Jelentős győzelemként értékelték a résztvevők azt a közelmúltban történt összehangolt rendőrségi akciót, amelyenek köszönhetően sikerült működésképtelenné tenni egy illegális távközlési rendszert, amelyen keresztül a feltételezések szerint több ezer bűnöző tudott a lebukás veszélye nélkül kommunikálni.
Az összesen kilenc országot felölelő koalíció munkáját az Europol koordinálta. A nemzetközi szervezet tegnap kiadott beszámolója szerint sikeresen felszámolták azt a titkosított kommunikációs platformot, amelyen keresztül szervezett bűnözői csoportok tudták zavartalanul "intézni az ügyeiket". A Ghost (szellem) néven emlegetett rendszert többek között nagyszabású kábítószer-kereskedelmre, pénzmosásra és szélsőséges erőszakos cselekmények megszervezésére használták.
A Ghost által kínált fejlett biztonság igencsak népszerűvé tette a platformot a bűnözői körökben. Világszerte több ezer ember használta a rendszert, amely saját infrastruktúrával és alkalmazásokkal, továbbá "több országban működő viszonteladói hálózattal" rendelkezett.
A felhasználók személyes adatok megadása nélkül vásárolhatták meg az eszközt. A továbbított üzeneteket három titkosítási szabvány használatával védték. Az ügyfeleknek lehetőségük volt egy olyan üzenet elküldésére is, amelyet egy meghatározott kód követett, ami a céltelefonon lévő összes üzenetet törölte. Mindez természetesen jelentősen megnehezítette az ügyek felderítését.
Az összehangolt globális akcióra azért volt szükség, mert a hálózat szerverei Franciaországban és Izlandon üzemeltek, a szolgáltatás tulajdonosai Ausztráliában éltek, az üzlet pénzügyi eszközei pedig az Egyesült Államokban voltak. A rajtaütések eredményeképpen első körben 51 gyanúsítottat tartóztattak le, felszámoltak egy kábítószer-labort, valamint fegyvereket, kábítószert és több mint 1 millió euró készpénzt foglaltak le.
Igyekeznek mindenre lecsapni
A mostani nem az első ilyen jellegű akció volt. A hatóságok folyamatos harcban állnak, és lehetőség szerint igyekeznek minden ilyen illegális csatornát felszámolni, amelyekből azonban mindig újak bukkannak fel. Az Europol úgy értékeli a közelmúltban tett sikeres rajtaütések egy nehezebb helyzetbe hozzák a biztonságos kommunikációt kereső bűnszövetkezeteket. A bűnözők így a kevésbé ismert vagy egyedi kommunikációs eszközökhöz fordulnak, amelyek "különböző fokú biztonságot és anonimitást kínálnak".
A közlemény zárásaként a bűnüldöző szervezet a legális kommunikációs platformok üzemeltetőit szólítja fel arra, hogy gondoskodjanak arról, hogy megoldásukat ne tudják menedékként használni a bűnözők. Ennek részét képezik azok a mechanizmusok, amelyek "bírósági felügyelet és az alapvető jogok teljes körű tiszteletben tartása mellett" lehetőséget teremtenek a hatóságoknak a törvényes adathozzáféréshez.
Az Europol álláspontja szerint a bűnüldöző szervek csak úgy tudják megfelelően ellátni munkájukat, ha indokolt esetben és megfelelő bírói felügyelet mellett hozzáférhetnek a gyanúsítottak közötti kommunikációhoz. Mindez ráadásul a magánélet védelmével párhuzamosan is megvalósítható, miközben a kiberbiztonsági szempontok sem sérülnek.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak