Az utóbbi időben a nyílt forrású szoftverek esetében is megszaporodtak a könnyű pénzre hajtó szabadalmi keresetek, de a védekezés is beindult olyan nehézsúlyú támogatókkal, mint amilyen a Linux Foundation vagy a Microsoft.

Az elmúlt években folyamatosan növekedett az alaptalan, kizárólag a pénz kisajtolására utazó szabadalmi perek száma, ami a technológiai iparágban nem csak az innovációt gátoljza, de a vállalatokat is arra készteti, hogy a lehető legtöbb irányból bástyázzák körül saját szabadalmi jogaikat és a külső, jogosan felhasznált szabadalmakat. A PAE (Patent Assertion Entity) rövidítéssel hivatkozott szervezeteket két kategóriába szokták sorolni: a portfoliójuk bővítését célzók szabadalmakat vásárolnak fel, míg a pereskedésre alapozók bevételmegosztási egyezségek révén jutnak szabadalmakhoz.

Az amerikai Szövetségi Kereskedelmi Bizottság (FTC) jelentéseiből már korábban kiderült, hogy bár az utóbbi csoport felelős az összes szerzői jogi pereskedés 96 százalékáért, az összes ilyen jellegű ügyből származó bevételnek csupán 20 százaléka köthető hozzájuk. Az ilyen esetek többsége mégis kifejezetten zavaró a szabadalmi trollok által megcélzott cégek számára, elvonja a figyelmet és az erőforrásokat a produktív üzletmenettől. A szóban forgó találmányokat ugyanis meg sem próbálják hasznosítani, csak a kereskedelmi termékekkel rendelkező társaságokat perlik velük a haszon reményében.

A több mint 200 üzleti vállalkozást tömörítő Unified Patents adatai alapján a szabadalmi keresetek legnagyobb része, több mint 80 százaléka ered az ilyen jogtulajdonosoktól, egyszerűen azért, mert még mindig kifizetődő pereskedés. Az érdekvédelmi szervezet szerint ráadásul a trollok már nem is feltétlenül a nagy és gazdag célpontokra hajtanak, hanem megtalálják a kis cégeket is, amelyeknek még mindig olcsóbb, ha engednek a szellemi tulajdonra épülő zsarolásnak, sem hogy belebonyolódjanak egy számukra túlságosan költséges jogi hercehurcába.

A zsarolóknak ingoványos terület a nyílt forrás

A zsarolók technikája nagyjából úgy foglalható össze, hogy felhalmoznak egy nagy kupac szabadalmat, majd megvárják, hogy azok egyikével-másikával rátámadhassanak egy jövedelmezőnek gondolt üzletre. A jelenség a Unified Patents leírása szerint már az open source szegmensben is állandósult: 2021-ben ott is 721 bírósági ügyet indítottak a vélt vagy valós szabadalomsértések miatt, ami 22 százalékos emelkedést jelent 2020-hoz képest.

A szervezet különböző technológiai szektorokban (zónákban) vizsgálja a trollok szabadalmait és tevékenységét, amelyek közül a legújabb az Open Source Software Zone (OSS Zone). Ennek jelentőségét jól mutatja, hogy már a Linux Foundation és a Microsoft is csatlakozott a kezdeményezéshez, melynek legfontosabb célja a "rossz szabadalmak" kiszűrése. Ez azokat a rossz minőségűnek nevezett szabadalmakat takarja, amelyeket eleve át sem kellett volna engedni: vagy valamilyen triviális dologról van bennük szó, vagy már korábban bejegyzett szabadalmakat foglalnak magukban, vagy éppen olyasmit próbálnak saját találmánynak beállítani, ami már addig is megtalálható volt az open source könyvtárakban.

A Unified Patents éppen a nyílt forrású szoftverekre építi a bizonyítékait, amelyek semmissé tehetik a szabadalmi trollok kereseteit. A ZDNet riportja alapján ez az open source területen drágább és nehézkesebb dolog, de éppen ezért a trolloknek sem jelent könnyű pénzt: míg más szegmensekben nagyjából az ilyen ügyek ötöde végződik megegyezéssel, addig itt csak náhány esetben került erre sor, miközben a rossz szabadalmak támadásának eddig 95 százalékos sikerrátával működik. Ez pedig olyan arány, amely mégis kifizetődővé teszi a befektetéseket.

Piaci hírek

Ez a mai fontos teendő a VMware-licencekkel. Holnap már késő lesz!

Még ma le kell tölteni biztonságos helyre az örökös VMware-lincencekhez tartozó kulcsokat. Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.
 
Hirdetés

Adathelyreállítás pillanatok alatt

A vírus- és végpontvédelmet hatékonyan kiegészítő Zerto, a Hewlett Packard Enterprise Company platformfüggetlen, könnyen használható adatmentési és katasztrófaelhárítási megoldása.

A válasz egyszerű: arról függ, hogy hol, hogyan és milyen szabályozásoknak és üzleti elvárásoknak megfelelően tároljuk az információt. A lényeg azonban a részletekben rejlik.

a melléklet támogatója az EURO ONE Számítástechnikai Zrt.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.