A Panasonic múlt pénteken adott ki egy rövidke sajtóközleményt arról, miszerint illetéktelen behatolás történt a rendszerükben november 11-én. A japán gyártónál lefolytatott belső vizsgálat pedig arra jutott, hogy a támadás következtében hozzáfértek valamennyi adathoz az egyik fájlszerveren tárolt információk közül.
A cég az eset felfedezését követően értesítette az illetékes hatóságokat, illetve megtette a szükséges lépéseket a hekkerek hozzáférésének felszámolására. Ezen túl a Panasonic bevont egy külső biztonsági szakértői csapatot is, hogy az adatszivárgás körülményeit tisztázzák, és pontosan felmérjék az esetlegesen érintett érzékeny személyes információk körét.
Hosszú hónapokig garázdálkodtak
A vállalat szűkszavú tájékoztatását némileg árnyalták a japán lapokban megjelent, tűzhöz közeli forrásokon alapuló tudósítások. Ezekből kiderült, hogy a támadóknak sikerült például ügyféladatokhoz és munkavállalókra vonatkozó személyes információkhoz is jutni, de az elhappolt csomag részét képezték technikai dokumentációk is.
Talán a legérdekesebb, Panasonic által nem reklámozott részlet, hogy a hekkerek már június 22-én bejutottak a vállalati informatikai rendszerbe, és ott lapértesülések szerint november elejéig észrevétlenül tevékenykedhettek. Egészen addig, míg az abnormális hálózati aktivitásra fel nem figyeltek nemrégiben a cégnél. Mindezt a média megkeresésére a társaság szóvivője maga is megerősítette.
Folyamatos tűz alatt
A Panasonic meglehetősen nehéz időszakot él át mostanában, hiszen alig egy évvel ezelőtt az indiai leányvállalatuknál történt egy súlyos zsarolóvírusos támadás. Annál az esetnél 4 gigabájtnyi adatot szivárogtattak ki a hekkerek, amelyek között például pénzügyi információk és e-mailek is voltak.
És bár a nagyvállalatokra világszerte komoly nyomás nehezedik az internetes akciók elszaporodása miatt, a japán cégek különösen sokszor kerülnek célkeresztbe. Az NEC és a Mitsubishi Electric egyránt hekkertámadás áldozata lett tavaly, míg az Olympus több régióban is kénytelen volt felfüggeszteni működését azt követően, hogy a BlackMatter elnevezésű ransomware-rel kompromittálták a cég rendszerét.
A szigetországi cégeket ért sorozatos támadások mögött sokan a kínai állam tervszerű kampányát sejtik. Bár a mostani esetben erre egyelőre nincs bizonyíték, az a tény, hogy a Panasonic rendszerében hónapokig tudtak észrevétlenül garázdálkodni az elkövetők, arra utal, hogy magasan képzett, komoly erőforrásokkal rendelkező csoport állhat az ügy hátterében.
Így újult meg Magyarország leggyorsabb mobilhálózata
Közel 100 milliárd forintos beruházással, a rádiós és maghálózat teljes modernizációjával zárult le a Yettel történetének egyik legnagyobb műszaki fejlesztése.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak