Történelmi pillanat a fogorvoslásban! Csak még azt nem tudni, hogy pozitív vagy negatív...

Ön is fél a fogorvostól? És ha a maszkos fej meg a steril latexkesztyűbe bújtatott kézben lévő sivító fúró helyett egy csillogó robotkar tolulna az arcába egy "gyilkos" szerszámmal? Bármelyiket is szereti jobban (fél tőle kevésbé), úgy tűnik, belátható időn belül utóbbival is meg kell barátkoznia.

Egy kanadai fogorvos, bizonyos Chris Ciriello gondolt egy nagyot: a robottechnológia és az orvosi képalkotás már most is elég fejlett ahhoz, hogy bizonyos pontokon segítse a fogorvos munkáját, a mesterséges intelligencia pedig elég gyorsan fejlődik ahhoz, hogy egyre jobban be lehessen vonni a robotok vezérlésébe. Miért ne lehetne akkor összehozni ezeket a vívmányokat a kézügyességre nagyban építő fogorvoslásban?

Végül Bostonban alapította meg Perceptive nevű cégét, amely 3D-s képalkotási megoldásokat, MI-alapú diagnosztikai szoftvereket fejleszt fogorvosoknak, de a legnagyobb dobásuk kétségtelenül az autonóm fogorvosi robotjuk, amely ezeknek a technológiáknak az ötvözete. Bár bevezetésére az USA élelmiszer- és gyógyszerügyi hivatala, azaz az FDA még nem adta áldását, az a történelmi pillanat már elérkezett, amikor az MI-vezérelte robot önállóan végrehajtotta első fogászati beavatkozását egy hús-vér páciensen.

Egyelőre egy műveletben jó, de abban nagyon

Ahogy az orvosok, a robot sem lehet meg asszisztencia nélkül. Az eljáráshoz ugyanis szükség van a páciens szájának pontos 3D-s modelljére, amely nemcsak a felszíni képet, hanem például az ínyben és a fogban futó idegeket is rögzíti. Ezt egy speciális kézi 3D-s szkennerrel, ún. optikai koherencia tomográffal készítik, amely például a (káros) röntgent is fölöslegessé teszi.

Itt még a fogorvos dolgozik, hiszen a modell alapján ő tesz javaslatot a terápiára. Ám ha megszületett a döntés, onnantól már teljes mértékben a roboté a terep: önállóan megtervezi, majd az alapoján végre is hajtja a beavatkozás anélkül, hogy az orvosnak azzal bármi dolga lenne.
 

Ilyen 3D-s modell alapján javasol az orvos terápiát, és ez alapján dolgozik a robot is


A robotot egyelőre csak arra használják, hogy a fogakat előkészítse fogkorona-pótláshoz. Ez általában kétórás eljárás, amitt az (amerikai) fogorvosok két alkalomra osztanak be. A robotfogorvos azonban ebben már cefetül jó: mindössze 15 perc kellett neki a művelethez (ha kötélből vannak az idegei, nyugodtan nézze meg az alábbi time-lapse videót, amely 25 másodpercbe sűríti a beavatkozást).
 


A fejlesztők szerint a robot akkor sem jön zavarba, ha a páciens izeg-mozog a fogorvosi székben. Állítólag erre valós kísérleteket is végeztek, és a robot minden esetben képes volt végrehajtani a feladatot. (Ezekről a kísérletről sajnos – vagy szerencsénkre – nem készült videó, legalábbis nem hozta nyilvánosságra a Perceptive.)

Az alapító szerint eredményük azért áttörés, mert pontosabbá teszi a fogászati beavatkozásokat, egyben demokratizálja is (értsd: olcsóbb lesz, tehát többen hozzáférnek a kezelésekhez). Ciriello már a közeljövőre skálázható, teljesen automatizált fogászati egészségügyi megoldásokat vizionál.

Piaci hírek

Netes csalóhálózat miatt kapott amerikai szankciót egy kambodzsai szenátor

Az USA pénzügyminisztériuma szerint a távol-keleti ország egyik legvagyonosabb vállalkozója rászedett és kényszermunkára fogott emberekkel végezteti el az online bűncselekményeket.
 
A teljes életciklust lefedő rendszerek képesek megszüntetni azt a káoszt, ami a szervezetek zöménél még mindig akadályozza az információáramlást.

a melléklet támogatója a GLOBAL-UNION Kft., a Kyocera márka kizárólagos magyar disztribútora

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.