Ahogy azt az OpenAI múlt héten ígérte, tegnap megnyitotta GPT Store-ját. Az alkalmazásboltba azonban, amely a ChatGPT kliensen önálló fület is kapott, egyelőre csak az előfizetős ügyfelek léphetnek be. (A legolcsóbb előfizetés a februárban indított Plus felhasználónként havi 20 dollárért.)
A boltban third-party fejlesztők – a belső szlengben builderek – kínálhatják az OpenAI modelljeire épített speciális chatbotjaikat. A fejlesztéshez nem kell magas szintű programozói tudás: a modellekhez készülő low-coding eszközök segítenek a kis kódolási tudással rendelkező kreatív buildereknek is. A fejlesztőknek csupán be kell írniuk a GPT Builderbe, hogy milyen funkcionalitású chatbotot szeretnének, és a GPT Builder leszállítja (néhány kör finomításra azért szükség lehet).
A vásárlók kereshetnek GPT-ket kategóriák (életmód, írás, kutatás, programozás, oktatás) és közösségi ranglisták alapján egyaránt. Az eligazodást segíti, hogy a ranglisták is kategóriákba vannak rendezve. Egyelőre persze nem fognak elveszni a keresgélők a kínálatban, de van már néhány GPT (pl. túraajánló, kódolásoktató, tartalomtervező), melyek egyelőre ingyenesen használhatók. Ha azonban igaz az OpenAI állítása, miszerint csak az elmúlt két hónapban, a Store bejelentése óta több kint 3 millió egyedi ChatGPT-alkalmazás készült, a felhasználók hamarosan tobzódhatnak a kínálatban.
A Store-ba kerülő GPT-kre nagyjából ugyanazok a szabályok vonatkoznak, mint bármely alkalmazásbolt esetében az appokra: meg kell felelniük az üzemeltető (jelen esetben az OpenAI) irányelveinek, biztonságosnak kell lenniük, és működésükkel nem sérthetnek törvényt (pl. személyes adatok védelme stb.). Ha ennek nem felelnek meg, a felhasználók egy erre szolgáló felületen jelenthetik be a szabályszegő GPT-ket.
Egyes felhasználók még egy veszélyre figyelmeztetnek: a GPT-másolásra. Egy fejlesztő cég vezetője az X-en azt írta, hogy próbaként készített egy teszt GPT-t, amit rövid időn belül többször is lemásoltak. Ha a problémát, hogy bárki GPT-jéről pontos másolat készíthető, nem sikerül gyorsan orvosolni, az komoly gondot okozhat az OpenAI-nak a Store üzemeltetésében.
Jött egy újabb előfizetős csomag is
A GPT Store elindításával egy időben új előfizetői csomagot is indított az OpenAI. A maximum 149 egyedi felhasználót engedélyező ChatGPT Team ára havonta 30, éves előfizetéssel 25 dollár/fő. A felhasználók hozzáférhetnek az OpenAI legújabb modelljeihez: jelen esetben a szöveggeneráló GPT-4-hez, a képeket is értő GPT-4 with Visionhöz és a képgeneráló DALL-E 3-hoz. Emellett eszközöket kapnak pl. feltöltött fájlok elemezéséhez, szerkesztéséhez, összefoglalók készítéséhez.
A ChatGPT Team igyekszik támogatni a GPT Store kínálatának bővülését is: a felhasználók hozzáférhetnek a GPT-k létrehozásához és megosztásához szükséges eszközökhöz. Az OpenAI azt ígéri, hogy az előfizetők folyamatosan megkapják az új funkciókat és fejlesztéseket, illetve a csomag előnye lehet az is, hogy a Teamet használó csapatok adatait és beszélgetéseit nem használják fel a modellek képzésére.
Ha egy vállalat 149 főnél nagyobb csapattal akarja használni a ChatGPT-t, akkor már az Enterprise csomagra kell váltania, amely éves előfizetés esetén havi 60 dollár felhasználónként.
(Kép: OpenAI)
Rendszerek és emberek: a CIO választásai egy új magyar felmérés tükrében
"Nehéz informatikusnak lenni egy olyan cégben, ahol sok az IT-s" – jegyezte meg egy egészségügyi technológiákat fejlesztő cég informatikai vezetője, amikor megkérdeztük, milyennek látja házon belül az IT és a többi osztály közötti kommunikációt.
Így lehet sok önálló kiberbiztonsági eszközéből egy erősebbet csinálni
A kulcsszó a platform. Ha egy cég jó platformot választ, akkor az egyes eszközök előnyei nem kioltják, hanem erősítik egymást, és még az üzemeltetés is olcsóbb lesz.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak