A Thales idei biztonsági jelentése szerint fokozott erőfeszítésekre lesz szükség az új és ismeretlen kockázatok kezelésére, amihez rendelkezésre állnak a megfelelő eszközök és technológiák, de azokat hatékonyan és gyorsan kellene alkalmazni.
Hirdetés
 

A Thales 2025-ös Data Threat Report jelentése szerint a mesterséges intelligencia és a kvantumfenyegetések a leginkább aggasztó dolgok közé emelkedtek az adatbiztonsági fenyegetésekkel küzdő szervezeteknél. Az idei eredmények alapján tízből hét helyen már az MI fejlesztésének puszta sebességét tartják az első számú biztonsági problémának a technológia bevezetésével kapcsolatban, 64 százalékban kiemelve az integritás, illetve 57 százalékban a megbízhatóság hiányát is. Ennek ellenére is sokan vágnak bele ilyen bevezetésekbe: a kutatás válaszadóinak harmada jelezte, hogy a generatív MI-t vagy már aktívan integrálják, vagy az átalakulás mozgatórugójának minősítik saját működésükre nézve.

Az AI News beszámolója ezzel kapcsolatban a 451 Research vezető elemzőjét idézi, aki szerint a gyors fejlődés a vállalatokat is gyors cseekvésre ösztönzi, és időnként feladják az óvagtosságukat, hogy adaptációs görbe élén maradjanak. Anélkül fognak telepítésekbe, hogy teljes mértékben megértenék a vonatkozó alkalmazásarchitektúrát, amit súlyosbít a generatív MI-t beágyazó szoftverszolgáltatások rapid terjedése is, újabb rétegeket adva a rendszerek összetettségéhez és biztonsági kihavásaihoz. ÍA kutatás ugyanakkor pozitív fejleményként említi, hogy a válaszadók 73 százaléka fektet új, MI-specifikus biztonsági eszközökbe új források biztosításával vagy a meglévő erőforrások átcsoportosításával.

Könnyű eltévedni az átmenetben

A jelentés feltárja a kvantum számítástechnikával kapcsolatos, növekvő aggodalmat is: a szervezetek 60 százalékánál már foglalkoznak posztkvantumkriptográfiai (PQC) megoldásokkal. A legfőbb fenyegetés a válaszadók 63 százaléka szerint a titkosítási eljárások jövőbeni kompromittálása, és csaknem ugyanilyen arányban jelölték meg, hogy a küszöbön álló áttörések alááshatják a titkosítási kulcsok biztonságos cseréjére használt módszereket. A válaszadók 58 százaléka konkrét fenyegetést lát az úgynevezett HNDL (Harvest Now, Decrypt Later) támadásokban is, amikor azzal a céllal szerzik meg a titkosított adatokat, hogy a nagy teljesítményű kvantumgépek megjelenésekor fejtsék majd vissza azokat.

Azok, akik prioritásként kezelik a fenti területeket, kétharmad részben felhőszolgáltatóiktól szerzi be a vonatkozó biztonsági eszközöket. A 2025-ös Thales Data Threat Report egyik érdekes megállapítása szerint azonban csak egyharmaduk bízik benne, hogy a telekommunikációs vagy felhőszolgáltatók tényleg eligazodnak ebben a komplex átmenetben. Például a PQC algoritmusokra való áttérés egyértelmű ütemtervei ellenére is a vártnál lassabban zajlanak a változások a régi rendszerek, a komplexitás, az innováció és a biztonság egyensúlyának kihívásai miatt – olvasható a tanulmányban. Ennek értelmében még sok teendő lesz az operatív adatbiztonság felgyorstásával feltörekvő technológiák képességeit illetően.

Részletek a Thales 2025-ös adatbiztonsági jelentésében »

Biztonság

Jövőre érkezik az első egyemberes 1 milliárd dolláros üzlet?

Legalábbis ezt állítja az Anthropic vezére, aki a héten a vállalat legújabb generációs modelljeit is bemutatta a cég első fejlesztői konferenciáján.
 
Azok a vállalatok, amelyek gyorsabban, intelligensebben és empatikusabban tudnak reagálni ügyfeleik kérdéseire, összességében értékesebb, hosszabb távú kapcsolatokat építhetnek ki.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2025 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.