Már az Amazon Web Service keretében közelmúltban bejelentett adatelemzési szolgáltatások esélyeit vizsgálva is több szakértő megjegyezte: kulcskérdés, hogy hogyan jutnak gyorsan az egyre nagyobb tömegben előálló adatok az AWS-be. A The Wall Street Journal már akkor utalt egy olyan szolgáltatásra, amely offline adattárolókon juttatná el az Amazon felhőjébe és viszont a vállalati adatokat. A sajátos szolgáltatást aztán be is jelentették a re:Invent konferencián. Azaz az Amazon elkészítette az első ipari méretű mobil racket, és bekötötte vele a közutakat a felhős infrastruktúrába.
Extrém körülményekre tervezték
Az Amazon S3-hoz (Simple Storage Service) kínált, Snowballnak nevezett tároló berendezés lényegében egy appliance. Kapacitása 50 terabájt – egyelőre nincs is más kapacitású változat –, és majdnem mindent kibír: a szélsőséges időjárási körülményeknek és az extrém nehézségi gyorsulásnak is ellenáll: az Amazon szerint a kompakt berendezés simán kibír 6g gyorsulást, azaz még egy olyan erőhatást is, amikor a közel 23 kg tömegű készülékre közel 140 kg nehezedik. (Összehasonlításképpen: egy F1-es pilótára 4-5g terhelés nehezedik, amikor 20-ról teljes fékezéssel megáll, egy vadászgép pilótájára pedig egy manővernél akár 10-12g is hathat, azaz mintha saját tömegének 10-12-szerese nyomná össze.)
A tárolónak van saját tápellátása, egy beépített 10 Gbites hálózati csatolója, a kezelőfelülete pedig egy kisebb E Ink kijelző. Az ellenálló, a fizikai behatolástól is védő borításnak köszönhetően nem kell csomagolni, és ha nem is könnyű, de egy ember is el tudja vinni.
Az adatokat AES-256-os titkosítás védi. De mivel minden tároló az Amazon tulajdona, és az egyes készülékeket nem rendelik hozzá dedikáltan egy-egy ügyfélhez, ezért az Amazon minden szállítás után elvégez egy teljes, visszaállíthatatlan adadttörlést.
A beüzemelés egyszerű. Csatlakoztatni kell a hálózathoz, be kell állítani az IP-címet, telepíteni kell a Snowball kliensprogramot, és meg kell adni egy 25 karakteres biztonsági kódot, és máris mehet a munka.
Amikor a kerülőút a rövidebb az egyenesnél
A tárolóért 200 dollárt kell fizetni. A felhasználónak 10 napja van arra, hogy megtöltse adatokkal az 50 terabájtnyi kapacitást. Utána napi 15 dollár a felár. Ez természetesen csak a berendezés használatának az ára, amihez még jön a szállítási költség, amit meg a szállítási mód és a távolság befolyásol.
És hogy miért kell ez a kerülőút az adatoknak? Mert gyorsabb, mint az egyenes. Egy 100 Mbites kapcsolaton másodpercenként 12,5 megabájt adatot lehet feltölteni, a Snowball hálózati csatlakozójával ennek ezerszeresét, azaz 12,5 gigabájtot. Azaz 50 terát a neten keresztül több mint 46 nap alatt lehetne feltölteni az S3-ba, míg a Snowballra ugyanez mintegy fél nap alatt felmegy. És onnan már minden csak a szállítási csatornán múlik.
A közúti adatátvitel egyelőre csak két amerikai régióban érhető el, de az Amazon ígérete szerint folyamatosan terjeszti ki más régiókra is. Egyelőre csak az adatközpont felé lehet szállítani az adatokat, de a fordított irányt is bevezetik majd. Akkor azonban a 200 dolláros alapdíj mellett már az adatmennyiség után is kell majd fizetni.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak