Két évet sem kellett várni az exitre a Nuvia alapítóinak. A három, korábban az Apple-t erősítő félvezetőipari szakember által megálmodott válllakozásért 1,4 milliárd dollárt ad a Qualcomm.

Valóságos amerikai (startupos) álom kerekedett ki abból az alig kétéves sztoriból, amely azzal indult, hogy néhány mérnök nekiállt saját utat járni. A Qualcomm tegnap ugyanis bejelentette, hogy 1,4 milliárd dollárért felvásárolja a 2019-ben alapított csiptervező vállalkozást.

Agyat vesznek aranyáron

A Nuvia alapítóinak sikerében persze nem kis részben szerepet játszott az, hogy nem friss diplomás, vagy éppen főiskolát elhagyó "tini titánokról" beszélünk, hanem három, a félvezetőipari fejlesztésekben fekete öves szakértőnek számító veterán mérnökről. John Bruno, Manu Gulati és Gerard Williams III múltjában közös, hogy mindannyian lehúztak több évet az Apple-nél. Munkájuk nagyban hozzájárult ahhoz, hogy a Cupertino telefonjait és táblagépeit kiszolgáló A-sorozatú processzorcsalád kiemelkedő teljesítménnyel büszkélkedhet. Beszédes adat az is, hogy az alapítók neve együttesen több mint 100 iparági szabadalomhoz köthető.

A 2019 első felében alapított Nuvia elsőként ugyanazon év novemberében került a reflektorfénybe, amikor is 53 millió dollárt kalapoztak össze befektetőktől arra, hogy ARM-alapú fejlesztéseikkel javítsák az adatközpontokba szánt processzorok teljesítményét és energiafelhasználását. Ezt követően a céghez tavaly szeptemberben újabb 240 millió dollárnyi tőke érkezett, ami azt sejtette, hogy jó úton járnak.

A friss felvásárlást bejelentő Qualcomm-közlemény szövegéből arra lehet következtetni, hogy az amerikai félvezetőipari óriásnak a szervereken túlmutató tervei vannak az akvizícióval. A vevő azt reméli, hogy a Nuvia tudását a mobiltelefonoktól és laptopokon át a hálózati eszközökön keresztül egészen az autókba építendő informatikai rendszerekig egy sor területen lehet majd kamatoztatni.

A közel másfél milliárdos árcédula egyértelműen a friss vállalkozásban felhalmozott szellemi tulajdonnak szól. A közleményből nem maradt ki az az elem sem, miszerint a Nuvia vezetői és munkatársai is helyet kapnak majd a Qualcomm szervezetében.

Sokan örülnek

A felvásárlást annak bejelentésével egyszerre üdvözölte egy sor partner. A Microsoft, az Asus, a Google, a General Motors és az LG is jelentős tételben vásárol félvezetőket, így számukra fontos, hogy például az említett Apple-csipekkel képességekben rivalizálni tudó, versenyképes megoldásokat szállítson a Qualcomm.

Az ügylet pikantériája, hogy az Apple még 2019-ben beperelte a Nuvia vezetőjeként dolgozó Williamset, azzal vádolva a céget elhagyó friss cégalapítót, hogy jogtalan módon igyekezett Apple-dolgozókat átcsábítani új vállalkozásába. Williams olvasatában úgy szól a történet, hogy egy évtizeden keresztül próbálta házon belül keresztülvinni a szervercsipek tervezésének ötletét, és miután ezt nem sikerült elérnie, inkább lelépett. A jogi procedúra jelenleg is zajlik.

Piaci hírek

Az ilyen figyelmeztetéseket érdemes lenne komolyan venni

Az OpenAI ezúttal a szuperintelligens MI-re való felkészülésen dolgozó csapatát dózerolja le, az egyik távozó tanácsadó szerint a dolgok nem a megnyugtató irányba haladnak.
 
Hirdetés

Rendszerek és emberek: a CIO választásai egy új magyar felmérés tükrében

"Nehéz informatikusnak lenni egy olyan cégben, ahol sok az IT-s" – jegyezte meg egy egészségügyi technológiákat fejlesztő cég informatikai vezetője, amikor megkérdeztük, milyennek látja házon belül az IT és a többi osztály közötti kommunikációt.

Ezt már akkor sokan állították, amikor a Watson vagy a DeepMind még legfeljebb érdekes játék volt, mert jó volt kvízben, sakkban vagy góban.

a melléklet támogatója a Clico Hungary

Hirdetés

Így lehet sok önálló kiberbiztonsági eszközéből egy erősebbet csinálni

A kulcsszó a platform. Ha egy cég jó platformot választ, akkor az egyes eszközök előnyei nem kioltják, hanem erősítik egymást, és még az üzemeltetés is olcsóbb lesz.

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.