A Microsoft is elindította a 32 bites operációs rendszereinek kivezetését a piacról. Ezzel a lépéssel sokadikként állt be a szoftvergyártók sorába. Girardi Kornél (IPR-Insights) írása.

Hamarosan végleg búcsúzhatunk a 32 bites rendszerektől. A Microsoft ugyanis májustól már nem támogatja az architektúrát. Hosszú korszak záródik le ezzel. A számítógép-architektúrák területén a 32 bites operációs rendszerek megjelenése több évtizedre nyúlik vissza. A 64 bites rendszerek azonban csak 2003-tól kezdett el – és akkor is lassan – terjedni a személyi számítógépek piacán.

Anélkül, hogy mélységeiben belemennék a két technológia közötti különbség tárgyalásába, annyit fontosnak tartok megjegyezni a témában kevéssé jártas olvasó számára, hogy az operációs rendszerek 64 bites változatát futtató számítógépek általában több erőforrással, például erősebb processzorral, több memóriával rendelkeznek, mint 32 bites elődeik. A két rendszer azonban nem csereszabatos, ezért a visszafelé biztosítandó kompatibilitási okokból a gyártók kénytelenek voltak a kétféle operációs rendszert, azaz a 32, illetve 64 bites változatot is életben tartani. Ez viszont értelemszerűen a szoftverfejlesztőknek fáradtságos többletmunkát jelentett.

Elbúcsúztunk a 32 bites Windowstól is

A 32 bites rendszerek kivezetését elsőként az Apple kezdte el. 2011 közepén a Mac OS X 10.7-es verziójának kiadásával egy időben állította le a 32 bites Mac OS fejlesztését. Azóta a szoftveróriás nem gyárt 32 bites operációs rendszert, de a 64 bites rendszeren is lehetővé tette a 32 bites operációs rendszerre fordított alkalmazások futtatását. A 32 bitnek az Apple a tavaly ősszel megjelent Mac OS Catalina (10.15-ös verzió) megjelenésével mondott búcsút: akkortól ugyanis végleg megszüntette a régi alkalmazások támogatását. (Az iOS a 11-es verziótól szakított véglegesen a 32 bites appokkal.)

Girardi Kornél

A szerző licencelési szakértő, az IPR-Insights licenctanácsadási csoportvezetője.

Aztán jöttek a követők, első körben több népszerű Linux-disztribúció csatlakozott az Apple kezdeményezéséhez. És most Redmond is beáll a sorba.

A redmondi cég bejelentése – egyelőre – nem érinti azokat a felhasználókat, akiknek a gépén 32 bites Windows fut. Számukra a Microsoft továbbra is biztosítja a frissítéseket. Mint a belinkelt támogatási dokumentumban olvasható, a változás első körben az előtelepített OEM Windows szoftverekre terjed ki, ami azt jelenti, hogy új PC-vel, laptoppal már csak 64 bites operációs rendszert lehet beszerezni.

A Microsoft mennyiségi licenckonstrukciók jellemzően rugalmasan biztosítják a különböző nyelvi változatok, korábbi verziók átjárhatóságának jogát. Ez alól a 32/64 bites platformok telepítési lehetősége sem kivétel, azaz a Microsoft mennyiségi licenckonstrukcióban beszerzett termékek továbbra is lehetőséget adnak az architektúra független szoftverhasználatra.

Piaci hírek

CIO Hungary 2025: hogyan válhat veszélyessé egy félrenevelt MI?

Beszámolónk harmadik része a 16. CIO Hungary konferencia második napjáról, ahol a stresszes témák mellett a stresszcsökkentésről is sokat megtudhattunk.
 
Hirdetés

Digitalizáció a mindennapokban: hogyan lesz a stratégiai célból napi működés?

A digitális transzformáció sok vállalatnál már nem cél, hanem elvárás – mégis gyakran megreked a tervezőasztalon. A vezetői szinten megfogalmazott ambiciózus tervek nehezen fordulnak át napi működéssé, ha hiányzik a technológiai rugalmasság vagy a belső kohézió.

Azok a vállalatok, amelyek gyorsabban, intelligensebben és empatikusabban tudnak reagálni ügyfeleik kérdéseire, összességében értékesebb, hosszabb távú kapcsolatokat építhetnek ki.

CIO KUTATÁS

AZ IRÁNYÍTÁS VISSZASZERZÉSE

Valóban egyre nagyobb lehet az IT és az IT-vezető súlya a vállalatokon belül? A nemzetközi mérések szerint igen, de mi a helyzet Magyarországon?

Segítsen megtalálni a választ! Töltse ki a Budapesti Corvinus Egyetem és a Bitport anonim kutatását, és kérje meg erre üzleti oldalon dolgozó vezetőtársait is!

Az eredményeket május 8-9-én ismertetjük a 16. CIO Hungary konferencián.

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2025 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.