A japán vállalat pénteki kommunikációja alapján egy gyors lefolyású támadásnak tűnt az ügy. Később viszont kiderült, hogy egy nyár óta tartó akcióra sikerült csak most ráeszmélni.

A Panasonic múlt pénteken adott ki egy rövidke sajtóközleményt arról, miszerint illetéktelen behatolás történt a rendszerükben november 11-én. A japán gyártónál lefolytatott belső vizsgálat pedig arra jutott, hogy a támadás következtében hozzáfértek valamennyi adathoz az egyik fájlszerveren tárolt információk közül.

A cég az eset felfedezését követően értesítette az illetékes hatóságokat, illetve megtette a szükséges lépéseket a hekkerek hozzáférésének felszámolására. Ezen túl a Panasonic bevont egy külső biztonsági szakértői csapatot is, hogy az adatszivárgás körülményeit tisztázzák, és pontosan felmérjék az esetlegesen érintett érzékeny személyes információk körét.

Hosszú hónapokig garázdálkodtak

A vállalat szűkszavú tájékoztatását némileg árnyalták a japán lapokban megjelent, tűzhöz közeli forrásokon alapuló tudósítások. Ezekből kiderült, hogy a támadóknak sikerült például ügyféladatokhoz és munkavállalókra vonatkozó személyes információkhoz is jutni, de az elhappolt csomag részét képezték technikai dokumentációk is. 

Talán a legérdekesebb, Panasonic által nem reklámozott részlet, hogy a hekkerek már június 22-én bejutottak a vállalati informatikai rendszerbe, és ott lapértesülések szerint november elejéig észrevétlenül tevékenykedhettek. Egészen addig, míg az abnormális hálózati aktivitásra fel nem figyeltek nemrégiben a cégnél. Mindezt a média megkeresésére a társaság szóvivője maga is megerősítette.

Folyamatos tűz alatt

A Panasonic meglehetősen nehéz időszakot él át mostanában, hiszen alig egy évvel ezelőtt az indiai leányvállalatuknál történt egy súlyos zsarolóvírusos támadás. Annál az esetnél 4 gigabájtnyi adatot szivárogtattak ki a hekkerek, amelyek között például pénzügyi információk és e-mailek is voltak.

És bár a nagyvállalatokra világszerte komoly nyomás nehezedik az internetes akciók elszaporodása miatt, a japán cégek különösen sokszor kerülnek célkeresztbe. Az NEC és a Mitsubishi Electric egyránt hekkertámadás áldozata lett tavaly, míg az Olympus több régióban is kénytelen volt felfüggeszteni működését azt követően, hogy a BlackMatter elnevezésű ransomware-rel kompromittálták a cég rendszerét.

A szigetországi cégeket ért sorozatos támadások mögött sokan a kínai állam tervszerű kampányát sejtik. Bár a mostani esetben erre egyelőre nincs bizonyíték, az a tény, hogy a Panasonic rendszerében hónapokig tudtak észrevétlenül garázdálkodni az elkövetők, arra utal, hogy magasan képzett, komoly erőforrásokkal rendelkező csoport állhat az ügy hátterében.

Biztonság

Egyre furcsábbak lesznek a CAPTCHA tesztek, ahogy a gépek is okosodnak

Már nagyon jók például például a fényképek címkézésében, de a logikai összefüggéseken könnyen fennakadnak. Igaz, ezzel így lehet némelyik emberi felhasználó is.
 
Hirdetés

Adathelyreállítás pillanatok alatt

A vírus- és végpontvédelmet hatékonyan kiegészítő Zerto, a Hewlett Packard Enterprise Company platformfüggetlen, könnyen használható adatmentési és katasztrófaelhárítási megoldása.

A válasz egyszerű: arról függ, hogy hol, hogyan és milyen szabályozásoknak és üzleti elvárásoknak megfelelően tároljuk az információt. A lényeg azonban a részletekben rejlik.

a melléklet támogatója az EURO ONE Számítástechnikai Zrt.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.