A több mint 30 éves ikonikus akciójátékot ezúttal a dokumentumok egységes megjelenítésére kitalált Portable Document Format keretei között élesztették újra.

Az iD Software 1993 decemberében jelentette meg a ma már abszolút legenda kategóriába tartozó belső nézetes lövöldözős (FPS) játékát, a Doomot. A program forráskódját aztán alig négy évvel később közzétették, ami valóságos lavinát indított el. A kérdés, hogy valamin elfut-e a Doom mém lett, miközben profi és amatőr programozók hada gondoskodott róla, hogy traktoroktól kezdve a terhességi teszten át egészen a baktériumokig (!) mindenféle platformon megjelenítsék, sőt nem egy esetben teljes funkcionalitással átültettessék az akciójátékot.

Nemrégiben ismét bővült a teljes és abszolút sikeresnek tekinthető portolások listája, mivel valaki megoldotta, hogy ha úgy tartja kedvünk, a pokol teremtményeit akár egy böngészőben megnyitott PDF-állományba ágyazva is halomra lőhetjük.

A Portable Document Format (PDF) alapvetően azért született meg, hogy hardvertől és szoftveres környezettől függetlenül mindenki ugyanazt lássa, ha egy ebben a formátumban elmentett dokumentumot nyit meg. A formátum összetettsége ugyan vitathatatlan biztonsági kockázatot hordoz, ami különböző kétes online cselekmények elkövetésére is lehetőséget adott az elmúlt évtizedekben, de ugyanezt a potenciált ezúttal "jóra használták".

Pokolian lassú, de ismerős úton

A Githubon ading2210 felhasználói név alatt futó alkotó azt használta ki, hogy bizonyos PDF-megjelenítő motorok legalább részben támogatják a Javascriptet. Erre alapozva sikerült megalkotni egy olyan állományt, amelyet ha egy Chromium-alapú böngészőben nyitunk meg, rögtön elkezdhető a virtuális gyilkolás.

Ahogy a projektről beszámoló The Register megjegyzi, a Doom 320x200-as felbontása miatt az egyes szövegmezők pixelként való használata nem volt megvalósítható. Ehelyett a port a képernyő minden egyes sorához külön szövegmezőt használ, és annak tartalmát különböző ASCII karakterekre állítja be.

A fejlesztő elmondása szerint így sikerült egy 6 színű monokróm kimenetet kapni, ami már elegendő ahhoz, hogy a játék felismerhető legyen. A gyorsaság persze már más kérdés, a teljes szöveg 80 ms alatt frissül képkockánként, ami finoman szólva sem nevezhető gördülékenynek.

Ading2210-et egy hasonló projekt inspirálta: Thomas Rinsma a Tetrist ültette PDF-re, aki később a Doommal is kísérletezett. Rinsma sem maradt adós: most a lehető legnagyobb elismeréssel nyilatkozott a DoomPDF kapcsán.

Konzumer tech

A big techek elleni EU-s ügyeket is befolyásolhatja Trump érkezése

Sajtóhírek szerint Brüsszelben éppen áttekintik a nagy technológiai cégek ellen folyó vizsgálatokat, miközben a tengerentúlon a második ciklusára készülő elnöktől remélnek védelmet az internetes óriások vezetői.
 
Egy cég legacy rendszerei, fejlődési tervei mellett a belső kompetenciái és a beruházási készsége is befolyásolják, hogy milyen SD-WAN modellt érdemes választania.

a melléklet támogatója a Yettel

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.