A legújabb MI-eszközök használata sokszor inkább lelassítja, semhogy felgyorsítaná a tapasztalt szoftverfejlesztők munkáját, amikor ismerős kódbázisokkal dolgoznak – derül ki egy frissen közölt kutatásból.

A METR (Model Evaluation and Threat Research) egy tapasztalt fejlesztőkből álló csoporttal végzett vizsgálatokat egy népszerű MI-alapú asszisztens, a Cursor használatáról a számukra már ismerős nyílt forráskódú projektekben. A fejlett gépi tanuló modellekkel foglalkozó nonprofit szervezet ennek során úgy találta, hogy az új eszköz a közhiedelemmel ellentétben inkább csak lassította a szakemberek munkáját, amikor a jól ismert kódbázisokkal dolgoztak. Bár a lehetséges felhasználásokat ezzel közel sem fedték le, azt a tételt sikerült cáfolniuk, hogy a mesterséges intelligencia minden esetben sokkal termelékenyebbé tenné a humán mérnökök munkáját.

A dolog azért érdekes, mert a szoftverfejlesztést segítő mesterségesintelligencia-termékek éppen azzal vonzzák a befektetéseket, hogy általánosságban növelik a hatékonyságot. A Reuters beszámolója például olyan korábbi jelentéseket idéz, amelyek szerint az MI nem kevesebb mint 56 százalékkal gyorsíthatja a kódolást, a fejlesztők pedig átlagosan 26 százalékkal több feladatot tudtak elvégezni adott idő alatt. A METR tanulmányából azonban kiderül, hogy ez legalábbis nem minden forgatókönyvre igaz, a hivatkozott benchmarkoknál pedig – hasonóan más MI-alkalmazásokhoz – a referenciaértékek időnként nem megfelelően reprezentálják a valós feladatokat.

Aki benne van, az nem versenyezni akar

A mostani tanulmány alapján maguk a fejlesztők is azt jósolták feladatok megkezdése előtt, hogy a mesterséges intelligencia használata 24 százalékkal csökkenti majd a szükséges időt, és a vizsgálatok elvégzését követően is azt saccolták, hogy ilyenkor 20 százalékkal gyorsabban végeztek, mint ahogy az MI-asszisztens nélkül tehették volna. Ehhez képest a mesterséges intelligencia engedélyezése valójában 19 százalékkal növelte a ráfordított időt, vagyis lényegében lelassította a mérnökök munkáját, ami nyilvánvalóan ellentmondott a gazdasági szakértők és a gépi tanulással foglalkozó szakemberek rendre 39, illetve 38 százalékos előzetes becsléseinek is.

Még a tanulmány szerzői sem erre számítottak: vizsgálataik során arra jutottak, hogy a fejlesztőknek időt kellett szánniuk az MI-modellek által javasolt dolgok átnézésére és javítására. Ez utóbbi nem feltétlenül jelenti, hogy a mesterséges intelligencia hibás kimeneteket adott, egyszerűen csak nem pontosan azt hozta, amire a tapasztalt szakembereknek szükségük lett volna. A lassulás éppen ezért nem lenne érvényes a kezdő vagy az ismeretlen kódbázisokkal dolgozó mérnökök esetében, és az is lényeges, hogy a résztvevők többsége szerint az MI így is javítja a fejlesztési élményt – vagyis nem az az egyetlen céljuk, hogy minél gyorsabban végezzenek a feladatokkal.

Részletek a METR blogján »

Közösség & HR

Megmakacsolta magát, óriási uniós bírságra készülhet a Meta

A Reuters szerint a Facebook tulajdonosa nem hajlandó további változtatásokra a felhasználói adatok kezelését is érintő előfizetéses modelljében, ami napi szintű bírságot érhet az Európai Unióban.
 
A kompromittált rendszerek, a dark weben felbukkanó ügyféladatok vagy a zsarolóvírus-kampányok következményei már a vezérigazgatói és pénzügyi igazgatói irodában csapódnak le – jogi, reputációs és üzleti szinten is. Lehet és kell is védekezni ellene.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2025 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.