A londoni székhelyű Királyi Csillagászati Társaság (Royal Astronomical Society, RAS) rendezvényén mutatták be annak a kutatásnak az eredményeit, amelynek megállspítása szerint a mesterséges intelligencia által generált mélyhamisítások (deepfake) hatékonyan szűrhetők ki a képeken szereplő emberek szemeineak elemzésével. A University of Hull munkatársai egész pontosan a szemgolyókban való tükröződéseket vizsgálták, méghozzá ugyanazzal a technikával, amivel a csillagászok a galaxisokról készült felvételeket elemzik, és a módszert hatékonynak találták az MI-vel létrehozott alakok azonosításában.
Az RAS oldalán olvasható közlemény ezt úgy foglalja össze, hogy a valós személyek szemgolyói konzisztens tükröződéseket mutatnak, míg a mesterséges képmások fizikai szempontból helytelenül ábrázolják jelenséget. A csillagászatban használt módszerek a visszaverődések és a fényeloszlás számszerűsítésében kapnak szerepet, lehetővé téve a bal és a jobb szem tükröződései közötti összhang vizsgálatát. A tükröződések és morfológiai jellemzők összehasonlításával pedig arra a következtetésre jutottak, hogy a mélyhamisításoknál gyakran mutatható ki különbség az egyes szempárokat illetően.
Nem tökéletes, de remek alapot adhat
Ahogy a kutatók is felhívják rá a figyelmet, ma már a mesterséges intelligencia alkalmazása a képek létrehozását tekintve is egyre inkább "a tömegek kezében van", ami azt jelenti, hogy egyre fontosabbá válik a hamisítványok azonosításának képessége. Hozzáteszik azonban, hogy az általuk bemutatott technika "nem egy ezüstgolyó" az MI-vel generált képek észlelésére, mivel egyaránt képes hamis pozitív és hamis negatív eredményeke produkálni. A módszert mindenesetre jó "alapnak és támadási tervnek" tekintik a szakemberek a deepfake anyagok felderítését célzó "fegyverkezési versenyben".
Ahogy korábban írtuk, a közelmúltbeli estek egyre inkább rávilágítnak arra, hogy mennyire nincs megfelelően szabályozva a deepfake a világ számos pontján, és hogy mennyire nehéz megakadályozni az ilyen tartalmak terjesztését az interneten. A dolgot súlyosbítja, hogy a MI-modellek a jelek szerint nincsenek biztonságban azoktól a rosszhiszemű próbálkozásoktól sem, amelyek megpróbálják rávenni a rendszereket a tervezők szándékával ellentétes kimenetek előállítására, így a generatív mesterséges intelligencia első néhány generációját meghatározzák a visszaélések és a rendellenességek.
a kép forrása: Adejumoke Owolabi, University of Hull
Rendszerek és emberek: a CIO választásai egy új magyar felmérés tükrében
"Nehéz informatikusnak lenni egy olyan cégben, ahol sok az IT-s" – jegyezte meg egy egészségügyi technológiákat fejlesztő cég informatikai vezetője, amikor megkérdeztük, milyennek látja házon belül az IT és a többi osztály közötti kommunikációt.
Így lehet sok önálló kiberbiztonsági eszközéből egy erősebbet csinálni
A kulcsszó a platform. Ha egy cég jó platformot választ, akkor az egyes eszközök előnyei nem kioltják, hanem erősítik egymást, és még az üzemeltetés is olcsóbb lesz.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak