A legfrissebb uniós statisztikák szerint 2023-ban a tagországokban összességében 9,8 millió infokommunikációs szakember dolgozott, és a megelőző tíz évhez képest csaknem 3 százalékkal 19,4 százalékra emelkedett az ilyen pozíciókban dolgozó nők aránya.
Magyarországon továbbra is az uniós átlagnál kedvezőtlenebbek az arányok: itthon csupán az IKT-szakemberek 15,7 százaléka nő. Pedig a női informatikusok aránya nem csak a legfejlettebb gazdaságok sajátja, amit jól példáz, hogy Bulgáriában az informatikusok csaknem harmada, Észtországban és Romániában pedig már több mint negyede nő.
Az IVSZ és a WiTH immár a harmadik alkalommal kívánja felhívni a figyelmet a téma jelentőségére a 40 év feletti női példaképek a digitális gazdaság területén című pályázattal. A pályázat célja, hogy ráirányítsa a figyelmet a digitális gazdaság és a technológia területén dolgozó 40 év feletti női példaképekre, elismerve a korosztály érdemeit és eredményeit, valamint javítsa a női szakemberek alacsony arányát a szakmában.
A 40 év feletti nők sokszínűsége különleges értéket képvisel a csapatmunkában, hiszen eltérő élettapasztalataik és egyedi nézőpontjaik gazdagítják a közös munkát. Ez a sokféleség nemcsak kreatívabb és innovatívabb megoldásokat eredményez, hanem erősíti a kritikus gondolkodást és a kiegyensúlyozott döntéshozatalt is, így az együttműködés hatékonyságát új szintre emeli.
A pályázatra nemcsak vezető beosztásban dolgozó nők jelölését várják a kiírók, hanem olyan munkavállalókét is, akik egy sikeres csapat tagjaként tudásukkal és tapasztalatukkal járulnak hozzá az eredményes munkavégzéshez.
A pályázat részletei
A pályázaton 2025. január 31-ig jelölhetnek példaképeket a szakmai szervezetek, gazdasági társaságok, kormányzati hivatalok, civil szervezetek vagy oktatási intézmények. Egy szervezet több pályázatot is benyújthat.
A jelölés menetéről, a részletes pályázati feltételekről az IVSZ oldalán találnak információt az érdeklődők és ezen a felületen tölthetik ki az online pályázati adatlapot is.
Idén öt kategóriában várják a 40. életévüket betöltött nők jelöléseit a szervezők.
• Kiemelkedő technológiai szaktudás kategória díjat nyerhetnek el azok a nők, akik technológiai/mérnöki és IT munkakörben kiemelkedő eredményeket értek el. (pl. STEM területen kiemelkedő teljesítmény, tech cég fejlesztője, vezetője stb.)
• Az Inspiráló vezető kategóriába azokat a nőket várják, akik mindennapi munkájuk során sokat tettek a technológia, a digitalizáció és az informatikai, infokommunikációs, hírközlési és elektronikai szektor elismertségéért. Ebbe a kategóriába várják azokat a szakembereket, akik meghatározó szereplői a digitális gazdaságnak, munkájukban olyan kiemelkedő teljesítményt értek el, mellyel példaképei lehetnek a technológiai szektornak, (pl. szervezetirányítás, szervezeti egység irányítása, projektirányítás, digitalizáció társadalmi elismertségének növelése stb.)
• Az év csapatjátékosa kategóriába azokat a nőket várják, akik különösen az informatika, távközlés, technológia területén, IT/mérnöki munkakörben és az IKT szektorban - beleértve a kormányzati, állami vállalatokat, nonprofit szervezeteket - értek el kiemelkedő teljesítményt, beosztástól függetlenül (ez lehet pl. innovációs terület vagy egy digitalizációs projekt bevezetése stb.) Ebbe a kategóriába várják azon nők jelölését, akik nem vezető beosztásúak, de tudásuk, tapasztalatuk, a szervezetben betöltött szerepük elengedhetetlen az eredményességhez.
• A Felkészítés a jövőre, a WiTH különdíjára azon nők jelölését várják, akik példaként szolgálnak a jövő technológiai szakembereinek képzésében, fejlesztésében, akár az oktatás, akár a munkahelyi továbbképzés, tehetséggondozás területén. A díj célja, hogy felhívják a figyelmet a megfelelő digitális kompetenciákkal rendelkező szakemberek szükségességére. Egyúttal példát szeretnének mutatnia a gazdaság szereplőinek arra, hogy az oktatás igazi befektetés a magyar gazdaság számára, amely a tudásban rejlik. Ebbe a kategóriákba várják a közoktatásban, alternatív oktatásban, egyetemeken dolgozó tanárok, oktatók, valamint a munkahelyi- és felnőttképzésben résztvevő szakemberek jelölését is.
• Az IVSZ Inspiráló pályaváltók különdíjára olyan nők jelölését várják, akik más végzettséggel, más területről érkeztek a digitális világába, helyezkedtek el vagy indítottak vállalkozást IT területen, itt találták meg számításukat és értek el eredményt, futottak be inspiráló karrierpályát.
A 2023-ban meghirdetett pályázat díjazottjai voltak: Burjánné Tandari Zsuzsanna, az AGCO Hungary Kft. SAP-fejlesztője; Rajki Annamária, a Magyar Telekom TV és Entertainment igazgatója; Dőry Éva, a Cosmo Consult Business Central üzletágának Support vezetője; Balogh Tünde, az evosoft Hungary Ipari Automatizációs Üzletágnak a vezetője, illetve Özvegy Judit, a szegedi SZTE Gyakorló Gimnázium és Általános Iskola tehetséggondozó pedagógusa.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak