Az Európai Szabadalmi Hivatal (EPO) kedden kiadott közleménye alapján rekord számú szabadalmi bejelentés érkezett tavaly a szervezethez. A 2023-ban benyújtott 199 275 kérelem az egy évvel korábbi mennyiséghez képest is 2,9 százalékos növekedést jelent, és 4,7 százalékkal haladja meg a 2021-es szintet. A legtöbb szabadalom az Egyesült Államokból, Németországból, Japánból és Kínából érkezett, és a legtöbb kérelmet a kínai Huawei nyújtotta be a Samsung, az LG, a Qualcomm, az Ericsson és a Siemens előtt, amivel már harmadik éve vezeti az új szabadalmak toplistáját.
A Reuters beszámolójából kiderül, hogy a szabadalmi kérelmeket korai jelzésnek tekintik arra vonatkozóan, hogy a cégek mennyit költenek kutatás-fejlesztésre, így a közel 200 ezer bejelentés a hivatal szerint az európai technológiai piac vonzerejét, az európai termékek és szolgáltatások magas minőségét jelzi. Az EPA elnöke emellett külön kiemelte, hogy a kis- és közepes vállalkozások önmagukban is elérték az eddigi legmagasabb arányt az összes szabadalmat tekintve, és már profitálhatnak a tavaly nyár óta működő, egységes hatályú európai szabadalmi rendszerből.
Több női feltalálóra lenne szükség
Az EPO szerint a vezető technikai ágazat ezúttal is a digitális kommunikáció (praktikusan a mobilhálózatokhoz kapcsolódó technológiák), az orvostechnika és a számítástechnika volt, de a legerősebb növekedést az elektromos gépek és az energetika területén tapasztalták. Utóbbi főként a tisztaenergia-technológiákhoz kapcsolódó találmányokat takarja, beleértve az akkumulátorokat is, amelyek kapcsán a hivatal 28 százalékos növekedésről számolt be 2022 és 2023 között. Magyarország egyébként 108 szabadalommal a 41. helyen van a mennyiségi rangsorban.
Érdemes megjegyezni, hogy az összes kérelem 43 százaléka érkezett az EPO 39 tagállamának cégeitől és feltalálóitól, ami éves összehasonlításban ugyancsak növekedést jelentett, különösen a már említett digitális kommunikációs, a biotechnológiai, a számítástechnikai és a méréstechnológiai szegmensekben. Az idei szabadalmi index a nők innovációhoz való hozzájárulását is vizsgálja. Az EPO közleménye hangsúlyozza, hogy az Európából érkezett szabadalmi bejelentések 27 százalékában legalább egy nőt is megjelölnek feltalálóként, de ez az arány Franciaországban például már az 50 százalékot közelíti. A hivatal szerint ezen a területen az adatközlés is hozzájárulhat az egyenlőtlenségek felszámolásához és a nők fokozottabb bevonásában rejlő lehetőségek kiaknázásához.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak