A technológia jelenleg a geopolitikai verseny középpontjában áll, és az Európai Unió a verseny résztvevője akar lenni, nem pedig a játszótere – mondta a keddi bejelentés kapcsán Věra Jourová, az Európai Bizottság alelnöke. Az EB ennek érdekében ajánlást fogadott el az Unió gazdasága és biztonsága szempontjából kritikus technológiai területekről, ami átfogó stratégiai megközelítést vezetne be, egyben azonnali értékelést végeztetne a tagállamokkal is tíz meghatározott területen a technológiai kockázatokat és a technológiák szivárgását illetően.
Az ajánlások ezek között négy olyan technológiai területet azonosítanak, amelyek nagy valószínűséggel a legérzékenyebb és legközvetlenebb kockázatokat hordozzák: ezek a fejlett félvezetőipari technológiák, a mesterséges intelligencia, a kvantum-számítástechnika és a biotechnológia. Az EB ezeket olyan transzformatív ágazatoknak tartja, amelyekben magas a polgári és katonai alkalmazások fúziójának kockázata, illetve annak veszélye, hogy az emberi jogok megsértésére használják, beleértve az alapvető szabadságjogok korlátozását.
A lélegzetét még senki se tartsa vissza
Bár az Európai Bizottság elvileg nem akarja egy-egy tagországra hárítani a felelősséget, azt már több ízben hangoztatta, hogy a Kínával való kapcsolatok "kockázatmentesítéséhez" jobban fel kell készülni a kereskedelem és a befektetések védelmét szolgáló intézkedések kidolgozására. Jourová Kínát ezúttal is "általánosságban szólva egy nagy elefántnak" nevezte, de azt is hangsúlyozta, hogy az EB ajánlása országagnosztikus, vagyis a fent meghatározott kockázatokat mindenkivel szemben mérlegelni és csökkenteni próbálják majd.
Az intézkedések Thierry Breton, az EU belső piaci biztosa szerint is jóval túlmutatnak Pekingen. Egyelőre nem teljesen világos azonban, hogy az értékelést milyen intézkedések követhetik: az EB első körben csak párbeszédet tervez az elemzés üteméről és terjedelméről, tekintettel arra is, hogy az időtényező milyen mértékben járul hozzá a kockázatok alakulásához. Az Európai Unió pedig már Kína kapcsán is egyértelművé tette, hogy a nyilvánvaló jogi vagy gazdasági ellentmondások közepette sincs lehetőség a teljes elszakadásra egy szuperhatalomtól.
Digitalizáció a mindennapokban: hogyan lesz a stratégiai célból napi működés?
A digitális transzformáció sok vállalatnál már nem cél, hanem elvárás – mégis gyakran megreked a tervezőasztalon. A vezetői szinten megfogalmazott ambiciózus tervek nehezen fordulnak át napi működéssé, ha hiányzik a technológiai rugalmasság vagy a belső kohézió.
CIO KUTATÁS
AZ IRÁNYÍTÁS VISSZASZERZÉSE
Valóban egyre nagyobb lehet az IT és az IT-vezető súlya a vállalatokon belül? A nemzetközi mérések szerint igen, de mi a helyzet Magyarországon?
Segítsen megtalálni a választ! Töltse ki a Budapesti Corvinus Egyetem és a Bitport anonim kutatását, és kérje meg erre üzleti oldalon dolgozó vezetőtársait is!
Az eredményeket május 8-9-én ismertetjük a 16. CIO Hungary konferencián.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak