Hamarosan végleg búcsúzhatunk a 32 bites rendszerektől. A Microsoft ugyanis májustól már nem támogatja az architektúrát. Hosszú korszak záródik le ezzel. A számítógép-architektúrák területén a 32 bites operációs rendszerek megjelenése több évtizedre nyúlik vissza. A 64 bites rendszerek azonban csak 2003-tól kezdett el – és akkor is lassan – terjedni a személyi számítógépek piacán.
Anélkül, hogy mélységeiben belemennék a két technológia közötti különbség tárgyalásába, annyit fontosnak tartok megjegyezni a témában kevéssé jártas olvasó számára, hogy az operációs rendszerek 64 bites változatát futtató számítógépek általában több erőforrással, például erősebb processzorral, több memóriával rendelkeznek, mint 32 bites elődeik. A két rendszer azonban nem csereszabatos, ezért a visszafelé biztosítandó kompatibilitási okokból a gyártók kénytelenek voltak a kétféle operációs rendszert, azaz a 32, illetve 64 bites változatot is életben tartani. Ez viszont értelemszerűen a szoftverfejlesztőknek fáradtságos többletmunkát jelentett.
Elbúcsúztunk a 32 bites Windowstól is
A 32 bites rendszerek kivezetését elsőként az Apple kezdte el. 2011 közepén a Mac OS X 10.7-es verziójának kiadásával egy időben állította le a 32 bites Mac OS fejlesztését. Azóta a szoftveróriás nem gyárt 32 bites operációs rendszert, de a 64 bites rendszeren is lehetővé tette a 32 bites operációs rendszerre fordított alkalmazások futtatását. A 32 bitnek az Apple a tavaly ősszel megjelent Mac OS Catalina (10.15-ös verzió) megjelenésével mondott búcsút: akkortól ugyanis végleg megszüntette a régi alkalmazások támogatását. (Az iOS a 11-es verziótól szakított véglegesen a 32 bites appokkal.)
Girardi Kornél
A szerző licencelési szakértő, az IPR-Insights licenctanácsadási csoportvezetője.
Aztán jöttek a követők, első körben több népszerű Linux-disztribúció csatlakozott az Apple kezdeményezéséhez. És most Redmond is beáll a sorba.
A redmondi cég bejelentése – egyelőre – nem érinti azokat a felhasználókat, akiknek a gépén 32 bites Windows fut. Számukra a Microsoft továbbra is biztosítja a frissítéseket. Mint a belinkelt támogatási dokumentumban olvasható, a változás első körben az előtelepített OEM Windows szoftverekre terjed ki, ami azt jelenti, hogy új PC-vel, laptoppal már csak 64 bites operációs rendszert lehet beszerezni.
A Microsoft mennyiségi licenckonstrukciók jellemzően rugalmasan biztosítják a különböző nyelvi változatok, korábbi verziók átjárhatóságának jogát. Ez alól a 32/64 bites platformok telepítési lehetősége sem kivétel, azaz a Microsoft mennyiségi licenckonstrukcióban beszerzett termékek továbbra is lehetőséget adnak az architektúra független szoftverhasználatra.
Felhőbe vezető út hazai szakértelemmel
Robusztus műszaki háttér, korszerű technológia és a felhasználóbarát kezelhetőség. A Flex Cloudhoz nem kell nagy IT-csapat, csak egy elhatározás és pár kattintás.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak