Az OpenAI szöveg- és képgeneráló MI modelljeire épülő egyedi chatbot-alkalmazásokat lehet venni.

Ahogy azt az OpenAI múlt héten ígérte, tegnap megnyitotta GPT Store-ját. Az alkalmazásboltba azonban, amely a ChatGPT kliensen önálló fület is kapott, egyelőre csak az előfizetős ügyfelek léphetnek be. (A legolcsóbb előfizetés a februárban indított Plus felhasználónként havi 20 dollárért.)

A boltban third-party fejlesztők – a belső szlengben builderek – kínálhatják az OpenAI modelljeire épített speciális chatbotjaikat. A fejlesztéshez nem kell magas szintű programozói tudás: a modellekhez készülő low-coding eszközök segítenek a kis kódolási tudással rendelkező kreatív buildereknek is. A fejlesztőknek csupán be kell írniuk a GPT Builderbe, hogy milyen funkcionalitású chatbotot szeretnének, és a GPT Builder leszállítja (néhány kör finomításra azért szükség lehet).

A vásárlók kereshetnek GPT-ket kategóriák (életmód, írás, kutatás, programozás, oktatás) és közösségi ranglisták alapján egyaránt. Az eligazodást segíti, hogy a ranglisták is kategóriákba vannak rendezve. Egyelőre persze nem fognak elveszni a keresgélők a kínálatban, de van már néhány GPT (pl. túraajánló, kódolásoktató, tartalomtervező), melyek egyelőre ingyenesen használhatók. Ha azonban igaz az OpenAI állítása, miszerint csak az elmúlt két hónapban, a Store bejelentése óta több kint 3 millió egyedi ChatGPT-alkalmazás készült, a felhasználók hamarosan tobzódhatnak a kínálatban.

A Store-ba kerülő GPT-kre nagyjából ugyanazok a szabályok vonatkoznak, mint bármely alkalmazásbolt esetében az appokra: meg kell felelniük az üzemeltető (jelen esetben az OpenAI) irányelveinek, biztonságosnak kell lenniük, és működésükkel nem sérthetnek törvényt (pl. személyes adatok védelme stb.). Ha ennek nem felelnek meg, a felhasználók egy erre szolgáló felületen jelenthetik be a szabályszegő GPT-ket.

Egyes felhasználók még egy veszélyre figyelmeztetnek: a GPT-másolásra. Egy fejlesztő cég vezetője az X-en azt írta, hogy próbaként készített egy teszt GPT-t, amit rövid időn belül többször is lemásoltak. Ha a problémát, hogy bárki GPT-jéről pontos másolat készíthető, nem sikerül gyorsan orvosolni, az komoly gondot okozhat az OpenAI-nak a Store üzemeltetésében.

Jött egy újabb előfizetős csomag is

A GPT Store elindításával egy időben új előfizetői csomagot is indított az OpenAI. A maximum 149 egyedi felhasználót engedélyező ChatGPT Team ára havonta 30, éves előfizetéssel 25 dollár/fő. A felhasználók hozzáférhetnek az OpenAI legújabb modelljeihez: jelen esetben a szöveggeneráló GPT-4-hez, a képeket is értő GPT-4 with Visionhöz és a képgeneráló DALL-E 3-hoz. Emellett eszközöket kapnak pl. feltöltött fájlok elemezéséhez, szerkesztéséhez, összefoglalók készítéséhez.

A ChatGPT Team igyekszik támogatni a GPT Store kínálatának bővülését is: a felhasználók hozzáférhetnek a GPT-k létrehozásához és megosztásához szükséges eszközökhöz. Az OpenAI azt ígéri, hogy az előfizetők folyamatosan megkapják az új funkciókat és fejlesztéseket, illetve a csomag előnye lehet az is, hogy a Teamet használó csapatok adatait és beszélgetéseit nem használják fel a modellek képzésére.

Ha egy vállalat 149 főnél nagyobb csapattal akarja használni a ChatGPT-t, akkor már az Enterprise csomagra kell váltania, amely éves előfizetés esetén havi 60 dollár felhasználónként.

(Kép: OpenAI)

Piaci hírek

Hét évig küzdött Brüsszellel, de végül elbukott a Google

A keresőóriást még 2017-ben meszelték el az EU-ban, mert visszaélt piaci pozíciójával a vásárlási ajánlatok területén. Az akkor kiszabott 2,4 milliárd eurós bírság kapcsán egészen mostanáig tartott a jogi iszapbirkózás.
 
A teljes életciklust lefedő rendszerek képesek megszüntetni azt a káoszt, ami a szervezetek zöménél még mindig akadályozza az információáramlást.

a melléklet támogatója a GLOBAL-UNION Kft., a Kyocera márka kizárólagos magyar disztribútora

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.