A Reuters értesülése szerint Kínában már az idén bevezetnek egy új, általános keretrendszert a kizárólag online tevékenységet végző banki szolgáltatók ellenőrzésére, amelynek egyik fő célja a külföldi hitelintézetek bevonzása lenne.

Kína még ebben az évben véglegesíti az ország első, kizárólagosan online banki tevékenységet végző szervezetekre vonatkozó szabályozását, hogy minimalizálja a kockázatokat ezen a pénzügyi területen, vonzóbbá téve azt az új piaci szereplők – köztük a külföldi hitelintézetek – szemében. A Reuters bennfentes forrásaira hivatkozva kedden számolt be róla, hogy az új irányvonalak azokat a társaságokat is támogatnák, amelyek már jelen vannak Kínában, és lehetővé téve nekik, hogy saját, különálló digitális platformokat hozzanak létre. Ilyen nagy bank például a Citigroup vagy a HSBC is, amelyek egyelőre inkább csak szenvednek a sokkal nagyobb lehetőségekkel kecsegtető piacon.

Bár az adatgazdaság és az új technológiák (például a mesterséges intelligencia) a kínai pénzügyi szolgáltatásokat is elmozdította a fizetési tranzakciók feldolgozásától a befektetési termékek értéksítésének irányába, a külföldi tulajdonban lévő piaci szereplőknek eddig nem sok babér termett lakossági banki szektorban a kontinentális Kína területén. Bár több pénzintézet évek óta próbálja megvetni a lábát, a hazai versenytársak mér csak fizikai jelenlétüket tekintve is hatalmas fölényben vannak – ezzel szemben jelenthet alternatívát a digitális banki tevékenység erősítése, amelynek feltételeivel kapcsolatban tucatnyi szakmai csoport folytat megbeszéléseket a kínai pénzügyi felügyelettel.

A fintech ágazat központi fejlesztésének első lépése

A hírügynökség beszámolója szerint a kilátásban lvő új szabályozás lehetőséget teremtene a technológiai vállalatokkal való partnerségre a független digitális banki platformok létrehozatalában, maguk a bankok pedig többségi tulajdonosaivá válhatnának a kizárólag online pénzügyi tevékenységet folytató vállalkozásoknak. A Reuters forrásai megerősítették, hogy a kínai kormányzat meg akarja könnyíteni a külföldi piaci szereplők belépését a máskülönben óriási piacra, ehhez pedig olyan általános keretrendszert állít fel, amely szabványosítaná a gyorsan növekvő online pénzügyi szektor felügyeletét, beleértve a már meglévő szereplőket (Alibaba, Tencent stb.) is.

A riportból kiderül, hogy a hongkongi vagy szingapúri gazdaságban egyre fontosabb szerepet töltenek be az ilyen szolgáltatók, eközben Kínában 2014 óta midössze néhány digitális bank kapott működési engedélyt. Ilyen a Tencent ernyője alatt működő WeBank, az Alibaba mobil bankja, a MYbank, illetve a Baidu és a China Citic Bank által létrehozott AiBank. A Reuters felidézi, hogy a kínai központi bank még tavaly augusztusban jelentette be, hogy hároméves tervet dolgoz ki a hazai fintech ágazat fejlesztésére, ezzel kapcsolatban azonban sem a konkrét elképzeléseket, sem az azokhoz rendelt útitervet nem közölte.

Kínában az online banki szolgáltatások egyelőre nem képviselnek jelentős erőt a napi szintű banki tevékenységben. Az említett digitális bankok még 2018 végén is összesen 56 milliárd dollár értékű eszközállománnyal rendelkeztek, ami persze nem kevés, de a kínai bankszektor teljes eszközállományának így is csak 0,15 százalékát tette ki. A hírügynökség a kínai jegybankot és a pénzügyi-biztosítási szabályozó szervezetet is megkereste a tervezett új keretrendszert illető kérdésekkel, de választ nem kapott sem tőlük, sem a kínai piacon már jelenlévő digitális banki szolgáltatóktól. Az értesüléseket ugyan a Citigroup és a HSBC sem kommentálta, de szóvivőik jelezték, hogy minden új szabályt a megjelenésüket követően megvizsgálnak majd, és folyamatosan keresik a terjeszkedés lehetőségét az ázsai piacokon.

Piaci hírek

A testkamerák felvételei alapján készítene rendőrségi jelentéseket az MI

Pontosabban a Draft One nevű MI-alkalmazás fejlesztője, aki szerint jó ötlet rábízni az ilyesmit a totál megbízhatatlan mesterséges intelligenciára.
 
Hirdetés

Adathelyreállítás pillanatok alatt

A vírus- és végpontvédelmet hatékonyan kiegészítő Zerto, a Hewlett Packard Enterprise Company platformfüggetlen, könnyen használható adatmentési és katasztrófaelhárítási megoldása.

A válasz egyszerű: arról függ, hogy hol, hogyan és milyen szabályozásoknak és üzleti elvárásoknak megfelelően tároljuk az információt. A lényeg azonban a részletekben rejlik.

a melléklet támogatója az EURO ONE Számítástechnikai Zrt.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.