A Szövetségi Kommunikációs Bizottság (Federal Communications Commission, FCC) republikánus tagja hivatalos levélben szólította fel az Apple és az Alphabet-Google vezetőit, hogy zárják ki a kínai TikTok applikációt az online alkalmazásboltjaikból. Brendan Carr június 24én keltezett üzenetében arról írt, hogy a TikTok videomegosztó alkalmazás hatalmas mennyiségű érzékeny adatot gyűjtött össze az amerikai felhasználókról, amelyekhez a platformot üzemeltető ByteDance pekingi munkatársai is hozzáférhetnek, a videómegosztó szolgáltatást pedig az app valódi természetét elfedő álcának nevezte.
A beszámolók annyiban szokatlannak nevezik az FCC kérését, hogy a hatóság nem rendelkezik egyértelmű joghatósággal az alkalmazásboltok tartalma felett, és a nemzetbiztonsági kérdéseket is általában csak azáltal szabályozza, hogy bizonyos kommunikációs engedélyeket ad vagy nem ad ki az egyes vállalatoknak. Az amerikai kormányzat korábban már több vonalon is vizsgálta a TikTok személyes adatok begyűjtésére és továbbítására vonatkozó gyakorlatát, 2020-ban pedig Donald Trump elnöki rendeletben kötelezte a Bytedance-t, hogy szervezze külön cégbe, egy ottani üzemeltető alá az amerikai szolgáltatását.
Kínában tényleg mindent látnak
Akkor a Microsoft, illetve az Oracle is megpróbált ráugrani a lehetőségre, és bár a TikTok kilátásba helyezett kitiltásából vagy felvásárlásából végül nem lett semmi, az aggodalmak eloszlatásának érdekében a kínaiak éppen június elején jelentették be, hogy amerikai felhasználóik adatait áttelepítették az Oracle cloud szervereire. Ez a jelek szerint nem volt elegendő, bár a TikTok szóvivője ennek kapcsán is elmondta, hogy a vállalat mérnökei az Egyesült Államokon kívüli helyeken, köztük Kínában, csak "szükség szerint" és csak "szigorú ellenőrzés mellett" férhetnek hozzá az amerikai felhasználók adataihoz.
Brendan Carr mostani levele, amelyet a Reuters tudósítása alapján egyelőre sem az Apple, sem a Google nem kommentált, július 8-i határidővel záratná ki a TikTok appot a két meghatározó alkalmazásáruházból, illetve ugyaneddig adna rá időt a szolgáltatóknak, hogy megindokolják, ha erre mégsem lennének hajlandók. Az FCC legújabb, határozott lépésének hátterében egyébként a BuzzFeed News június közepén megjelent cikke áll, amelyik a TikTok összesen 80 darab, kiszivárogtatott belső hangfelvételét bemutatva arról szólt, hogy tényleg mindent látnak, és rendszeresen bele is néznek az amerikai felhasználói adatokba.
A TIkTok körül ismét felforrósodott hangulattal, illetve a kockázatokkal és az alkalmazást övező nagypolitikai játszmával ebben a cikkünkben foglalkoztunk részletesebben »
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak