A tengerentúlon nem jelzik majd előre az ilyen problémákat, legfeljebb utólag, de a hamis információ terjesztőinek ennyi előny is bőven elég lesz.

A Meta a múlt héten jelentett be lényeges változtatásokat tartalommoderálási szabályaiban és a szabályok érvényesítésére irányuló eljárásaiban. Ennek értelmében felfüggesztette tényellenőrző programját az Egyesült Államokban, az új bejegyzések ellenőrzésénél nem alkalmazza a korábbi irányelvek jelentős részét, ezen felül kinyírta saját sokszínűségi, méltányossági és befogadási (DEI) programját is. A dolog érdekessége, hogy a vállalat nemrégiben még győzelmi jelentéseket szórt a moderációs törekvések sikereiről, de Mark Zuckerberg vezérigazgató éppen Donald Trump elnöki beiktatásához közeledve ébredt rá, hogy "túl messzire mentek a félretájákoztatás elleni küzdelemben".

Mint ismeretes, a félretájékoztatás a 2010-es években vált szembetűnő problémává a közösségi médiában, a Meta (korábban Facebook) pedig olyan gépi tanuló rendszereket állított munkába, amelyek célja a dezinformáció és a kártékony, akár fizikailag is veszélyes megnyilvánulások proaktív azonosítása és gyors terjedésének korlátozása volt. A közösségi hálózatokkal foglalkozó Platformer kedden közölt jelentéséből azonban kiderül, hogy a vállalat leállította ezeket az álhír-követő rendszereket, bár azok kifejezetten eredményesen működtek: a lap által szemlézett belső dokumentumok alapján a Meta algoritmusai több mint 90 százalékos hatékonysággal korlátozták a félretájékoztatás virális terjedését.

A társaság ezt a témát nem erőltette a nyilvánosság előtt, de a Platformer felidézi a Meta nemrég kinevezett, közcélú szabályozásért felelős globális vezetőjének egy blogbejegyzését, amely szerint az eddigi biztonsági gyakorlatok túl sokszor minősítették le igazságtalanul a felhasználási szabályokat állítólagosan megsértő tartalmakat. Joel Kaplan, aki Trump más közismert támogatóival együtt érkezett meg a Meta vezetésébe, most azt ígéri, hogy a közösségi platform megszabadul az ilyen túlkapásoktól. Abba ugyan nem ment bele, hogy milyen jellegű információra gondol, a Platformer szerint kiderült, hogy a harmadik felekre épülő tényellenőrzés mellett a félretájékoztatás ellen irányuló szűrést biztosan megszüntették.

Egyik szélsőségből a másikba

A cikk a vállalat egyik 2018-as közleményét is felidézi a szóban forgó gyakorlatokról, amelyek látszólag nem ütköznek a véleménynyilvánítás szabadságával. Azok ugyanis egy nehezen visszaadható szójátékkal a "freedom of speech" (a szólás szabadsága) helyett a "freedom of reach" (az elérés szabadságának) korlátozására mennek rá: a nyilvánvalóan hamis állításokkal érkező tartalom elérésének visszasorolásával senkibe sem fojtották bele a szót, de korlátozták az ilyen üzenetek gyors terjedését és a felhasználókra gyakorolt ​​hatásait. Ennek előnyei a világjárvány alatt váltak nyilvánvalóvá, amikor a Meta szerint az emberek 95 százaléka még csak le sem kattintotta a téves információ miatt megjelölt posztokat.

A félretájékoztatás totális kiszorítását természetesen még akkor is kontraproduktív dolog lenne megkísérelni, ha a szabályozók általános bizalmat élveznének. Akkor azonban nem is ilyesmiről van szó, amikor olyan káros hatások enyhítéséről beszélünk, amelyek a ma ismert közösségi média működéséből következnek. Ahogy a cikkben is felhívják rá a figyelmet, nehéz a csalásokat azonosító és elérésüket visszafogó rendszerek ellen érvelni, legalábbis addig, amíg nem születnek fejlettebb megoldások, amelyek igazoltn jobbqn működnek. Arról pedig, hogy mindez hogyan függ össze a Metánál bejelentett leépítésekkel vagy az X állítólagos normáival, további részletek derülnek ki a Platformer írásából.

Közösség & HR

Az Xbox bezárása helyett inkább all-int tolt a Microsoft vezére

Néhány éve állítólag komolyan felmerült a videójátékos divízió bezárásának ötlete, de végül inkább tövig nyomták a pedált. A kitűzött ambíciózus célok azonban egyelőre így is vágyálmok maradtak.
 
Egy cég legacy rendszerei, fejlődési tervei mellett a belső kompetenciái és a beruházási készsége is befolyásolják, hogy milyen SD-WAN modellt érdemes választania.

a melléklet támogatója a Yettel

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.