Egy tanulmány szerint a mesterséges intelligencia is képes megteremteni a csapatban dolgozás érzetét.
Hirdetés
 

Közel 800 termékfejlesztési szakember munkáját figyelték meg kutatók, hogy pontosabb képet kapjanak a mesterséges intelligencia termékfejlesztésre gyakorolt hatásáról. Az ötlet a fogyasztási cikkeket gyártó – és fejlesztő – Procter & Gamble-től jött, de a kutatásba bevont három üzleti iskolát is, a Harvard Business Schoolt, a Wharton Business Schoolt és a francia ESSEC Business Schoolt. A kutatók három kérdést vizsgáltak alaposabban.

● Képes-e az MI hasonlóan támogatni a termékfejlesztő szakember munkáját, mint egy csak emberekből álló csapat?

● Bővíti-e a generatív MI a speciális ismeretekkel nem rendelkező alkalmazottak tapasztalatait?

● Biztosíthatja-e azt a fajta közösségi érzést a generatív Mi, amit az ember akkor tapasztalhat meg, ha csapatban dolgozik?

Valós szintuációkban vizsgálódtak

A vizsgálatba bevont 776 termékfejlesztési szakember azt a feladatot kapta, hogy olyan új terméket vagy szolgáltatást fejlesszen, ami valós igényt elégít ki az üzleti egységénél. Véletlenszerűen beosztották őket, hogy a feladatot egyedül, egy kollégával, MI-támogatással vagy anélkül kell megoldaniuk.

Az MI a tapasztalatok szerint összességében jól vizsgázott. Majdnem úgy működött, mint egy munkatárs, így az MI-ember páros hasonló színvonalat hozott, mint amikor valaki egy kollégájával társult a feladat megoldására.

Amellett, hogy az MI kiegészítette a fejlesztő ismerethiányait, a kollaboráció bizonyos érzelmi funkcióit is hozta. Kiderült ugyanis, hogy még egy mesterséges intelligenciával is jobb együtt dolgozni, mint egyedül. (A kutatásnak ez a része megerősítette a Harvard Business School egy korábbi kutatását, ami szerint az MI-modellekkel való interakció is csökkentheti a magára hagyottság érzését.)

Mielőtt a fejlesztési részleg lefelezésébe kezdene...

A Procter & Gamble kutatásának értékeléséhez azonban hozzá kell tenni, ma szakmányban készülnek az MI egy-egy képességének pozitív oldalait igazoló kutatások, és ugyanúgy, szakmányban jelennek meg a negatívumokat taglalók. Az MIT (Massachusetts Institute of Technology) kutatói például épp azt bizonyították be, hogy bár az MI az objektív értékelést nézve jól teljesített az emberrel való együttműködésben, az emberek szubjektív értékítélete nem feltétlenül korrelált ezzel. Egy másik kutatás (PDF) pedig egyenesen azt állítja, hogy az ember-MI páros valójában rosszabbul is teljesít, mint az emberekből álló csapatok. Az algoritmusokkal szembeni bizalmatlanság ugyanis még mindig jelentős.

Ezzel együtt is azonban biztosan igaz a Procter & Gamble-tanulmány összegző megállapítása: a mesterséges intelligencia megváltoztatja a termékfejlesztés, mert új ötleteket hoz, és felgyorsítja az innovációt.

A Procter & Gamble tanulmánya »

Közösség & HR

Trump a nem létező robothadseregnek is keresztbe tett

Eddig sem volt könnyen hihető, hogy az egyre nagyobb bajban lévő Tesla már az idén ezerszám gyártja majd a humanoid robotokat, de a kínai kereskedelmi korlátozásokkal alapanyag sem feltétlenül lesz a gyártásukhoz.
 
Hirdetés

Digitalizáció a mindennapokban: hogyan lesz a stratégiai célból napi működés?

A digitális transzformáció sok vállalatnál már nem cél, hanem elvárás – mégis gyakran megreked a tervezőasztalon. A vezetői szinten megfogalmazott ambiciózus tervek nehezen fordulnak át napi működéssé, ha hiányzik a technológiai rugalmasság vagy a belső kohézió.

Azok a vállalatok, amelyek gyorsabban, intelligensebben és empatikusabban tudnak reagálni ügyfeleik kérdéseire, összességében értékesebb, hosszabb távú kapcsolatokat építhetnek ki.

a melléklet támogatója a One Solutions

CIO KUTATÁS

AZ IRÁNYÍTÁS VISSZASZERZÉSE

Valóban egyre nagyobb lehet az IT és az IT-vezető súlya a vállalatokon belül? A nemzetközi mérések szerint igen, de mi a helyzet Magyarországon?

Segítsen megtalálni a választ! Töltse ki a Budapesti Corvinus Egyetem és a Bitport anonim kutatását, és kérje meg erre üzleti oldalon dolgozó vezetőtársait is!

Az eredményeket május 8-9-én ismertetjük a 16. CIO Hungary konferencián.

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2025 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.