelnöke szerint igenis jól állnak az 5G-vel. Jelenleg nem olyan a hálózat, amilyennek Grant Castle alelnök szeretné, de még dolgoznak rajta. Az AT&T hálózati szolgáltatásokért felelős műszaki vezetője is hasonlóképpen nyilatkozott a hírügynökségnek: az 5G még az életciklusa elején jár, és folyamatos javul.

Dél-Korea más dimenzió

Ami az 5G-s letöltési sebességet illeti, a Reuters fenti grafikonja jól mutatja, hogy 5G-ben két részre szakadt a világ. Van Dél-Korea, és vannak a többiek. A kelet-ázsiai ország abszolút éllovas 350 Mbit/s fölötti letöltési átlagsebességével. Megjegyzendő, hogy a koreai szolgáltatók között is nagy a szórás: az SK Telekom 417,6 Mbit/s-os átlagot hozott, míg a KT (vagy Korea Telecom) "csak" 335,7 Mbit/s-ot. Jelentősen lemaradt a Koreát követő trió: Szaud-Arábia, Tajvan és Ausztrália. A három ország átlaga a 250-300 Mbit/s-os tartományban van. Ugyanakkor az abszolút listavezető egy tajvani szolgáltató, a Far EasTone, amely 447,8 Mbit/s-os átlagos letöltési sebességet biztosított ügyfeleinek. Utóbbi szépséghibája, hogy a hálózat elérhetősége csak 21,9 százalék (ebben egyébként az amerikai T-Mobile a listavezető).

Az európai országok közül Spanyolországban, Svájcban és az Egyesült Királyságban látszik a legnagyobb az előrelépés sebességben a 4G-hez képest.

Mobilitás

Nincsenek csodák, a Teslánál is készülhetnek a robotaxik távoli irányítására

Egy álláshirdetésből következtetnek rá, hogy ha beindul a járműgyártó saját szolgáltatása, akkor sem fog senki teljes autonómiával közlekedő Cybercab taxikban utazgatni.
 
Ezt már akkor sokan állították, amikor a Watson vagy a DeepMind még legfeljebb érdekes játék volt, mert jó volt kvízben, sakkban vagy góban.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.