Karácsonyi történetünk főszereplője Charlotte, a közönséges levesteknős, aki távolról sem közönséges példány. Egyrészt nevével ellentétben hímnemű (fiatalon tévesen azonosították a nemét), másrészt egy 2008-ban elszenvedett hajóbaleset miatt képtelen vízszintesen úszni.
Az angolul bubble butt syndrome-ként emlegetett jelenség nem ritka a teknősöknél. Többek között nem megemészthető lenyelt tárgyak (műanyag, gumi, fém stb.) okozhatják, amelyek megragadnak valahol az emésztőrendszerben, ami miatt gázbuborékok rekednek be az állat testébe, ez pedig egyensúlyproblémákhoz vezet.
Csavaros történet
Charlotte esetében viszont nem ez, hanem a hajócsavar okozta erős ütés volt a probléma. Eldeformálódott páncélja alá ugyanis levegő szorul, így feneke a felhajtóerő miatt folyamatosan felfelé áll, és nem tud a vízfelszínnél mélyebbre merülni. Mindez a tengeren egyet jelent a halálos ítélettel, ám pórul járt hősünket rögtön a baleset után befogták, és azóta a connecticuti Mystic Aquarium szakemberei gondoskodnak róla.
A teknős problémáján korábban is próbáltak már javítani, ám a bevetett módszerek egyike sem bizonyult kielégítőnek. Charlotte szerencséjére ügyén egyszerre három cég szakemberei kezdtek dolgozni, és a jelek szerint a kooperációból született is egy nagyon biztató megoldás.
Ahogy az a fenti bemutatóból kiderül, a tengeri állatokkal foglalkozó park megsegítésére a három dimenziós tervezéssel foglalkozó Adia mellett a 3D-nyomtatókat gyártó Formlabs és a sportruházatban érdekelt New Balance Athletic szakemberei fogtak össze.
A csapat először 3D-szkennelte Charlotte testét, majd olyan hámrendszert tervezett, ami egyrészt kellően könnyű, strapabíró és rugalmas, másrészt különösebb gond nélkül át lehet tervezni más, hasonló problémával küzdő példányok egyedi igényeinek megfelelően.
Az első próbák alapján az állatot nem zavarja a hám, ám a centírozásra, azaz a kiegyensúlyozást segítő extra súlyok felpakolására még várni kell. A teknős ugyanis 45 fokos szögben úszott évekig, ami miatt a nem használt hátsó végtagjai elsorvadtak, azaz jelenleg Charlotte nem lenne képes egészséges társaihoz hasonló, vízszintes úszásra. A terv az, hogy kis lépésekben, fokozatosan pakolják majd fel az ellensúlyokat, ídőt adva ezzel a nem használt hátsó végtagok újbóli megerősödésére.
Távlati cél, hogy a csapat egy olyan digitális rendszert alkosson, amellyel az ilyen egyedi hámokat a világ bármely más pontján lévő állatkertek, rezervátumok és egyéb intézmények is el tudják készíteni úgy, hogy az sem irreális befektetést, sem magas fokú 3D-tervezési szakértelmet nem igényel részükről.
(Fotó: Formlabs)
Felhőbe vezető út hazai szakértelemmel
Robusztus műszaki háttér, korszerű technológia és a felhasználóbarát kezelhetőség. A Flex Cloudhoz nem kell nagy IT-csapat, csak egy elhatározás és pár kattintás.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak