Új kezelőfelület a 2016-os változat alapjain: a második félévben jelenik meg a hiperkonvergenciát előtérbe helyező redmondi operációs rendszer.

Bejelentette a Microsoft, hogy az eddig hivatalosan meg nem erősített Windows Server 2019 valóban létezik. És, ha már szóba került a téma, azt is elárulta Redmond, hogy nem kell rá sokat várnunk. A tervek szerint ugyanis még idén, az év második felében elérhető lesz az operációs rendszer. Sőt, a preview változat már most is hozzáférhető, bár ez nyilván csak vázolja, milyen lesz a végleges kiadás, éles környezetben való használata természetesen nem javasolt.

10 éves terméktámogatás

A Windows Server 2019 úgynevezett Long Term Servicing Channel (LTSC) kiadás lesz, ami azt jelenti, hogy hosszú távra tervez vele a Microsoft. Tízévnyi támogatást kap a termék, háromévente pedig új főváltozat jelenik majd meg belőle. Továbbá félévente, ahogy az a Windows 10 esetében már megszokottá vált, egy inkrementális, vagyis kisebb-nagyobb javításokkal és fejlesztésekkel tűzdelt verziófrissítéssel gyarapszik a platform.

Bár egy szerver operációs rendszernél kevésbé fontos, mégis új kezelőfelületet kap a Windows Server 2019. A Project Honolulu egyik fő eleme az irányító pult (dashboard), amely a szerver és az általa kiszolgált gépek kezelését segíti, többek között számos adatvizualizációs és analitikai eszközzel.

Részletes és látványos betekintést kínál a Windows Server 2019 dashboardja

Erin Chapple a bejelentés kapcsán megjegyezte, hogy az operációs rendszer új változata a Windows Server 2016 alapjain nyugszik. Ez a változat a Microsoft életében a valaha volt leggyorsabb ütemben adoptált szerver operációs rendszer, így a vállalat Windows Server fejlesztésért felelős igazgatója hasonló eredményeket vár az új platformtól is. Elárulta, hogy az előző változat debütálása óta folyik a munka, melynek során a felhasználói visszajelzéseket és a telemetriai adatokat egyaránt részletesen kielemezték, hogy jobbá tehessék a 2019-es változatot.

Napjaink uralkodó trendjei

Négy fő témára épül a szoftver, amit Chapple úgy jellemzett, hogy: Hibrid, Biztonság, Alkalmazásplatform és Hiperkonvergens infrastruktúra. Az első a hibridfelhős megoldások intenzívebb támogatását jelenti, amivel a helyben telepített és a távolról elérhető erőforrások kombinációja válik hatékonyabbá. Az Active Directory, a fájlszerver-szinkronizáció és a backup terén lesz előrelépés, de a mesterséges intelligencia és az IoT nyújtotta előnyök is kézzelfoghatóbbá válnak az ígéretek szerint.

A biztonság témakörében a védelem, az észlelés és a reagálás területén egyaránt újdonságokat hoz az új operációs rendszer. A 2016-os kiadásban megjelent védett virtuális gépek (Shielded VM) az idei verzióban már támogatják a Linuxot is. Kibővül a hibamegoldást szolgáló VMConnect és megjelenik a hálózati titkosítást szolgáló Encrypt Networks lehetőség. A fentieken túl említést érdemel a Windows Defender Advanced Threat Protection (ATP), mely a nulladik napi hibákra alapuló támadások felderítésében jeleskedik.

Akcióban a Windows Defender ATP

Az alkalmazástámogatás területén a Windows Server konténerek és a Windows Subsystem on Linux (WSL) jelentik az előrelépést. Utóbbi tulajdonképpen a nyílt forrású kernel adaptálását jelenti, ezáltal megvalósul a desktopos környezetben egy ideje már elérhető funkcionalitás. A hiperkonvergens infrastruktúrában eszközölt fejlesztéseknek köszönhetően pedig skálázhatóság, teljesítmény és megbízhatóság tekintetében is előrelépést biztosít a Windows Server 2019 - állítja a Microsoft.

Drágább lesz

A Windows Server 2016-ot használók számára a 2019-es kiadás megjelenésekor szintén elérhető lesz az évi két nagyobb frissítés. Ugyanakkor, habár a licencmodell nem változik, az árak nőni fognak.

"Nagyon valószínű, hogy a Windows Server Client Access Licensing (CAL) esetében árat fogunk emelni. Erről további részleteket később tudunk mondani" – közölte Chapple.

Cloud & big data

MI-vezérelt embermosógép készül Japánban

A pilótafülkére emlékeztető szerkezet gyors mosó-szárító programot és teljes felfrissülést ígér a felhasználóknak.
 
Ezt már akkor sokan állították, amikor a Watson vagy a DeepMind még legfeljebb érdekes játék volt, mert jó volt kvízben, sakkban vagy góban.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.