A generatív MI-re épülő képgenerátorok az eredeti alkotóknak és a netezőknek is problémát jelentenek: előbbiek azon igyekeznek, hogy megakadályozzák munkájuk engedély nélküli felhasználását az MI-modellek betanítására, utóbbiak pedig egyre nehezebben tudják megkülönböztetni az eredeti anyagokat a mesterséges intelligenciával gyártott hamistványoktól. Az Adobe nyilvános bétaverzióban érkező új alkalmazása most mindkét vonalon megoldást ígér.
A szoftvercég csütörtökön jelentette be az ingyenes Adobe Content Authenticity elérhetővé tételét, ami a Content Credentials metaadataiban rögzíti a tartalom meghatározó jellemzőit, az alkotó nevétől a létrehozás dátumán át a munkájuk során használt eszközökig. A dolog lényege azonban az, hogy a szóban forgó tartalomhitelesítő adatok a munkák teljes életciklusán át megmaradnak, még akkor is, ha valaki mondjuk képernyőképet készít róluk.
Nem kötelező, de kötelezően választható
Az MI-technológia szempontjából a legfontosabb, hogy az alkotók meghatározhatják, engedélyezik-e munkájuk bevonását a mesterséges intelligencia képzésébe és használatába. A már évekkel ezelőtt memutatott Content Credentials természetesen csak a jogtulajdonosok preferenciáit örökíti meg, amelyeket az egyes MI-fejlesztőknek maguknak kell figyelembe venniük, de az Adobe abban bízik, hogy nem éri majd meg szembemenni a felfutóban lévő szabvánnyal.
Különösen úgy, hogy a tartalomhitelesítő adatok örökre az egyes anyagokhoz lesznek rendelve, a területre vonatkozó jogszabályok pedig a látszat ellenére is fejlődnek, tekintettel például az opt-out előírásokra vagy a felhasználói preferencia szem előtt tartására. Az Adobe a hitelesítés kiterjesztésén dolgozik a nagyobb fájlméretek és más médiatípusok, így a videó és hang támogatásán, illetve a Photoshop és a Lightroom Content Authenticity-integrációján is.
Az elképzelés lényege, hogy egységes platformot hozzanak létre a tartalom hitelesítő adatainak kezelésére a különböző alkalmazások között, ezért a jelenlegi JPG- vagy PNG-hitelesítés is attól függetlenül működik, hogy a képeket Adobe-alkalmazásokkal készítették-e. Az ellenőrzésre és az internetes egyezések keresésére minden esetben lehetőség van a Content Credentials webalkalmazásban vagy a Chrome Content Authenticity bővítményében.
Részletek az Adobe közleményében »
a kép forrása: blog.adobe.com
Digitalizáció a mindennapokban: hogyan lesz a stratégiai célból napi működés?
A digitális transzformáció sok vállalatnál már nem cél, hanem elvárás – mégis gyakran megreked a tervezőasztalon. A vezetői szinten megfogalmazott ambiciózus tervek nehezen fordulnak át napi működéssé, ha hiányzik a technológiai rugalmasság vagy a belső kohézió.
CIO KUTATÁS
AZ IRÁNYÍTÁS VISSZASZERZÉSE
Valóban egyre nagyobb lehet az IT és az IT-vezető súlya a vállalatokon belül? A nemzetközi mérések szerint igen, de mi a helyzet Magyarországon?
Segítsen megtalálni a választ! Töltse ki a Budapesti Corvinus Egyetem és a Bitport anonim kutatását, és kérje meg erre üzleti oldalon dolgozó vezetőtársait is!
Az eredményeket május 8-9-én ismertetjük a 16. CIO Hungary konferencián.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak