Dobó Mátyás: A következő tíz évre nézve döntő kérdés, hogy a régióban mely országok tudnak az 5G terén exportképes innovációkat felmutatni.

A Vodafone Magyarország vállalati szolgáltatások üzletágának vezérigazgató-helyettese, Dobó Mátyás szerint fontos lenne meglovagolni ezt a trendet, mert ezáltal hazánk egy nagyon innovatív és az 5G-hálózatok terén kiemelkedő szereplővé válhat Kelet-Közép-Európában.

Napjainkban a 4G-s mobilhálózatokat alapvetően emberek közötti kommunikációra és adattovábbításra használják a cégek, illetve az innovatív társaságoknál egyre fontosabb szerepet tölt be a gépek közötti kommunikáció. Ha a gyártási, logisztikai folyamatokat nézzük, akkor az alapműködésben jellemzően a fix, fizikailag kábelezett hálózatok biztosítják az adattovábbítást.

A Vodafone Magyarország 2019-ben a hazai szolgáltatók közül elsőként indította el a mindenki számára elérhető, kültéri, kereskedelmi 5G szolgáltatását Budapest belvárosában. A szolgáltató azóta országszerte több vidéki nagyvárosban és a balatoni régióban is kiépítette az újgenerációs hálózatot.

Dobó Mátyás szerint az 5G inflexiós pontjához érkezett: innentől néhány év alatt széles körben hozzáférhetővé válik a lakossági és ipari felhasználásban. Ráadásul ez az első olyan technológia, ami szervesen összekapcsolja a mobilhálózatot az üzleti felhasználással. Ezért dolgozik a Vodafone a kezdetek óta azon, hogy Magyarország a régió egyik legjelentősebb privát 5G-hálózatokat szolgáltató központjává váljon.
 

RÉSZLETEK AZ IOT ZÓNA OLDALÁN »


A magánhálózat korlátozott frekvencián, védett módon tud kommunikálni, és le tud fedni egy teljes üzemi területet. Lehetővé teszi, hogy a saját hálózatra kapcsolódva bármilyen eszköz képes legyen kommunikálni, a vállalati szakemberek pedig akár tabletekkel is koordinálhatják és optimalizálhatják a termelés folyamatát.

A jövő itt van: ipar 4.0 beruházások Magyarországon

Az első ipari 5G projektek sorában mérföldkőnek számít a Foxconn hazai egységében történt beruházás. A komáromi gyárban 2020 októberében kezdődött meg annak a rendszernek a tesztüzeme, amely 2021 júniusától már élő 5G támogatás mellett élesben működik.

"Ahhoz, hogy a vállalat a gyártókapacitást gyorsan tudja a jövőbeli igényekhez igazítani, szükségük volt egy mobilis infrastruktúrára, amelyben a különböző gyártási komponenseket a telephelyen belül nagyon gyorsan tudják mozgatni. Ennek a megteremtésében kulcsszerepe van a privát 5G-nek. A komáromi üzem integrálta a működésébe a kiterjesztett valóság (AR) szemüvegeket is. Ezek a viselhető eszközök a minőségi tesztelésben, valamint abban is segítik a szakembereiket, hogy a globális operációban a világ másik felén dolgozó szakértők másodpercek alatt képesek legyenek bekapcsolódni a munkafolyamatokba" – részletezte a Vodafone vállalati szolgáltatások üzletágának vezérigazgató-helyettese.
 

TOVÁBB AZ IOT ZÓNA PODCASTJÁRA »


Az újgenerációs hálózatok széles körű alkalmazási lehetőségeit jól mutatja, hogy a vonatlogisztikában is forradalmi újításokat hozhat. Egyedülálló óriásberuházásnak számít, hogy hazánkban építik ki Európa első, 5G-vel működő vasúti terminálját. A Fényeslitkén épülő East-West Gate területén saját 5G-t használnak majd a belső kommunikációra és a technológiai eszközök működtetésére. Ennek segítségével például távolról tudják irányítani az önvezető óriásdarukat.
"Sokkal kevesebb kolléga sokkal biztonságosabban fogja tudni üzemeltetni a konténerek átrakodását, amihez elég sok kamerát is üzemeltetni kell. Amikor arra az üzleti problémára kerestük a megoldást, hogy miként lehet a videókamerákat a megfelelő biztonsággal és sebességgel integrálni az infrastruktúrába, akkor szintén az 5G-magánhálózat adott erre választ. Ez a megoldás ma már képes arra, hogy szinte a fix hálózathoz hasonló stabilitással és paraméterekkel tudjon egy ilyen típusú operációt segíteni" – mondta Dobó.

Kitörési lehetőségek innovátoroknak

A szakember szerint az 5G-technológia nagyon jó lehetőséget kínál arra, hogy Magyarországon a különböző vertikumokban exportképes tudás jöhessen létre. Ehhez viszont arra is szükség van, hogy az ipari magánhálózatok szélesebb körben váljanak hozzáférhetővé, amit például az állam tudna facilitálni.

"A cél az, hogy a privát 5G-rendszerek be tudjanak épülni a gyártásba, támogassák a fejlesztési folyamatokat és a magyar GDP növekedését. A végső cél pedig, hogy a létrejövő hazai innovációk Európában és a globális piacon is exportképes megoldásokká tudjanak válni” – hangsúlyozta Dobó Mátyás.

Olvassa el a teljes cikket az IoT Zónán, vagy hallgassa meg a Dobó Mátyással készült podcastot.
 


Ez a cikk független szerkesztőségi tartalom,
mely a Vodafone támogatásával készült.

Részletek »

 

Mobilitás

Mikrovállalkozót csinált chatbotjából az Anthropic

A házon belül lefolytatott kísérleti projekt során az algoritmus stabilan szállította a furcsábbnál furcsább megoldásokat. A cég igyekszik az itt leszűrt tapasztalatokat a modellek fejlesztésénél kamatoztatni.
 
Hirdetés

Így újult meg Magyarország leggyorsabb mobilhálózata

Közel 100 milliárd forintos beruházással, a rádiós és maghálózat teljes modernizációjával zárult le a Yettel történetének egyik legnagyobb műszaki fejlesztése.

A kompromittált rendszerek, a dark weben felbukkanó ügyféladatok vagy a zsarolóvírus-kampányok következményei már a vezérigazgatói és pénzügyi igazgatói irodában csapódnak le – jogi, reputációs és üzleti szinten is. Lehet és kell is védekezni ellene.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2025 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.