A Business Insider friss összeállítása azokba az iparági aggodalmakba ad betekintést, amelyek alapján Donald Trump elnöksége alatt nehezedik majd a bevándorlók felvétele, elvágva a technológiai ágazatot a tehetsges szakemberek fontos forrásától. A munkaerő beáramlásában nyilván meghatározó lenne annak a választási ígéretnek a megvalósítása, ami az okmányokkal nem rendelkező bevándorlók tömeges kitoloncolásához vezetne, miközben még nem látszik, hogy a leendő amerikai elnök hogyan alakítana majd ki egy olyan rendszert, ami mégis megnyitja a megfelelő álláshelyeket az Államokon kívülről érkező, magasan képzett munkavállalók előtt.
A cikk szerint jelenleg is nehéz megbecsülni a technológiai szektorban dolgozó legális bevándorlók számát a vízumtípusok sokfélesége miatt, bár a hivatalos statisztikában az előző pénzügyi évben jóváhagyott kérelmek 65 százaléka valamilyen számítógépekkel összefüggő munkakörhöz kapcsolódik. Kritikusnak nevezik ugyanakkor a vízumok a támogatását az induló vállalkozások alapítóinak és korai alkalmazottainak, az előző ciklusban pedig Trump már adott ki rendeletet olyan ideiglenes munkavállalási engedélyek felfüggesztéséről, amelyek a technológiai iparra voltak jellemzőek, és általánosságban is nőtt a vízumkérelmek elutasításának aránya.
A helyzet világosnak tűnik, a jövő egyelőre kevésbé
A BI által idézett statisztika szerint a képzettséghez kötött, ideiglenes H1B vízumok átlagos elutasítási aránya például több mint 17 százalékos volt, amit Joe Biden kormányzása idején 3,2 százalékra tesznek. A szigorodó bevándorlási szabályoktól ezért azt várják, hog visszlökik a technológiai ágazatot a világjárvány idején kialakult munkaerőhiányba, hozzátéve, hogy ez a terület már most is létszámhiányos, különös tekintettel a mesterséges intelligenciával kapcsolatos készségekre. A lapnak nyilatkozó egyik szakértő úgy látja, hogy a csipek exportjának további korlátozása mellett értelmetlen dolog lenne exportálni a már meglévő tehetséges munkaerőt.
Mások viszont úgy látják, hogy ha az USA magasan képzett dolgozókat érintő bevándorlási rendszere "befagyott", és nem reagál a piac változásaira, akkor azt éppen Trump olyan támogatói lesznek képesek újra sínre tenni, mint a kockázatitőke-befektetői múlttal rendelkező J.D. Vance alelnök vagy a kormányzati szerepre pályázó Elon Musk. Sőt akármilyen ellentmondásosnak tűnik más megszólalásai mellett, Donald Trump a nyáron már azt is felvetette, hogy az amerikai főiskolákon végzett nem egyesült államokbeli hallgatók automatikusan megkaphatják a zöld kártyát. A leginkább pesszimistának mégis maguk az érintettek tűnnek az ilyesmit illetően.
A riportban megszólaló egyik munkavállaló például nagyjából egy évtizede él az Egyesült Államokban, és még 2019-ben kapta meg a H1B vízumot. Nemrég azonban elbocsátották műszaki termékmenedzseri állásából, és az előélete dacára néhány hét áll majd a rendelkezésére, hogy új munkehelyet találjon magának, mielőtt napirendre kerül az országból való kitoloncolása. Szerinte Trump első elnőkségének tapasztalatai alapján nem valószínű, hogy az ő szempontjából pozitív irányba változnának a dolgok. Az viszont az új vezetés számára is nyilvánvaló, hogy a törvények további szigorításával elfüstölne az amerikaiak maradék előnye is a tech ipar húzóágazataiban.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak