Egy bírói ítélet szerint ugyanis a hálózati óriásnak 1,9 milliárd dollár kártérítést kell fizetni a Centripetal Networksnek. A Cisco persze máshogy látja, és fellebbez.

A koronavírus okozta helyzet miatt kizárólag videokonferencián keresztül zajlott az a bírósági tárgyalás, amelyben azt kellett eldönteni az eljáró bírónak, hogy jogtalanul használt-e fel bizonyos megoldásokat a Cisco. (Arról nincsenek információk, hogy az eljárás technikai lebonyolításában mennyire támaszkodott a bíróság a hálózati eszközeiről és videós rendszereiről ismert gyártó portfóliójára.)

Nem aprópénz

Az egy hónap alatt letárgyalt ügyben most született döntés, ami egyáltalán nem kedvező a Ciscóra nézve. Az eljáró bíró szerint ugyanis a szituáció teljesen egyértelmű volt, és szemernyi hezitálással sem járt kiszabni a fentebb említett 1,9 milliárd dollárra rúgó kártérítési összeget. Ugyan a Cisco tavaly több mint 50 milliárdos forgalom mellett 10 milliárdot is meghaladó nettó profitot ért el, de a büntetés nagyságrendje még a techóriás könyveiben is fájó nyomot hagyna.

A virginiai székhelyű biztonsági cég, a Centripetal Networks még 2018 elején fordult jogorvoslatért, mivel álláspontja szerint a Cisco hálózati termékeiben több megoldása és szabadalmaztatott technológiája is megtalálható, miközben ennek ellentételezése elmaradt a nagyvállalat részéről.

Az ítélet meghozatalakor a bíró egészen nyíltan kritizálta a Cisco védekezés címén előadott produkcióját. Henry Morgan szerint a cég összes bemutatott dokumentuma és demója régi technológiára épült, és közük nem volt a per tágyárt képező termékekhez. A bíró szerint az utólag összedobott animációk és anyagok pusztán csak összezavarására tett kísérletként szolgáltak, miközben ezek célja a bíróság tájékoztatása kellett volna legyen. Az pedig, hogy a cég saját szakértői szerint minden a legnagyobb rendben van, kevés a felmentő ítélethez.

A nagyjából 1,9 milliárdos összegből 1,89 milliárdot tesz ki a megítélt kártérítés, míg apróként ott van 13,7 millió dollárnyi kamat is. A jogsértésből származó károkat amúgy "csak" 755 millió dollárban állapította meg a bíróság, de erre egy 2,5-es szorzót raktak a Cisco szabadalmi jogok megsértésével kapcsolatos "szándékos és kirívó magatartása" miatt. Hab a tortán, hogy a bíróság egy 10 százalékos jutalékot is megállapított azoknál a termékeknél, ahol a Centripetal Networks szabadalmakkal védett technológiája dolgozik. Ez az arány három év múlva egy újabb hároméves periódus erejéig 5 százalékra mérséklődik majd.

Nem eszik olyan forrón...

Már amennyiben persze mindez jogerőre emelkedik. A Cisco ugyanis mélységes csalódottságának adott hangot a döntéssel kapcsolatban. Ennek megfelelően a cégnek esze ágában sincs kifizetni a büntetést, inkább fellebbez és felsőbb szintre viszi az ügyet. A Cisco szerint ugyanis meggyőző bizonyítékokkal szolgált arra, hogy nem sértett szabadalmi jogokat, miközben saját innovációi évekkel megelőzték az ügyben érintett szabadalmak megszületését.

Biztonság

Egyre furcsábbak lesznek a CAPTCHA tesztek, ahogy a gépek is okosodnak

Már nagyon jók például például a fényképek címkézésében, de a logikai összefüggéseken könnyen fennakadnak. Igaz, ezzel így lehet némelyik emberi felhasználó is.
 
Hirdetés

Adathelyreállítás pillanatok alatt

A vírus- és végpontvédelmet hatékonyan kiegészítő Zerto, a Hewlett Packard Enterprise Company platformfüggetlen, könnyen használható adatmentési és katasztrófaelhárítási megoldása.

A válasz egyszerű: arról függ, hogy hol, hogyan és milyen szabályozásoknak és üzleti elvárásoknak megfelelően tároljuk az információt. A lényeg azonban a részletekben rejlik.

a melléklet támogatója az EURO ONE Számítástechnikai Zrt.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.