Egy dél-koreai kutatóintézet találta ki. Megvan a prototípus, és már olyan jól működik, hogy megmutatták a nyilvánosságnak.

A robotfejlesztés egyik érzékeny pontja: hogyan változtasson helyet a gép? Bár a Boston Dynamics két- és négylábú humanoid és "kutyaoid" robotjai a wow-érzést szinte mindig kiváltják, a robotgyártók többsége mégis marad a jól bevált keréknél: egyszerűbb, olcsóbb, stabilabb – főleg, ha három vagy négy van belőle. Pedig a kerék előtt is tornyosulhatnak leküzdhetetlen akadályok: például a lépcső.

Ám jöttek a dél-koreai tudósok, és ezt is megoldották. Egy többek között robotikával foglalkozó kutatóintézet (Korea Institute of Machinery and Materials – KIMM), kitalált egy kereket, ami akkor a legjobb, amikor nem is kerek. A szerkezet ugyanis valós időben képes változtatni a merevségét, hogy igazodhasson a terepviszonyokhoz. A robot (vagy akár jármű) így sokkal könnyebben tudja leküzdeni a terepi akadályokat (szikla, lépcső stb.), mint merev szerkezetű kerékkel.

A kerék szerkezetének (a kutatók intelligens láncoltblokk rendszernek, smart chain block systemnek nevezték el) megalkotásához állítólag a felületi feszültség által összetartott folyadékcseppek viselkedése adta az ötletet (alapfokú ismétlés a videóban). A futófelület némileg a kerépárláncra hajaz, kis egységekből áll. A kerék merevsége a középpontjához csatlakozó küllők meghúzásával vagy meglazításával változtatható. Normál módban merev, kör alakú. Akadályokhoz ütközve azonban deformálható állapotba kapcsol: részben idomul az előtte tornyosuló akadályhoz (ahogy a folyadékcsepp is), amin így szinte átkúszik vagy inkább átcsorog (lásd az alábbi videót). A terepviszonyokat-akadályokat szenzorok segítségével érzékeli, és jeleik alapján automatikusan változtatja a merevségét.
 


Katonáknak és mozgáskorlátozottaknak is

Az intelligens kerék első prototípusait egy kerekesszékbe építették. Az eredmény több mint meggyőző. A kerekek merevségének változtatásával nehéz, egyenetlen terepen is sokkal stabilabbá vált a mozgás, és a székkel akár 18 cm magas lépcsőket is gond nélkül le lehetett küzdeni külső segítség nélkül. A kutatók állítása szerint négykerekű rendszerbe szerelve gond nélkül átjut sugarának 1,3-szorosáig terjedő akadályokon. A sebességre sem lehet panasz, a kísérletek során 30 km/h-nál még stabilan működött a kerékintelligencia.

A csapat szerint találmányuk forradalmasítja a mobilitás számos aspektusát. Amellett, hogy jelentősen növelheti a mozgáskorlátozott emberek szabadságfokát, új lendületet adhat a mobil robotok (pl. a házhoz szállítást végző autonóm konténerek) fejlesztésének. Szintén jól hasznosíthatják a felfedezést szélsőséges környezetekre tervezett speciális járművek (pl. katonai eszközök) építésénél.

(Fotó: Korea Institute of Machinery and Materials)

Mobilitás

Sorra szállítja a költségcsökkentő felfedezéseket a DeepMind ügynöke

Az AlphaEvolve-ot az algoritmikus problémák megoldására, meglévő rendszerek optimalizálásra hozták létre. Az evolúciós megközelítésnek már dollármilliókat érő eredményei vannak házon belül.
 
Hirdetés

Digitalizáció a mindennapokban: hogyan lesz a stratégiai célból napi működés?

A digitális transzformáció sok vállalatnál már nem cél, hanem elvárás – mégis gyakran megreked a tervezőasztalon. A vezetői szinten megfogalmazott ambiciózus tervek nehezen fordulnak át napi működéssé, ha hiányzik a technológiai rugalmasság vagy a belső kohézió.

Azok a vállalatok, amelyek gyorsabban, intelligensebben és empatikusabban tudnak reagálni ügyfeleik kérdéseire, összességében értékesebb, hosszabb távú kapcsolatokat építhetnek ki.

CIO KUTATÁS

AZ IRÁNYÍTÁS VISSZASZERZÉSE

Valóban egyre nagyobb lehet az IT és az IT-vezető súlya a vállalatokon belül? A nemzetközi mérések szerint igen, de mi a helyzet Magyarországon?

Segítsen megtalálni a választ! Töltse ki a Budapesti Corvinus Egyetem és a Bitport anonim kutatását, és kérje meg erre üzleti oldalon dolgozó vezetőtársait is!

Az eredményeket május 8-9-én ismertetjük a 16. CIO Hungary konferencián.

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2025 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.