A javaslat szintjén tartó hatósági anyag jól látható logó, figyelmezető szöveg vagy hang, valamint pontos metaadatok elhelyezését írja elő minden olyan tartalomnál, amely mesterséges intelligenciával készült.

Peking igyekszik a lehető legszigorúbb keretrendszert felállítani a generatív algoritmusok fejlődése miatt ma már bárki által készíthető MI-tartalmak megfelelő mederben tartására. Ez a megfelelő meder egyrészt minimalizálja a manipulatív és káros deepfake tartalmak megjelenésének kockázatát, nem mellesleg pedig garantálja, hogy a kínai netezők ne merjenek az állampárt számára kellemetlen anyagokat kreálni. (A politikai kellemetlenségek elkerülése végett a Midjourney például külön betiltotta, hogy a felhasználók Hszi Csin-ping elnökről készítsenek kamu fotókat a képgeneráló modelljével.)

Az internet működését szabályozó kínai hatóság által néhány napja közzétett tervezet szerint minden platform és online szolgáltató, valamint maguk a felhasználók is kötelesek lesznek minden mesterséges intelligenciával készült tartalmat megfelelő jelölésekkel, például logóval és pontos metaadatokkal ellátni.

A javaslat alapján a hangalapú anyagoknál a műsor elején és végén, sőt adott esetben közben is el kell hangoznia egy figyelmeztetésnek a generatív algoritmus használatáról. Hasonló rendelkezések körvonalazódnak a videók esetében is, de ebben az esetben elégséges a szöveges jelzés.

A felhasználóknak is jó lesz vigyázni

Lényeges elem, hogy mindezekért nem csupán a platformok üzemeltetőit, hanem az ilyen tartalmakat közzétevő felhasználókat is felelősségre vonhatják. A generatív modellek használata eleve csak beazonosítás után lehetséges, és az így készült alkotásokkal kapcsolatban minimum 6 hónapig meg kell őrizni a naplófájlokat az adott szolgáltatónak.

Amennyiben egy fájl nem tartalmaz metaadatokat, azt az online platformoknak kötelező lesz átvizsgálni, és amennyiben megállapítják, hogy MI-vel készült, akkor a megfelelő jelölésekkel ellátni. Ezzel kapcsolatban a hatóság felszólítja az internetes szolgáltatókat az együttműködésre, ami a remények szerint elősegítheti az algoritmusok által kreált tartalmakat megbízható felismerését.

Ahogy a témáról beszámoló The Register is megjegyzi, ugyan a most nyilvánosságra került anyag még csak egy tervezet, de a kínai egypártrendszer működését ismerve nem sok kétség lehet afelől, hogy mindez hamarosan jogszabályokba foglalt kötelezettséggé válik.

Piaci hírek

Egy Meta elleni gigabírság lehet Margrethe Vestager utolsó nagy gurítása

Az Európai Bizottság a Marketplace miatt akarja megbüntetni a közösségi platformokat üzemeltető céget.
 
Minden törekvés ellenére jobb, ha megbarátkozunk azzal, hogy a nyomtatás velünk marad.

a melléklet támogatója a GLOBAL-UNION Kft., a Kyocera márka kizárólagos magyar disztribútora

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.