Vegyes eredménnyel fejeződött be néhány órával ezelőtt a Naprendszer "bebarangolására" szánt Starship rakétarendszer hetedik tesztrepülése. Az Elon Musk tulajdonában és irányítása alatt álló SpaceX eredeti tervei szerint az űrhajóval egy bő egyórás kört tettek volna, miközben méretben és súlyban 10 következő generációs Starlink-műholdnak megfelelő terhet visz.
A világ legnagyobb rakétarendszere két modulból áll. A 70 méteres, Super Heavy néven futó hordozórakétából és az önmagában is Starshipként emlegetett, 50 méteres űrhajóból. A SpaceX ezt a rendszert szeretné használna a Hold mellett a Marsra tervezett űrutazások alkalmával is. Mérete mellett másik különlegessége, hogy a költségek lehető legalacsonyabbra szorítása miatt az elemeket többszöri használatra tervezték. Ennek megfelelően fejlesztése rendkívül összetett mérnöki folyamat, amely nem mentes a váratlan kisiklásoktól.
A hetedik kilövés első fázisa teljesen rendben zajlott. A texasi bázisról gond nélkül felemelkedett a legutóbbi teszt óta számos elemében újratervezett Starship. Első ízben tesztelték élesben az új repüléselektronikát és a szintén új, tartalék réteget is tartalmazó hőpajzslemezeket.
A Super Heavy 33 hajtóműve a menetrend szerint dolgozva jutatta a leválási pontig a Starshipet, amely szintén a tervek szerint folytatta hat saját hajtóművével immár önálló útját. Nyolc és fél perccel a repülés megkezdését követően azonban az űrhajó váratlanul, a SpaceX szóhasználatával élve, "gyors, nem tervezett leszerelésen esett át".
Success is uncertain, but entertainment is guaranteed! ✨
— Elon Musk (@elonmusk) January 16, 2025
pic.twitter.com/nn3PiP8XwG
Maga Musk a szintén az irányítása alatt álló X-en a modul felrobbanását a fentebbi, tréfásnak szánt megjegyzéssel igyekezett elütni, miszerint a siker bizonytalan, ám a szórakoztatás garantált. A techmilliárdos később hozzátette, hogy az előzetes vizsgálatok alapján oxigén/üzemanyag-szivárgás keletkezhetett a hajtómű tűzfala feletti üregben, amely végül túlnyomást okozott. Musk azt is mondta, hogy ugyan bizonyosan lesznek változtatások, de ez nem befolyásolja a kilövések korábban felvázolt időpontjait.
Nem minden terv ment füstbe
A teszkilövés azonban ettől függetlenül nem tekinthető kudarcnak, hiszen a Super Heavy modul nemcsak rendben felvitte a Starshipet, de végül komolyabb probléma nélkül vissza is tért. A termetes fogókarok mérnöki precizitással ölelték magukhoz a gigantikus hordozórakétát, amelynek ez volt immár a második sikeres útja.
(Címlapkép forrása: Adam Collett / X)
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak