A kínai külügyminiszter új kezdeményezést hirdetett, ami világszerte standardokat határozna meg az informatikai biztonságot vagy a személyes adatok kezelését illetően. Részletek nincsenek, a csatlakozók majd jönnek.

A kínai külügyminiszter kedden jelentette be azt a globális kezdeményezést, amely általános érvényű ajánlásokat foglamazna meg a digitális adatbiztonság területén a személyes információ védelmétől kezdve egészen a kiberkémkedésig. Ebben összesen nyolc alapelvet határoznak meg olyan kérdésekkel kapcsolatban, mint a technológia alkalmazása más országok államtitkainak megszerzésére és kritikus infrastuktúráinak megbénítására, vagy annak biztosítása, hogy a technológiai szolgáltatók ne építhessenek termékeikbe úgynevezett hátsó kapukat.

A bejelentés közvetlen előzménye, hogy az Egyesült Államok egyre nagyobb nyomás alá helyezi a kínai szállítókat, ami nem csak a két ország közti technológiai és kereskedelmi szabályok szigorítását jelenti, de az USA másokat is folymatosan arra ösztönöz, hogy feketelistázzák a megfelelő kínai termékeket. A mostani közlemény ezzel kapcsolatban úgy fogalmaz, hogy "egyes országok" agresszívan egyoldalú megközelítése "a tisztaság nevébe dobál sarat más államokra", és a biztonság nevében globális vadászatot folytat más államok vezető vállalataira.

A kínaiak szerint ezzel a fajta erőszakos viselkedéssel szemben ellenállást kell tanúsítani és vissza kell azt utasítani, Vang Ji külügyminiszter pedig olyan általános biztonsági szabályozást javasol, amelyben tükröződnek és kölcsönösen tiszteletben tarthatók a résztvevő országok érdekei, és ami ennek megfelelően a felek egyetemes részvételével valósulna meg. Mindennek pontos részleteiről egyelőre nem sokat tudni, mint ahogy azt sem közölték, hogy vannak-e olyan országok, amelyek előzetesen jelezték volna részvételi szándékukat egy ilyen jellegű, a kínai kormányzat által létrehozott kezdeményezésben.

Egyre nagyobb a tét a különböző modellek versenyében

Az Egyesült Államokban alig egy hónappal ezelőtt indult a Clean Network, vagyis Tiszta Hálózat néven futó program, ami tulajdonképpen a megbízhatatlannak ítélt kínai alkalmazások kisöprését célozza az országból. A mostani kínai javaslat ebben a tekintetben előremutatónak tűnhet, hiszen a csatlakozókat az illegális adatgyűjtés szigorú ellenőrzésére, az egyes országok szuverenitásának, törvényeinek és adatkezelési szabályainak betartásra vagy a külföldi állampolgárokat érintő tömeges információgyűjtés szólítja fel, így ebben a tekintetben választ adna az amerikai aggályok jelentős részére.

Kína ugyanakkor a saját területén nagyon is szigorúan ellenőrzi és cenzúrázza a technológiai szolgáltatásokat és az adatforgalmat, legyen szó a Nagy Tűzfalról, a Google, a Facebook és más tengerentúli vállalatok termékeinek effektív blokkolásáról vagy a tartalomszolgáltatókra vonatkozó központi utasításokról. Mindezt ráadásul a kínaiak exportálni is szeretik, és időnként a határokon kívül is megpróbálják érvényesíteni; mások azokat a törvényeket tartják aggasztónak, amelyek értelmében a kínai vállalatoknak együtt kell működniük a hazai hírszerző szolgálatokkal, ami a kritikusok szerint éppen a fentieknek ellentmondó adatszolgáltatást vagy a hátsó kapuk igány szerinti beépítését jelenti.

Mások arra hívják fel a figyelmet, hogy az internetes platformok szabályozásának kínai modelljéből könnyen globális standard lehet. Az ugyanis nem kérdés kérdés, hogy ki fog alakulni valamilyen általános keretrendszer, viszont nem mindegy, hogy a különböző értékrendekre épülő, eltérő demokrácia-felfogású megközelítések közül melyik válik uralkodóvá. Kínára pedig egyre többfelé tekintenek "legjobb gyakorlatként", miközben a nyugati demokráciáknak egyelőre nem sikerült előállniuk mindenre kiterjedő szabályozási javaslatokkal, és azt sem képesek egyértelműen bemutatni, hogy az ő megközelítésük jobban működik.

Biztonság

Nem sok mindenkit érdekel az Apple szuperszemüvege

A beszámolók alapján elolvadt az érdeklődés a Vision Pro headsetek iránt, az Apple néhány üzletében szinte nem is keresik a gyártó legújabb hardveres termékét.
 
Hirdetés

Adathelyreállítás pillanatok alatt

A vírus- és végpontvédelmet hatékonyan kiegészítő Zerto, a Hewlett Packard Enterprise Company platformfüggetlen, könnyen használható adatmentési és katasztrófaelhárítási megoldása.

A válasz egyszerű: arról függ, hogy hol, hogyan és milyen szabályozásoknak és üzleti elvárásoknak megfelelően tároljuk az információt. A lényeg azonban a részletekben rejlik.

a melléklet támogatója az EURO ONE Számítástechnikai Zrt.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.