Minderről maga a szervezet technológiai igazgatója mesélt, aki két és fél éve foglalhatta el ezt a korábban nem létező pozíciót.
Hirdetés
 

Mint minden hírszerző szervezetnél a világon, a magát az USA első védelmi vonalaként aposztrofáló CIA-nél is kiemelt feladat a külföldi vezetők gondolkodásmódjának, viselkedésének megértése. Mindehhez korábban nyilvánosan elérhető anyagokból és kémtevékenységből származó információkból állítottak össze profilokat, de ezt a folyamatot is megreformálhatják a generatív algoritmusok.

A The New York Times beszámolójából kiderül, hogy az amerikai ügynökségnél az elmúlt két év során kifejlesztettek egy olyan eszközt, amellyel az elemzők a világ különböző országainak elnökeivel, miniszterelnökeivel "beszélgethetnek". Utóbbi alatt egy olyan chatbotot kell érteni, amely – a remények szerint – az adott közéleti szereplő elképzeléseihez, habitusához, motivációihoz igazodó válaszokat ad.

Minderről Nand Mulchandani, a CIA technológiai vezetője beszélt, aki ugyan részletekbe nem ment bele, de azt elmondta, hogy ez egy remek példája annak, miként lehet a technológiát gyorsan és olcsón a céljaik szolgálatába állítani.

Hasonló ötlet egyébként már a kereskedelmi vonalon is  megjelent több helyen. Tavaly számoltunk be például a Meta terveiről, miszerint az Instagramon aktív influenszereket olyan MI-készlettel támogatnák, amellyel többek között személyre szabott "tulajdonságokkal" rendelkező chatbotokat is lehet alkotni.

Digitális iroda

A CIA digitális képességein sokat javított a szervezetet az elmúlt ciklusban irányító William J. Burns, akinek köszönhető a főtechnológusi poszt felállítása is. Burns alatt fokozódtak a mesterséges intelligenciával kapcsolatos fejlesztések, ami javította a nagy mennyiségben beáramló információ feldolgozását. 

Az elmúlt négy év folyamán végzett felülvizsgálat megállapította, hogy nem tartható az az álláspont, miszerint a CIA mindent maga akar megoldani házon belül. Ezért elindult egy folyamat az üzleti szféra és a titkosszolgálat közötti együttműködés megkönnyítésére.

Az informatikai vállalatok azonban nemcsak potenciális partnerként, hanem követendő példaként is szolgálnak. Mulchandani, aki ügynökségi megbízatása előtt több startupnál is dolgozott, munkába állásakor megdöbbentette, hogy mennyire klausztrofób, elzárt egységekből áll a CIA központja. A technológiai igazgató ezért átalakításba kezdett. A nyitott terekkel, mozgatható asztalokkal olyan inspirációs közeget akart teremteni, mint ami a Szilícium-völgy munkahelyeit jellemzi.

(Fotó: CIA)

Piaci hírek

Tengernyi pénzt költ idén infokommunikációra a világ

Az adatközponti rendszereknél ugyan némileg mérséklődik a nyaktörő növekedési tempó, minden más területen viszont erősödik a bővülés üteme. Ezek eredője közel 10 százalékkal hízlalhatja a piaci tortát 2025-ben.
 
A szoftveresen definiált WAN egyik fontos üzenete, hogy a biztonság és a hálózatmenedzsment magasabb fokú integrációjával jelentősen növelhető egy szervezet kiberbiztonsági szintje.

a melléklet támogatója a Yettel

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.