A Microsoft kiadta a Windows 10 legújabb nagy frissítését és általánosan elérhetővé tette a Windows Server 2019-et is.

Hamarosan felpörög mintegy 700 millió PC merevlemeze – szerencsére nem egyszerre –, mert megérkezett a Windows 10 legújabb nagy frissítő csomagja. Ennek telepítésével ki lehet várni az automatikus frissítést, ami a jövő héten esedékes frissítő keddtől indul, de el lehet indítani kézzel is – kinek-kinek melyik módszer szimpatikus.

A fontosabb Windows 10-es újdonságok

A frissítő csomagban rengeteg újdonság van, az alábbiakban csak a legfontosabbakat emeljük ki. Akit minden részlet érdekel, kattintson, és témakörönként, pontokba szedve nézheti át, mit nyer-veszít a frissítés után.

Jött egy felhőalapú vágólap, azaz a Cloud Clipboard. Ezzel megoldható, hogy például a munkahelyen vágólapra mentett tartalmat az otthoni gépen lementsük. Értelemszerűen ennek komoly biztonsági kockázata is van, amit a vállalati házirendben is érdemes figyelembe venni.

Bővült a Windows 10 Timeline szolgáltatás. Ez a szolgáltatás szinkronizálja az alkalmazás-előzményeket az eszközökön. Legfőképpen a Chrome- és Firefox-használók örülhetnek, mert eddig harmadik féltől származó kiegészítőkkel tudták csak használni a funkciót, amit most közvetlenül is elérhetnek.

Megjelent a Your Phone app. Az iOS-es és androidos telefonok és a Windows összekapcsolását szolgáló alkalmazás, amely a gyorsabb szinkronizációt szolgálja.

A Microsoft Launcher révén az androidos telefonokon is elérhetővé válik a Timeline.

Emellett megjelent a sötét téma a fájlkezelőben, fejlesztettek képernyőmentésen és gyorsítottak a bejelentkezésen. Fontos újdonság még, hogy az érintőképernyőkön a virtuális billentyűzetet most már a SwiftKey-jel valósították meg.

Szerverfronton fontos változás jön

A Microsoft a héten jelentette be, hogy félévnyi teszidőszak után általánosan elérhető a Windows Server 2019. Az új kiadásra hosszú támogatási ciklust biztosít a gyártó: 5+5 éves frissítési garanciát ad. Az újdonságok egy részéről már a preview megjelenésekor beszámoltunk.

A Microsoft a szerveres operációs rendszer négy funkcióját hangsúlyozza az újdonságokat összegző bejegyzésben: a hibrid felhőt, a biztonságot, az alkalmazásplatformot, illetve a hiperkonvergens képességeket.

A felhős képességeket az új menedzsment rendszer, a böngészőből elérhető Windows Admin Center (korábbi nevén Project Honolulu) javítja. Ezzel hibrid környezetet is lehet menedzselni. Egyszerűbb lesz például privát adatközpont az Azure-szolgáltatásokhoz csatlakoztatni (pl. Azure Backup, Azure File Sync stb.) vagy VPN-kapcsolatot létrehozni a helyi Windows szerver és az Azure virtuális hálózat között.

A biztonsági részben fontos újdonság a védett virtuális gépek (Shielded VM) megjelenése, amelyeken most már a Linux is támogatott lesz. A titkosítás is finomodott: igény szerint lehet titkosítani bizonyos hálózatrészeket.

A támadások azonosítását, felismerését szolgálja, hogy integrálták a Windows Defender Advanced Threat Protectiont, amely előfizetős szolgáltatás formájában érhető el most már szerveroldalon is.

Az alkalmazásplatform-vonalon újdonság a konténertechnológia támogatása, amely a Linux futtatását is támogatja. A Microsoft is a Kubernetes mellett tette le a voksát az új szerver operációs rendszerrel, így már teljes Kubernetes-fürtök is építhetők.

Végül a negyedik elem a hiperkonvergens infrastruktúrák támogatása. Itt elsősorban a skálázhatóság, a teljesítmény és a megbízhatóság javítását szolgáló elemeket hangsúlyozták. Javult a deduplikáció és a tömörítés hatékonysága, natív támogatást kapott a perzisztens memória (pl. az Intel Optane-nek), a tárolási biztonságot pedig a kétnode-os Storage Spaces Direct növeli, amely még akkor is biztosítja az adatok konzisztenciáját, ha az egyik node kiesik, a másikban pedig meghibásodik egy meghajtó. Emellett sokat javítottak a fürtözési lehetőségeken is.

Cloud & big data

Tervezni kezdik az óriási, űrhajósok generációit szállító hajókat

A legközelebbi exobolygók is csak több száz vagy ezer év alatt lesznek megközelíthetők, ami különféle kérdések egész sorát veti majd fel az utazás fizikai megvalósításán túl is.
 
Ezt már akkor sokan állították, amikor a Watson vagy a DeepMind még legfeljebb érdekes játék volt, mert jó volt kvízben, sakkban vagy góban.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.