Egy negyedévvel korábban úgy látszott, kint van az öt éve tartó gödörből a Kék Óriás, de a legújabb adatok eléggé felemásra sikerültek.

Második, egymást követő negyedévben emelkedtek az amerikai vállalat bevételei – ötévnyi folyamatos csökkenést követően. Ez akár bizakodásra is okot adhatna, ugyanakkor a nyereség tekintetében már nem muzsikáltak olyan szépen a kékek. Az IBM részvényei a bejelentés után, a kereskedést követő órákban 6 százalékos értékcsökkenést produkáltak.

Attól függ, honnan nézzük

2018 első negyedében 19,1 milliárd dollárt tudott bezsákolni a vállalat, ami 5 százalékos növekedésnek számít a tavalyi év hasonló időszakához mérve, de csökkenés az eggyel korábbi negyed 22,54 milliárd dolláros eredményéhez képest. Ugyan minden részleg fel tudott mutatni valamekkora növekedést, de a prímet egyértelműen a cloud üzletág vitte. Ez utóbbi éves szinten 20 százalékos növekedést produkált.

A március 31-ével záródó negyedév nettó eredménye pozitív lett: 1,7 milliárd dollárnyi profitot realizált a vállalat Ez azonban négy százalékkal alacsonyabb, mint a tavalyi hasonló eredmény. Igaz, sokkal jobb, mint az előző negyed 1,1 milliárd dolláros vesztesége, amit egy nagy adóleírás okozott. Mégis, jobb értéket várt a piac, így nem meglepő a Wall Street gyorsan érkező büntetése.

A GAAP szerinti egy részvényre jutó eredmény 1,81 dollár lett, ami az egy évvel korábbi szintnél pontosan két centtel alacsonyabb. A nem GAAP szerinti részvényenkénti eredmény ugyanakkor 2,45 dollár, ami már 4 százalékos növekedést jelent. Ez 6 centtel felül is múlta az elemzői várakozásokat. Az idei évre egyébként összesen 13,8 dolláros nem GAAP szerinti eredményt prognosztizált a cég, miközben az elemzők 13,84 dollárt becsülnek. Ez a négy centes eltérés is lefelé mozgathatta a részvényárfolyamokat.

Részlegek szerinti eredmények

Az IBM-nél Strategic Imperatives elnevezés alatt futó divízió a clouddal, a mobillal és a big datával kapcsolatos szolgáltatásokkal és termékekkel foglalkozik. A mögöttünk álló negyedévben 9 milliárd dolláros bevételt produkált, és az összesített bevételek közel felét is ez a részleg szállította, éves szinten 15 százalékos növekedést mutatva fel. A felhőszolgáltatások igazi fejőstehénként szolgáltak: a Kék Óriás ebből származó bevétele 20 százalékkal ugrott meg, 4,2 milliárd dollárt fialva.

A Watsonról híres mesterséges intelligenciával foglalkozó Cognitive Solutions szintén egészen szépen teljesített: az összesített bevételek éves viszonylatban 6 százalékkal nőttek, 4,3 milliárd dollárt hozva a konyhára. Ebből az üzleti elemzéssel foglalkozó divízió 9 százalékkal nagyobb bevételt produkált az egy évvel korábbihoz képest, a mobil iparággal kapcsolatos IBM tevékenységből 19 százalékkal lett több bevétele az amerikaiaknak, az IT-biztonsági szegmens pedig egyenesen kilőtt: itt 65 százalékos bővülést mértek.

A Systems fedőnév alatt futó IBM termékek és szolgáltatások már felemás eredményt hoztak. Éves szinten ugyan 8 százalékkal nőtt a bevétel (és összesen 1,5 milliárd dollárral gazdagította a vállalatot), az árrés kis eséssel 43,7 százalékra csökkent, a storage-értékesítéssel foglalkozók pedig "csalódást keltő" számokkal tudtak csak előrukkolni.

A Global Business Services bevételei 4 százalékkal emelkedtek, elérve a 4,2 milliárd dollárt. Itt elsősorban a felhős tanácsadással foglalkozó részleg teljesített jól, kétszámjegyű növekedést felmutatva. A Technology Services and Cloud Platforms pedig összesítve 8,6 milliárd dollárt termelt, 5 százalékkal többet, mint tavaly. Ezt a szegmenst elsősorban a hibridfelhővel és a biztonsággal foglalkozó szolgáltatások segítették.

Szerkezetátalakítás

Ugyan a számok egészen jónak hatnak, kemény negyedév volt ez az IBM számára. James Kavanaugh, az IBM pénzügyi vezetője egy elemzőkkel folytatott konferenciabeszélgetés során elárulta, hogy jelentős elbocsátásokra került sor. Ezek a növekedést nagyjából hat százalékponttal vetették vissza.

Nem szokatlan egyébként ez: a vállalat általában az év elején kerít sort ilyen típusú átalakításokra. Az elmúlt öt évben átlagosan több mint félmilliárd dollárt költött az ezzel járó kiadásokra a vezetés; a Bernstein elemzőház 556 millió dolláros összeget emleget. Becslésük is van arra vonatkozóan, mekkora tételről van szó az idei év első negyedében: körülbelül 650 millió dolláros egyszeri költséget jelent a vállalati szerkezetátalakítás.

Piaci hírek

Tudja, melyik cég gyártja a legtöbb ipari robotot?

Az Amazon szerint ők. A világ egyik legnagyobb online kereskedője folyamatai optimalizálására leginkább házon belüli fejlesztésekre támaszkodik.
 
Vészesen közelít a június vége, ameddig minden érintettnek el kell indítania a NIS2 alkalmazásba vételét. Az idén és jövőre is számos teendőt kell elvégezni, mutatjuk a pontos menetrendet.

a melléklet támogatója a Balasys IT Zrt.

Hirdetés

Biztonságos M2M kommunikáció nagyvállalti környezetben a Balasystól

A megnövekedett támadások miatt az API-k biztonsága erősen szabályozott és folyamatosan auditált terület, amelynek védelme a gépi kommunikáció (M2M) biztonságossá tételén múlik.

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.